A mémek világvége: hogyan pusztíthatják el a digitális kultúrát?

A Sötét Adatok Hatása a Környezetre

Egy brit tudós, Ian Hodgkinson, a Loughborough Egyetem professzora figyelmeztetett arra, hogy az interneten megosztott képek tárolása rendkívül veszélyes a környezetre. Az általa végzett kutatás során arra a következtetésre jutott, hogy a tudatossággal csökkenthető az internetezés karbonlábnyoma.

Hodgkinson szerint a mémek és a különféle képek sokkal nagyobb környezeti hatással bírnak, mint azt korábban gondoltuk. A professzor a sötét adatok fogalmát vizsgálta, amely azt jelenti, hogy a felhőkben tárolt, de soha nem használt adatok milyen hatással vannak a környezetre. Az adatok körülbelül 68 százaléka ilyen sötét adatként szerepel a különböző szerverközpontokban.

Ezek az adatok, mint például a macskás videók és internetes mémek, egy használat után tárolásra kerülnek, amelyeket soha nem töltenek le újra. Ez természetesen energiát fogyaszt, és bár az egyes tárolások nem sok energiát igényelnek, a világméretű forgalmat figyelembe véve a mikroméretű karbonlábnyomok gyorsan összeadódnak.

„Még mindig sokan azt hiszik, hogy az adatok nem szennyezik a környezetet. Pedig minden egyes kép, Instagram-poszt vagy hasonló hozzájárul az üvegházhatású gázok termelődéséhez” – nyilatkozta Hodgkinson a The Guardian számára. Kiemelte, hogy bár egyetlen kép nem idéz elő globális katasztrófát, érdemes átnézni, mennyi fölösleges kép található a telefonunkon, amelyeket valaha elküldtünk valakinek.

Hodgkinson elmondása szerint az adatközpontok rengeteg energiát fogyasztanak, emellett hőt és zajt is termelnek. Egyes becslések szerint ezek a létesítmények Nagy-Britannia áramfogyasztásának körülbelül 6 százalékát teszik ki. A professzor hangsúlyozta, hogy a legegyszerűbb módja a karbonlábnyom csökkentésének, ha kevesebb fölösleges e-mailt küldünk. „Egy ilyen üzenet körülbelül 4 gramm szénnek felel meg” – mondta.

Ezért fontos, hogy tudatosan használjuk az online szolgáltatásokat, és töröljük a fölösleges képeket a tárhelyeinkről. Ugyanakkor a felhőszolgáltatóknak ez nem érdeke, hiszen minél több adatot tárolunk, annál nagyobb tárhelyre van szükségünk, ami többe kerül, mint az ingyenes vagy kisebb csomagok.

Érdekes tény: Az internet globális energiafelhasználásának körülbelül 10-20%-át a felhőszolgáltatások teszik ki.

Források: The Guardian, Loughborough Egyetem