A szilícium-völgy forradalmasítja a garantált jövedelmet: hogyan változtatja meg az életed!


Az Alapjövedelem Mozgalom Keresztútján

A technológiai közösség az elmúlt néhány évben tesztelte a feltétel nélküli, havi 500 vagy 1000 dollár összegeket a rászorulóknak. Ezek a kísérletek Silicon Valley szívében is zajlottak, ahol egy hálószobás lakás bérleti díja 3000 dollár havonta, és egy szerény ház gyakran megfizethetetlen luxus.

Silicon Valley támogatása ezekhez az erőfeszítésekhez elősegítette az alapjövedelem – más néven készpénztranszferek, feltétel nélküli készpénz és, legutópisztikusabb formájában, univerzális alapjövedelem – ötletének elterjedését. Azonban a mozgalom körüli kétpárti politikai konszenzus törik, még akkor is, ha az adatok azt mutatják, hogy a programok hatékonyak.

Az elmúlt hónapokban a texasi főügyész bíróság elé vitte az ügyet, hogy megakadályozza a közpénzek felhasználását egy houstoni alapjövedelem programban. Iowa, Idaho és Dél-Dakota republikánusai hasonló programokat tiltottak be. Arizonában a tilalmat a kormányzó megvétózta.

A mozgalom néhány győzelmet is aratott. Egy javaslat egy állami alapjövedelem programról várhatóan szavazásra kerül Oregonban az ősszel. Az intézkedés évente 750 dollárt adna minden állampolgárnak, amelyet egy 3 százalékos adóval finanszíroznának a 25 millió dollár feletti bevételű vállalatok bevételeiből.

Kritikus pillanat ez az alapjövedelem számára, amelyet az OpenAI vezérigazgatója Sam Altman, a Tesla vezérigazgatója Elon Musk, a Twitter társalapítója Jack Dorsey, a Salesforce vezérigazgatója Marc Benioff és mások is támogattak.

Hétfőn kerülnek nyilvánosságra az eddigi legnagyobb közvetlen jövedelem program, a Feltétel Nélküli Jövedelem Tanulmány eredményei. A tanulmány Mr. Altman ötlete volt, aki az AI forradalom fő szószólójaként tűnt fel, amely, szerinte, mindent elsöpör majd, ami előtte volt. Bárki, akinek a munkáját AI szoftver végezheti, előbb-utóbb alapjövedelemre szorulhat.

Érdekes tény: Az OpenAI alapítója, Sam Altman szerint az AI-technológia fejlődése olyan gyors lesz, hogy akár évtizedeken belül alapvetően átalakíthatja a munkaerőpiacot. Források: The New York Times, The Guardian, OpenAI