A Párizsi Olimpia megmutatja nekünk a sportok jövőjét a TV-ben: készülj fel a forradalmi változásokra!


A 2024-es Párizsi Nyári Olimpiai Játékok elrajtolnak július 26-án

A 2024-es Párizsi Nyári Olimpiai Játékok július 26-án kezdődnek és augusztus 11-ig tartanak. Több száz esemény kerül megrendezésre néhány hét alatt, sok közülük egy időben. Ez egy igazi kihívás minden sportszerető számára, hogy lépést tartson. És idén több helyen lehet majd követni az eseményeket, mint valaha.

A múltban az olimpiai közvetítések nem mindig tudtak megfelelni a közönség elvárásainak. Az Egyesült Államokban az Olimpiák fő közvetítője, az NBC, kritikát kapott korábbi programozási stratégiája miatt, amiért túl sok TV-csatornára osztotta szét az eseményeket, és késleltette a közvetítéseket a főműsoridőig, ahelyett, hogy élőben mutatta volna azokat. De most az NBC és más közvetítők is igyekeznek sokkal könnyebbé tenni a nézők számára, hogy megtalálják, amit látni szeretnének, amikor látni szeretnék.

Az online platformok is aranyra hajtanak idén. A TikTok egy olimpiai hubot hozott létre. Az @olympics Instagram fiók az események előtti hetekben edzésvideókat és akciófotókat posztolt 8,2 millió követőjének. Az NBC együttműködik közösségi média tartalomgyártókkal, hogy lefedje az eseményeket és tartalmakat hozzon létre Párizsból. A Google élő eredményeket, éremünnepségeket és kiemelt pillanatokat fog megjeleníteni a keresési eredmények között és a Google Assistant válaszai között. Ez egy igazi svédasztal.

„Egy olyan időszakon megyünk át, amelynek egyik legérdekesebb, de bizonyos mértékig problémás eleme az extrém közönségszegmentáció,” mondja Yiannis Exarchos, az Olimpiai Közvetítő Szolgálat (OBS) vezérigazgatója, amely az Olimpiák média produkcióját és kezelését végzi. „A közönség mindenhol ott van, különböző módokon fogyaszt tartalmat, és nagyon kevés lehetőség van arra, hogy tényleg nagy közönséget hozzunk össze.” Az Olimpia, mondja, egy ilyen lehetőség.

A legnagyobb változás az olimpiai közvetítésekben az, hogy egyszerűen sokkal több lesz belőlük. Az olimpiai versenyek összesített futásideje körülbelül 3,800 óra. Az OBS ezt több mint 11,000 óra tartalommá alakítja át—élő közvetítések, kulisszák mögötti funkciók, narrált elemzések és kiemelt pillanatok keverékével.

Bárki, aki bekapcsolódik, szüksége lesz egy eszközre, amivel átláthatja az egészet. Az NBC a Peacock streaming platformján szeretné ezt megkönnyíteni, és bemutatta az új nézési lehetőségek sorát, amelyek lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy saját olimpiai közvetítéseiket állítsák össze, emellett szinte minden eseményt élőben közvetít az Olimpiákról és a Paralimpiai Játékokról is. (A Paralimpiai Játékok, szintén Párizsban, augusztus 28-án kezdődnek.)

A Peacock olimpiai hubjában a nézők sportág, sportoló vagy ország szerint rendezhetik a listákat, hogy megtalálják a kívánt eseményeket, majd hozzáadhassák őket egy nézési listához. Ez lehetővé teszi a nézők számára, hogy saját ütemtervet készítsenek az események élő megtekintéséhez, valamint egy helyet, ahová később visszatérhetnek, hogy megnézzék a kiválasztott eseményeket. A nézők akár négy élő eseményt is nézhetnek egy képernyőn az új Multiview eszköz segítségével, amely megkönnyíti az egyidejű események közötti váltást.

Az OBS ultramagas felbontásban és nagy dinamikatartományban (HDR) készíti a videótartalmait, ami növeli a részletek és a színek szintjét minden felvételen. A tartalmat mindenféle formátumban rögzítik: függőleges videók a telefonokon való megtekintéshez, 8K videók a legmagasabb felbontású közvetítésekhez, és 360 fokos felvételek az igazán magával ragadó drámai pillanatokhoz.

