Pavel Durov, a Telegram üzenetküldő alkalmazás vezérigazgatója bejelentette, hogy az alkalmazás moderációs rendszere javulni fog, és eltávolították azokat a funkciókat, amelyeket illegális tevékenységekre használtak. Durov, az alkalmazás alapítója, pénteken tette közzé a változtatásokat, miután a múlt hónapban a francia hatóságok általi letartóztatását „tévesnek” nevezte.
Durovot azzal vádolják, hogy lehetőséget biztosított bűncselekmények elkövetésére az alkalmazáson belül. Egy X platformon közzétett bejegyzésében elmondta, hogy a Telegram elkötelezett amellett, hogy a moderációt a kritikák területéről a dicséret szintjére emelje.
A változtatások részletei
A Durov által bejelentett változtatások között szerepel a „közelben lévő emberek” funkció eltávolítása, amelyet „botok és csalók problémáira” hivatkozva indokolt. Ezt a funkciót a „közelben lévő vállalkozások” váltja fel, amely csak legitim üzleteket tartalmaz. Ezen kívül a Telegraph, az alkalmazás blogoló eszköze, médiafeltöltési lehetőségeit is letiltották, mivel Durov szerint azt „névtelen szereplők visszaélték”.
A The Verge technológiai híroldal is beszámolt arról, hogy a Telegram eltávolította a GYIK oldaláról a privát csevegések védelméről szóló utalásokat, és hogy a moderálásra irányuló kérelmeket nem fogják feldolgozni. Egy szóvivő elmondta, hogy az alkalmazás forráskódja nem változott, de a felhasználók most már jelenthetik az új csevegéseket a moderátoroknak.
Durov helyzete és a felhasználói közösség
Durov hozzátette, hogy a Telegram közel 1 milliárd felhasználója csalódott a kisebbség miatt, aki bűncselekményekben vesz részt. A 39 éves, orosz származású Durov, aki francia állampolgársággal is rendelkezik, augusztusban tartóztatták le Franciaországban, gyermekpornográfiával, drogkereskedelemmel és csalásos tranzakciókkal kapcsolatos nyomozás részeként.
„Míg a Telegram felhasználóinak 99,999%-a nem kapcsolódik bűncselekményekhez, addig a 0,001% illegális tevékenységekben részt vevő felhasználó rossz fényt vet az egész platformra, veszélybe sodorva közel egy milliárd felhasználónk érdekeit” – mondta Durov.
Durov a bejegyzésében megemlítette, hogy a Telegram már 10 millió előfizetővel rendelkezik. A francia hatóságok általi letartóztatását követően Durov a Telegram csatornáján tette közzé első nyilvános megjegyzéseit, amelyben „tévesnek” nevezte a letartóztatását, és tagadta, hogy az alkalmazás „anarchikus paradicsom” lenne.
Durov szerint a nyomozás meglepő volt, mivel a francia hatóságok rendelkeztek egy „forró vonallal”, amelyet ő segített létrehozni, és bármikor kapcsolatba léphettek a Telegram EU képviselőjével. „Ha egy ország elégedetlen egy internetes szolgáltatással, a bevett gyakorlat az, hogy jogi lépéseket tesz a szolgáltatás ellen” – írta.
Durov hangsúlyozta, hogy a Telegram nem tökéletes, de tagadta, hogy az alkalmazással bármiféle visszaélés kapcsolatos lenne. Elmondta: „De az a médiaállítás, hogy a Telegram valamilyen anarchikus paradicsom, teljesen hamis. Naponta milliókat távolítunk el a káros bejegyzések és csatornák közül.”
Durov, akinek vagyona 9 milliárd dollárra rúg, a tárgyalás előtt 5 millió euró óvadék ellenében elkerülte a börtönbüntetést, és azt a feltételt kapta, hogy hetente kétszer jelentkeznie kell a rendőrségen, és Franciaország területén kell maradnia.
Az orosz hatóságok megerősítették, hogy Durov elutasította a diplomáciai segítségnyújtási ajánlatokat Oroszországtól a letartóztatása után. Mária Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője elmondta, hogy az orosz diplomaták Párizsban minden szükséges intézkedést megtettek Durov letartóztatásával kapcsolatban, de ő elutasította a diplomáciai segítségnyújtási ajánlatokat.
Érdekesség: A Telegram az elmúlt években különösen népszerűvé vált olyan országokban, ahol korlátozások vonatkoznak más közösségi média platformokra.
Források: The Verge, BBC News, TechCrunch