A lakásbérleti piac manipulálva van az algoritmusok által – állítja az Igazságügyi Minisztérium pere!

Az Igazságügyi Minisztérium polgári keresetet indít a RealPage ellen

A RealPage, egy texasi székhelyű cég, amely bérbeadók számára nyújt kereskedelmi bevételkezelő szoftvereket, most komoly jogi problémákkal néz szembe. Az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma ma indított polgári keresete szerint a vállalat algoritmusai lehetővé teszik a bérbeadók számára, hogy manipulálják a bérleti díjakat, ezáltal megsértve a versenyellenes törvényeket.

Az Igazságügyi Minisztérium állítása szerint a RealPage szoftverének használatával a bérbeadók egyszerűen beírják a bérleti díjakra és bérleti feltételekre vonatkozó adatokat, majd az algoritmus javasolt árat generál. „A RealPage egy modern módot talált arra, hogy megszegje a százéves törvényeket a bérlakások árazásának rendszerszintű koordinációjával” – mondta Lisa Monaco, a helyettes főügyész egy nyilatkozatban.

Az Igazságügyi Minisztérium szerint a RealPage szoftvere az Egyesült Államok bérletpiacának 80%-át uralja, és körülbelül 3 millió lakás bérleti díját befolyásolja. A RealPage már több jogi eljárás alá esik, köztük egy Arizona állam által indított kereset és egy másik Washington, DC-ben, ahol a RealPage szoftverét állítólag a nagyméretű lakóépületek 90%-ának árazására használják.

A RealPage algoritmusainak első széleskörű figyelmet kapó megjelenése egy 2022-es ProPublica vizsgálat során történt, amely részletesen bemutatta a YieldStar szoftver működését. A mostani polgári kereset, amelyet nyolc állam főügyésze is csatlakozott, jelentős jogi lépés a vállalat ellen.

Az ügyészek szerint ez az első olyan polgári ügy, amelyben az algoritmus önállóan a jogsértés eszközévé vált. „Az algoritmusok nem léteznek jogszabály-mentes zónában” – hangsúlyozta Monaco egy sajtótájékoztatón. „Egy gép törvények megszegésére való kiképzése még mindig törvénysértés.” Az Igazságügyi Minisztérium által közzétett nyilatkozatok szerint a RealPage szoftverei folyamatosan növelik a bérleti díjakat, minimalizálják a csökkentéseket, és maximalizálják a bérbeadók árképzési hatalmát.

Érdekes tény: A mesterséges intelligencia algoritmusok használata a bérleti piacon nem csupán az Egyesült Államokban terjed, hanem világszerte felmerülnek hasonló aggályok az árazás manipulációjával kapcsolatban.

Források: ProPublica, Igazságügyi Minisztérium, Bloomberg