A Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet (NIST) ezen a héten három új titkosító algoritmust mutatott be, amelyek célja, hogy ellenálljanak a kibertámadásoknak. Az iparági megfigyelők szerint ez egy pozitív lépés a jelenlegi titkosítási módszerek megkerülésének megakadályozására.
A Szövetségi Információfeldolgozási Szabvány (FIPS) 203, 204 és 205 általános titkosítási és digitális aláírások védelmére vonatkozó szabványokat nyújtanak. Ezek az algoritmusok a NIST posztkvantum titkosítással kapcsolatos szabványosítási projektjének több benyújtásából születtek.
A kvantumszámítástechnika kihívása
A kvantumszámítógépek gyorsan növelik a nagy teljesítményű számítástechnikai képességeket, és a NIST szerint az új szabványok azonnal használatra készen állnak. Laurie E. Locascio, a Szabványügyi és Technológiai Minisztérium helyettes államtitkára kijelentette: „A kvantumszámítástechnikai technológia sok társadalmi problémát megoldhat, és az új szabványok tükrözik a NIST elkötelezettségét amellett, hogy biztosítsák a biztonságunk megőrzését.”
A jelenlegi RSA titkosítás nem lesz elegendő. Az IEEE szerint a nagy méretű kvantumszámítógépek valószínűleg még 10 évig nem épülnek meg, de a NIST aggódik a posztkvantum titkosítás miatt, mivel az interneten található adatok szinte mindegyike RSA titkosítással védett. Ha nagy kvantumszámítógépek épülnek, képesek lesznek aláásni az egész internet biztonságát.
Új lehetőségek
A NIST új szabványai a titkosítási algoritmusok számítógépes kódját, a megvalósítási utasításokat és a tervezett felhasználásokat tartalmazzák, és nyolc évbe teltek, mire kifejlesztették őket. Az ügynökség a világ kriptográfiai szakértői között széleskörű felhívást tett közzé, hogy elképzeljék, benyújtsák és értékeljék azokat a kriptográfiai algoritmusokat, amelyek ellenállhatnak a kvantumszámítógépek támadásainak.
A KPMG technológiai kockázatkezelési igazgatója, Aaron Kemp szerint ez a lépés a kriptográfiai rugalmasság új korszakát nyitja meg. „A kvantumszámítástechnika fenyegetése a jelenlegi kriptográfiai szabványokkal szemben nem alábecsülendő” – mondta Kemp. „A szövetségi kormány megköveteli ezen szabványok 2035-ig történő alkalmazását a szövetségi intézmények által.”
Tim Hollebeek, a DigiCert ipari és szabványosítási technikai stratéga megjegyezte, hogy a kvantumszámítógépek hatékonyabbá válnak, és „csak idő kérdése, mikor érkeznek meg a kriptográfiailag releváns kvantumszámítógépek”.
Colin Soutar, a Deloitte kvantum kiberkészültségi vezetője az új NIST szabványokat „nagy teljesítményű eredménynek” nevezte, és hangsúlyozta, hogy a jövőbeli kvantumszámítógépek kockázatának megértése kulcsfontosságú.
Érdekes tény: A kvantumszámítástechnika forradalmasíthatja a különböző iparágakat, beleértve az időjárás-előrejelzést, az alapvető fizikát és a gyógyszertervezést.
Források: NIST, IEEE, KPMG, Accenture, DigiCert, Deloitte