A BP, az olaj- és gázipar egyik legnagyobb szereplője, mesterséges intelligenciát (MI) alkalmaz a mérnökei döntéshozatali folyamatainak felgyorsítására, miután öt éves megállapodást kötött az Egyesült Államokban működő kémtechnológiai céggel, a Palantirral. A brit vállalat célja, hogy nagy nyelvi modelleket használjon az üzemeltetési adatok automatikus elemzésére és tanácsok előállítására, amelyek segítik az embereket a következtetések levonásában.
A megállapodás a már több mint egy évtizede tartó partnerségre épül, amely során a Palantir technológiáját felhasználva létrehozták a BP olaj- és gázműveleteinek „digitális ikonját”. Ez magában foglalja a khazzani gázmezőket Ománban, valamint a Északi-tengeri és Mexikói-öbölbeli offshore olajplatformokat, utóbbi a 2010-es Deepwater Horizon katasztrófa helyszíne.
Fejlesztések és teljesítményjavítás
A két cég közleménye szerint a meglévő partnerség hozzájárult a teljesítmény javításához. Az új szoftver célja a „biztonságos és megbízható MI telepítés”, valamint a „hallucinációk” elleni védelem. A hallucinációk arra utalnak, hogy a generatív MI modellek a múltban hamis vagy kitalált állításokat tálaltak valóságként, ami a betanított adatokkal vagy az információk kombinálásának problémáival függött össze.
A generatív MI használata egyre elterjedtebbé válik minden iparágban, a Marks & Spencer vásárlói megszólításának nyelvezetének alkalmazásától kezdve a kutatók és írók segítéséig. A vita továbbra is élesedik arról, hogy az MI helyettesíteni fogja-e a meglévő munkahelyeket, vagy inkább javítja azokat.
BP és Palantir jövője
Sunjay Pandey, a BP digitális szállításért felelős alelnöke elmondta: „Az fejlett digitális ikonszimulációk használata segít nekünk biztonságosan figyelemmel kísérni és optimalizálni a termelési folyamatok különböző aspektusait, hogy javítsuk a működési teljesítményt.” Matthew Babin, a Palantir munkatársa hozzátette, hogy a cég technológiája „lehetővé teszi az emberi döntéshozatal felgyorsítását a már meglévő robusztus digitális ikonnal és mély operatív munkafolyamatokkal.”
A Palantir tavaly öt éves szerződést nyert el az NHS számára, hogy létrehozzon egy hatalmas adatplatformot, ami aggodalmakat keltett a betegek orvosi adatainak védelme kapcsán. Peter Thiel, a Palantir milliárdos alapítója a 2016-os elnökválasztáson Donald Trumpot támogatta, a cég pedig híres arról, hogy szorosan együttműködik hírszerző ügynökségekkel és katonai szervezetekkel, beleértve a CIA-t és az Egyesült Királyság Védelmi Minisztériumát.
A BP technológiáját a vezérigazgató, Murray Auchincloss irányítása alatt fejleszti, aki a tavalyi váratlan távozás után vette át a pozíciót. A 66 milliárd font értékű vállalat a múlt hónapban megállapodást kötött az amerikai űrhajózási ügynökséggel, a NASA-val, hogy megossza a „kedvezőtlen környezetekben szerzett” tapasztalatait és technológiáit. 2019-ben a vállalat 5 millió dollárt (3,8 millió fontot) fektetett a Belmont Technology-ba, hogy felgyorsítsa MI platformjának, a Sandy-nek a fejlesztését.
Érdekes tény: A mesterséges intelligencia fejlődése lehetővé tette a „digitális ikonok” létrehozását, amelyek segíthetik a vállalatokat a valós idejű döntéshozatalban, csökkentve ezzel a hibák számát és növelve a hatékonyságot.
Források: The Guardian, BP hivatalos közlemény, Palantir hivatalos weboldala.