A brit kormány 1,3 milliárd fontot szabadít fel az innovatív technológiák és mesterséges intelligencia projektek számára – Fedezd fel a jövő lehetőségeit!

Innováció

Az Egyesült Királyság jövője a technológiai finanszírozás terén

A Munkáspárt kormánya felfüggesztette a konzervatívok által ígért 1,3 milliárd font értékű finanszírozást a technológiai és mesterséges intelligencia projekteknél, ami kétségessé teszi az Egyesült Királyság első, következő generációs szuperszámítógépének jövőjét. A projektek között szerepel az 800 millió font értékű exaszámítógép létrehozása az Edinburghi Egyetemen, valamint további 500 millió font az AI Research Resource számára, amely az AI számítási teljesítményét finanszírozza.

A kormány érvelése szerint ezek „nem finanszírozott kötelezettségek” voltak. A Tudományos, Innovációs és Technológiai Minisztérium kijelentette, hogy a finanszírozást a korábbi kormány ígérte, de nem szerepelt a költségvetési tervekben. Egy szóvivő hozzátette: „Teljes mértékben elkötelezettek vagyunk a technológiai infrastruktúra kiépítése mellett, amely növekedést és lehetőségeket biztosít az Egyesült Királyság lakosságának.”

Az AI jövője és a költségvetési megszorítások

A kormány nehéz és szükséges költségvetési döntéseket hoz minden minisztériumban, mivel több milliárd font nem finanszírozott kötelezettséggel néznek szembe. Andrew Griffith, az árnyéktudományi miniszter szerint ez „szörnyű csapás” a brit technológiai szektornak, és úgy véli, hogy ez csak a Munkáspárt megszorításainak kezdete.

Az Edinburghi Egyetem rektora, Prof. Sir Peter Mathieson sürgősen találkozót kér a tudományos miniszterrel, mivel az egyetem már 31 millió fontot költött az exaszámítógép otthonául szolgáló épületre. Az Egyesült Királyság első következő generációs szuperszámítógépének képesnek kellett volna lennie arra, hogy másodpercenként 1 milliárd milliárd számítást végezzen.

További lépések a mesterséges intelligencia terén

Péter Kyle tudományos miniszter legutóbb azt mondta, hogy „a mesterséges intelligenciát a kormány napirendjének középpontjába állítja a növekedés és a közszolgáltatások javítása érdekében.” Az új AI lehetőségek azonosítására Matt Clifford technológiai vállalkozót nevezték ki, hogy kidolgozza a cselekvési tervet.

A techUK kereskedelmi testület sürgette a kormányt, hogy gyorsan dolgozzon ki új javaslatokat a szuperszámítógép helyett. Sue Daley, a techUK technológiai és innovációs igazgatója szerint „az Egyesült Királyság világos jeleket adott ambícióiról, hogy egy új generációs számítógépet üzemeltessen, amely lehetővé teszi a csúcstechnológiás kutatásokat, beleértve az AI-t is.”

Dame Wendy Hall, a Southampton Egyetem számítástechnikai professzora és az ENSZ mesterséges intelligenciával foglalkozó tanácsadó testületének tagja szerint a kormánynak új, átfogóbb AI stratégiát kell kidolgoznia.

Érdekes tény: Az első mesterséges intelligencia fejlesztésére irányuló kísérletek az 1950-es években kezdődtek, amikor a tudósok megpróbálták modellezni az emberi gondolkodást számítógépeken.

Források: BBC News, The Guardian, techUK, University of Edinburgh