A dezinformáció hatása az amerikai demokráciára
A dezinformáció áradat, amely hazai és külföldi forrásokból származik, aláásta azt a közös hitet, amely az Egyesült Államok demokráciájának tisztességében rejlett. A Demokrata Párt alelnök jelöltjét hamisan vádolják meg szexuális zaklatással, amelyet egy korábbi floridai helyettes seriff terjesztett, aki most nyíltan Moszkvában dolgozik Oroszország propagandaapparátusának részeként.
A hamis videó, amely állítólag egy áldozatot mutatott be – a hamis személyek létrehozása egy visszatérő orosz taktika – több mint 5 millió megtekintést kapott az X platformon, amely a világ leggazdagabb emberének, Elon Musk-nak a tulajdonában van. Musk nemcsak, hogy teljes mellszélességgel támogatja a Republikánus jelöltet, a korábbi elnök Donald J. Trump-ot, hanem a platformján keresztül visszaélt a választás eredményeinek érvényességéről szóló hiteltelen állításokkal is.
A rágalmak, hazugságok és piszkos trükkök – amit ma dezinformációnak nevezünk – régóta részei az amerikai elnökválasztási kampányoknak. Azonban a szavazás előtti két héttel a félretájékoztatások, hazugságok és fabrikációk áradata, mind hazai, mind külföldi forrásból, meghaladta az eddig tapasztaltakat, állítják a dezinformációt dokumentáló hivatalnokok és kutatók.
A november 5-i választás kimenetele még nem látható, de a politikai viták színvonalát már most aláásta, különösen a két fő párt jelöltjei, Mr. Trump és Kamala Harris kapcsán. Ezenkívül a dezinformáció aláásta az ország demokráciájának alapjait, megingatva azt a közös bizalmat, hogy az ország választásai, függetlenül attól, ki nyer, szabadok és tisztességesek voltak.
Oroszország, valamint Irán és Kína örömmel táplálják az amerikai demokráciát ábrázoló narratívákat, mint diszfunkcionális és megbízhatatlan. Politikusok és befolyásos médiafigurák viszont bőséges táptalajt adtak a külföldi ellenfeleknek, gerjesztve és felerősítve a pártpolitikai megosztottságot saját előnyük érdekében.
„Különböző taktikáik és megközelítéseik vannak a befolyásoló műveletekhez, de a céljaik ugyanazok” – mondta Jen Easterly, a Washingtoni Kiberbiztonsági és Infrastruktúra Biztonsági Ügynökség igazgatója egy interjúban, utalva a külföldi ellenfelekre. „Röviden, alá akarják ásni az amerikai bizalmat a demokratikus intézményeink iránt, különösen a választásokban, és pártpolitikai feszültséget akarnak szítani.”
Érdekes tény: A mesterséges intelligencia egyre inkább részt vesz a dezinformáció terjesztésében, mivel képes hamis hírek és manipulált tartalmak gyors létrehozására.
Források: New York Times, Washington Post, BBC