AI „Oppenheimer pillanata”: autonóm fegyverek lépnek a csatatérre


Az AI és autonóm fegyverek háborús alkalmazása körüli viták fokozódnak

Egy katonai osztag támadás alatt áll, rakéták záporoznak a városi harcok szűk terein. Egyikük rádión keresztül hívást kezdeményez, és pillanatokon belül egy autonóm drónokból álló flotta indul útnak, amelyek robbanóanyagokkal vannak felszerelve. A drónok átrepülnek a város főterén, épületekbe hatolnak be, és ellenségek után kutatnak, mielőtt parancsra felrobbannak. Egy hangalámondás a videón, amely egy fiktív reklám a többmilliárd dolláros izraeli fegyvergyártó cég, az Elbit Systems számára, az AI-képességgel rendelkező drónok „maximális halálosságát és harci tempóját” dicséri.

Miközben az olyan védelmi cégek, mint az Elbit, AI terén elért új fejlesztéseiket elegáns drámatizálásokkal reklámozzák, az általuk kifejlesztett technológia egyre inkább belép a valós világba. Az ukrán hadsereg AI-képességgel rendelkező drónokat használt, amelyek robbanószerekkel voltak felszerelve, hogy csatatereken repüljenek, és orosz olajfinomítókat támadjanak. Az amerikai AI rendszerek célpontokat azonosítottak Szíriában és Jemenben légi csapásokhoz az év elején. Az Izraeli Védelmi Erők pedig egy másik AI-képességgel rendelkező célzórendszert használtak, amely az első hetekben 37 000 palesztint gyanúsított militánsként címkézett meg a gázai háború során.

A világ különböző részein fellángoló konfliktusok mind gyorsítótényezőként, mind tesztterepként szolgálnak az AI hadviselés számára, mondják a szakértők, miközben még nyilvánvalóbbá teszik, hogy ez a kialakulóban lévő terület mennyire szabályozatlan. Az AI terjedése a konfliktusokban megmutatta, hogy a nemzeti hadseregek óriási étvággyal rendelkeznek a technológia iránt, annak kiszámíthatatlansága és etikai kérdései ellenére is. Az eredmény egy többmilliárd dolláros AI fegyverkezési verseny, amely Silicon Valley óriásait és a világ különböző államait vonzza.

Az amerikai hadsereg több mint 800 aktív AI-projekttel rendelkezik, és 1,8 milliárd dollárnyi finanszírozást igényelt az AI számára a 2024-es költségvetésben. A befektetések és fejlesztések fluktuációja tovább fokozta a konfliktusok jövőjéről szóló vitákat. Ahogy az innováció üteme gyorsul, az autonóm fegyverek szakértői figyelmeztetnek, hogy ezek a rendszerek oly módon épülnek be a hadseregekbe és kormányokba világszerte, ami alapvetően megváltoztathatja a társadalom technológiához és háborúhoz való viszonyát.

„Van egy kockázat, hogy idővel az emberek egyre több ítélkezést adnak át a gépeknek,” mondta Paul Scharre, a Center for a New American Security think tank ügyvezető alelnöke és tanulmányi igazgatója. „Lehet, hogy 15-20 év múlva visszatekintünk, és rájövünk, hogy átléptünk egy nagyon jelentős határt.”

A Pentagon azt tervezi, hogy 2025-ig 1 milliárd dollárt költ a Replicator Initiative-re, amelynek célja, hogy fejlessze a mesterséges intelligenciát használó, fenyegetéseket kereső pilóta nélküli harci drónok rajait. Az amerikai légierő körülbelül 6 milliárd dollárt kíván fordítani az elkövetkező öt évben a pilóta nélküli együttműködő harci repülőgépek kutatására és fejlesztésére, amelynek célja, hogy 1000 AI-képességgel rendelkező vadászgépet építsen, amelyek autonóm módon repülhetnek. Az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma az utóbbi években több száz millió dollárt biztosított a titkos AI-kezdeményezésének, a Project Maven-nek, amely olyan technológiákra összpontosít, mint az automatizált célfelismerés és megfigyelés.

A védelmi technológia iránti megnövekedett kereslet és autonómia nagy hasznot hozott a technológiai és védelmi cégeknek, amelyek hatalmas szerződéseket nyertek különféle fegyverprojektek fejlesztésére. Az Anduril, egy cég, amely halálos autonóm támadó drónokat, pilóta nélküli vadászgépeket és víz alatti járműveket fejleszt, állítólag 12,5 milliárd dolláros értékelést keres. A cég alapítója, Palmer Luckey, egy 31 éves, Trump-párti tech milliárdos, aki hawaii ingeket és bajuszt visel, az év elején szerződést kötött a Pentagon pilóta nélküli repülőgép programjának segítésére. A Pentagon már több száz drónt küldött a cégből Ukrajnába, és múlt hónapban jóváhagyta az Altius-600M-V támadó drónok 300 millió dollár értékű eladását Tajvannak. Az Anduril pitch deck-je szerint a cég „megmenti a nyugati civilizációt”.

Az AI és autonóm fegyverek szabályozása körüli küzdelem továbbra is intenzív, miközben a technológia egyre inkább beépül a globális katonai stratégiákba.

Érdekesség: Az AI-technológiák fejlődése olyan gyors, hogy az autonóm fegyverek használatának lehetőségei már most túlszárnyalják az 1980-as évek sci-fi filmjeinek fantáziáit.

Források: Center for a New American Security, Human Rights Watch, +972 Magazine, Pentagon, Anduril, Palantir