Az OBS több mint megduplázta a többkamerás rendszerek számát, amelyekkel az akció különböző szögeit rögzítik a későbbi szuperlassított visszajátszásokhoz. Emellett filmes kamerákat is használnak, amelyek képesek művészibb felvételeket készíteni, például a mélységélesség változásainak fokozására, amit valószínűleg már láttunk filmekben. Az ilyen összetett felvételek feldolgozásához szükséges idő általában megakadályozta, hogy élő produkciókban használják őket. Az OBS azonban AI és felhő technológiákat használ, hogy felgyorsítsa a feldolgozási időt annyira, hogy ezeket a felvételeket élő közvetítéseken is használhassák. Exarchos szerint az új folyamatok lehetővé teszik azokat a felvételeket, amelyeket eddig lehetetlen volt élőben rögzíteni és bemutatni, mint például a 360 fokos visszajátszások, amelyek körbeforgatják a nézőt a levegőben repülő sportoló körül.

„A Mátrix filmben lévő effekt, amit a moziban meg lehet csinálni, élőben is megvalósítható,” mondja Exarchos.

Az OBS 5.1.4-es hangrögzítési technológiát is alkalmaz, azzal a céllal, hogy magával ragadó hangot rögzítsen az események helyszínén és az sportolókkal készített interjúk során. Ez, valamint az olyan dolgok, mint a kiterjesztett valóság állomások, amelyek megmutatják, milyen az olimpiai helyszíneken lenni, közelebb hozza a nézőket a játékokhoz.

„Ha megismételjük az előző—nagyon sikeres—játékokat, kudarcot vallottunk,” mondja Exarchos. „Mert ahogy a sportban is, minden arról szól, hogy új területeket hódítsunk meg, új határokat törjünk át, és egy lépéssel tovább lépjünk.”

Technológiai Tesztpálya

Ahogy 2024-ben elvárható, mesterséges intelligencia eszközöket is széles körben használnak az Olimpiák során. Az olyan közvetítők, mint az Olimpiai Közvetítő Szolgálat és az NBC, AI-t használnak majd, hogy összegyűjtsék a kiemelt pillanatokat, amelyek ezer órányi felvételt pásztázva megtalálják a kulcspillanatokat, szépen összecsomagolják őket és egyenesen a nézőkhöz juttatják. Néhány cég teljesen belemerült az AI kínálatába; az NBC az AI által létrehozott híres sportkommentátor, Al Michaels hangját fogja használni, hogy narrálja a kiemelt csomagokat a Peacock-on. A csapat generatív AI hangmotorját Michaels korábbi televíziós szereplései alapján képezte ki, és az eredmények simák, bár még mindig kétségtelenül furcsaak.

Ahogy élőben nézzük a játékokat, az AI képes lesz valós időben elővarázsolni a kulcsfontosságú információkat és megjeleníteni a képernyőn: statisztikákat a sportolókról, valószínűségi százalékokat, hogy sikerül-e az adott mozdulat vagy legyőzik-e az időt, és mesterségesen megnövelt nézeteket arról, mi történik a pályán. Az AI behatolása túlmutat a játékokon; az NBC az AI-t beépíti hirdetési platformjába is, azzal a céllal, hogy személyre szabottabb hirdetéseket játsszon a szünetekben.

Ez a hatalmas közvetítési bacchanália továbbra is edzőterep ezeknek az új technológiáknak. Az NBC az Olimpiai Játékokat használja a Multiview képesség és a felhasználói testreszabási funkciók első nagy tesztjének, így várhatóan ezek a dolgok gyakrabban megjelennek majd a rendszeres élő sportközvetítések során. Az NBC egyik képviselője szerint a cég reményei szerint a Párizsi Olimpiai Játékok során bemutatott technológia más élő sporteseményekhez és akár nem sporteseményekhez, mint például a Macy’s Hálaadásnapi felvonulásához is felhasználható lesz.

Végül, Exarchos szerint, ezeknek a technológiáknak az a célja, hogy az emberek közelebb érezzék magukat ezekhez az eseményekhez és a bennük résztvevő emberekhez, különösen azután, hogy az utóbbi két olimpiai játékokat a járvány korlátozásai sújtották, amelyek korlátozták, hogy ki lehet ott.

„Olyan fázison megyünk keresztül, ahol az emberek hatalmas vágyat és nosztalgiát éreznek a fizikai élmények újraélésére, különösen más emberekkel,” mondja Exarchos. „A sport nagy katalizátora ennek.”

Érdekes tény: A mesterséges intelligencia az Olimpiák során a sportolók teljesítményeinek valós idejű elemzésére is képes, ami lehetővé teszi a nézők számára, hogy mélyebb betekintést nyerjenek az eseményekbe, mint valaha.

Források: NBC, Olimpiai Közvetítő Szolgálat, Google, TikTok