A Föld magja lassul – több mint egy évtizede tart a rejtélyes jelenség


A Föld magjának rejtélyes forgása: új felfedezések a belső mag dinamikájáról

A Föld magja mindig is rejtély volt a tudósok számára. Most azonban új kutatások világítottak rá, hogy a bolygó belső magja változó sebességgel forog, és jelenleg éppen lassulóban van. Az amerikai, kínai és kanadai tudósok két évtizedre visszamenő szeizmológiai adatokat elemezve jutottak erre a következtetésre, amely új megvilágításba helyezi a Föld belső működését.

Közvetett adatok és viták

A Föld magja egy vasból és nikkelből álló, szuperforró és sűrű gömb, amelynek mérete a Hold kétharmadának felel meg, és 4800 kilométer mélyen található a felszín alatt. A mag mozgásával és szerkezetével kapcsolatos tudományos viták főként abból fakadnak, hogy tudásunk közvetett adatokon alapul, mint például szeizmikus hullámok, mágneses mezők és időmérések.

A kutatás eredményei

A Dél-kaliforniai Egyetem és a Kínai Tudományos Akadémia munkatársai egy közös kutatás során arra a végkövetkeztetésre jutottak, hogy a Föld magjának forgási sebessége rendszeresen változik. A felszínről nézve időről időre megfordul a mozgása, de ez nem jelenti azt, hogy a mag forgása az ellenkező irányba fordulna, vagy hogy teljesen megállna. A jelenség összefügg a földrengésekkel, de világvége pánikra nincs ok.

Elemzések és adatok

A Nature legutóbbi számában a kutatók igyekeztek minden kétséget kizáróan igazolni elméletüket. Ehhez sok évtizedre visszamenő szeizmikus adatokat elemeztek. Ezek között szerepeltek a Déli-Sandwich-szigetek körül 1991 és 2023 közötti 121 földrengés adatai, valamint az 1971 és 1974 közötti szovjet kísérleti atomrobbantások és a francia és amerikai nukleáris fegyvertesztek magon áthaladó hullámainak felvételei.

Hullámok és forgási sebesség

A kutatók mintegy 200 hullám formáját vetették össze és rendszerezték. Ennek során olyan hármashullám-csoportokat találtak, amelyek két évtizedes ráhagyással megismétlődtek, minimális eltéréssel a kettő között. Az eredmények alapján a mag folyamatosan lassul, és 2010 óta a kéregnél lassabban forog, szemben a megelőző négy évtizeddel. A forgás jelenleg 2,5-ször lassabb, mint korábban.

Gravitációs hatások és mágneses mezők

Az USC professzora, John Vidale szerint a jelenséget a mag külsejét borító folyékony vas kavargása okozza, amit a felette elhelyezkedő rétegek gravitációs hatása vált ki. Ez ugyanaz a régió, ahol a bolygót a kozmikus sugárzástól megvédő mágneses mező keletkezik. Vidale szerint a mag lassulása a Föld forgását is lassítja, és pár ezred másodperccel megrövidíti egy-egy nap hosszát.

Új megvilágításban a belső mag

A belső mag sokkal élénkebb életet él, mint ahogy eddig tudtuk. A kutatás időbeli kiterjedése és a hullámok elemzésének alapossága komoly előrelépést jelent, ami sokat tesz hozzá a bolygó magjának dinamikájával kapcsolatos tudományos vitához.

Érdekesség: Az AI segítségével végzett adatfeldolgozás és elemzés lehetővé tette a kutatók számára, hogy sokkal részletesebb és pontosabb képet alkossanak a Föld belső magjának mozgásáról, mint korábban bármikor.

Források: ScienceAlert, SciTechDaily, The Watchers