Nick Clegg, a Meta globális ügyekért felelős vezetője, egy londoni rendezvényen elmondta, hogy a szülők nem használják a vállalat által kifejlesztett 50 gyermekbiztonsági eszközt. Clegg szerint viselkedési probléma áll fenn a szülők körében, mivel az eszközök figyelmen kívül hagyása aggasztó tendencia. A Meta célja, hogy a gyermekek védelme érdekében megfelelő lehetőségeket biztosítson, de a szülőknek aktívan részt kellene venniük a biztonsági intézkedések alkalmazásában.
A szülők nem használják azokat a funkciókat, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy időkorlátokat állítsanak be, és szüneteket tervezzek a gyermekek online tevékenységeiben. Clegg megjegyezte: “Bár építünk ilyen kontrollokat, a szülők nem használják őket.” A Meta alkalmazásai szerint a legtöbb fiatal számára pozitív élményt nyújtanak, azonban a vállalat által 2021-ben kiadott belső információk arra figyelmeztettek, hogy a profit gyakran megelőzi a biztonságot.
Az Egyesült Királyságban bevezetett Online Safety Act különböző követelményeket támaszt a közösségi média vállalatokkal szemben, hogy megvédjék a gyermekeket a káros tartalmaktól. Az ausztrál kormány is bejelentette, hogy tervezi a fiatal tinédzserek közösségi média hozzáférésének korlátozását, ami a 14 és 16 év közötti korosztályt célozza meg.
Clegg válaszolt arra a kérdésre is, hogy a Meta végrehajtaná-e az ilyen jellegű tilalmat, kijelentve, hogy természetesen betartják, de figyelmeztetett, hogy ez nehézkes lenne, és együttműködést igényelne a Google és az Apple alkalmazásboltjaival.
Andy Burrows, a Molly Rose Foundation ügyvezetője, aki a elhunyt Molly Russell családja által alapított jótékonysági szervezet vezetője, hangsúlyozta, hogy Cleggnek felelősséget kellene vállalnia a Meta döntései által okozott megelőzhető károkért.
Clegg a muski X platform körüli vitákat is érintette, amely szerinte Elon Musk vezetése alatt egy “egyszemélyes, hiper-partizán, ideológiai hobbivá” vált. Azt is kijelentette, hogy az X és a Telegram lehetőséget adtak a szélsőjobboldali személyeknek, hogy zavart okozzanak az online térben, miután kitiltották őket a Meta platformjairól.
Érdekes tény: A közösségi média platformok fejlődése során a gyermekek védelmét célzó szabályozások világszerte egyre nagyobb figyelmet kapnak, és az Egyesült Királyság mellett más országokban is hasonló kezdeményezések indultak.
Források: BBC News, The Guardian, Meta