Az AI terjedése tovább bonyolíthatja a hibrid multicloud stratégiákat
Az AI széleskörű integrációja a vállalati alkalmazásokba, amely várhatóan 2025-től kezdve ugrásszerűen növekedhet, tovább nehezítheti az amúgy is kihívást jelentő hibrid multicloud stratégiák kezelését Ausztráliában és az APAC régiókban, és fenntarthatatlanabbá teheti azokat, állítja az alkalmazás-szolgáltató és biztonsági cég, az F5.
Kara Sprague, az F5 ügyvezető alelnöke a TechRepublicnak nyilatkozva elmondta, hogy az AI alkalmazások növekedése felgyorsítja a komplexitást, a költségeket és a támadási felületet, amely a vállalatok több környezet, így a cloud és on-premise rendszerek használatával jár.
Az F5 megoldási javaslatai
Az F5, amely végső absztrakciós rétegként kíván szolgálni a vállalatok számára, két potenciális megoldást javasol a kihívások kezelésére:
Környezetek racionalizálása: A vállalatok egyszerűsíthetik működésüket az általuk használt környezetek számának csökkentésével.
Absztrakciós réteg alkalmazása: Az absztrakciós útvonal kihasználása jobb irányítást biztosíthat a különböző IT környezetek felett.
Az AI integrációja várhatóan 2025-2026 között
Az F5 előrejelzése szerint a vállalatok 2025-ben kezdik széles körben alkalmazni az AI szolgáltatásokat és modelleket, amelyek valószínűleg tömegesen jelennek meg a vállalati alkalmazásokban.
„Az AI beágyazódik és elősegíti számos meglévő IT megoldás képességeit” – mondta Sprague.
Az IDC elemző cég 2024 januárjában előre jelezte, hogy 2026-ra az ázsiai-csendes-óceáni térségben, Japánt kivéve, a közepes méretű vállalatok fele generatív AI-alapú alkalmazásokat fog használni marketing- és értékesítési folyamataik automatizálására és optimalizálására.
A növekvő AI-vezérelt „válság”
Az AI integrációja a vállalati alkalmazásokba fokozhatja azt a „válságot”, amelyet az F5 szerint a vállalatok a „fenntarthatatlan” hibrid, multicloud stratégiák kezelésével szembesülnek.
„Ez olyan, mintha benzint öntenénk a tűzgolyóra” – mondta Sprague. „Az AI korszakának hajnalán kilenc a tízhez az arány azon szervezetek között, amelyek alkalmazásaik és adataik nem egy nyilvános cloudban találhatók meg, hanem akár négy különböző környezetben.”
Ezek a környezetek közé tartoznak a nyilvános clouduk, a SaaS szolgáltatók, a kolokációs szolgáltatások, on-premise és az edge. Az AI várhatóan katalizálni fog „egy csomó új, AI-alapú, modern alkalmazást”, amelyek erősen az alkalmazásprogramozási interfészekre (API-k) összpontosítanak.
Merüljünk el a lehetséges megoldásokban
A növekvő komplexitás navigálásához a vállalatok vagy racionalizálhatják meglévő lábnyomaikat a hibrid multicloud környezetekben, vagy hatékony absztrakciós réteget vezethetnek be az alkalmazásaik és az alapszolgáltatásaik hatékony kezelésére.
„Ezek alapvetően a rendelkezésre álló megoldások archetípusai” – mondta Sprague. „Vagy visszafordulnak és racionalizálnak egy kisebb számú környezetre, vagy absztrahálnak a környezeteket olyan módon, amely logikailag értelmes a vállalat számára.”
API támadások gyors növekedése
Az API célzott támadások most már az F5 infrastruktúráján keresztül látott támadások több mint 90%-át teszik ki.
„Csak néhány negyedévvel ezelőtt ez még inkább 70% vagy 75% volt” – mondta Sprague. „Az API biztonság hihetetlenül fontos eleme a biztonságnak, amit a vállalatok gyakran nem értenek meg eléggé.”
„Az AI csak tovább növeli ezt a kockázati kitettséget. Minél inkább elosztottá válnak az alkalmazásaik és adataik, annál nagyobb a támadási felület, amit le kell fedniük” – magyarázta Sprague. „És ha ezt kombináljuk az AI-alapú kibertámadókkal, az több kockázatot jelent.”
Érdekes tény: Az AI-alapú kibervédelem képes észlelni és reagálni a támadásokra az emberi beavatkozásnál gyorsabban, ezzel jelentősen csökkentve a biztonsági incidensek káros hatásait.
Források: TechRepublic, IDC