Amerikai chip-ek továbbra is eljutnak az orosz rakétákba – Még mindig veszélyben a nemzetközi biztonság!


Oroszország megkerüli a szankciókat: Közel 4 milliárd dollár értékű tiltott chipek érkeztek a háború óta

Az Ukrajna elleni háború kitörése óta Oroszország közel 4 milliárd dollár értékben szerzett be tiltott chipeket. Ezeket a Hongkongban működő fedőcégek sokasága juttatta el az országba.

Egy hétköznapi irodaház hetedik emeletén, a 135 Bonham Strand címen, Hongkong pénzügyi negyedében legalább négy cég működik árnyékos küldetéssel: nyugati technológia illegális kereskedelmét segítik Oroszország felé.

Az ezen a címen található fedőcégek, mint például az Olax Finance és a Rikkon Holding, több millió tiltott chipet és szenzort szereztek be az orosz katonai technológiai cégek számára. Sokukra az amerikai kormány szankciókat vetett ki, állítja a The New York Times vizsgálata.

Az irodájuk, amelyen egy kifakult 704-es szám van az ajtón, üresnek tűnik. Senki sem válaszolt a látogatás során a múlt hónapban. Egy légkondicionáló hirdetése lógott az ajtó repedésében.

Ennek ellenére ezek a cégek kulcsfontosságú láncszemek az amerikai kutatólaboratóriumok, kínai gyárak, orosz fegyvergyártók és az ukrán harcterek közötti kapcsolatban. Ez pedig azt jelzi, hogy az amerikai kormány és a technológiai óriások nem tudják teljes mértékben ellenőrizni, hová kerül a technológiájuk.

A háború idején virágzó amerikai chipek piaca

A szállítási láncok gyorsan kialakultak az Ukrajna elleni orosz inváziót követő hónapokban, több millió dollár értékű amerikai chip áramlott az orosz cégekhez, hogy rakétákhoz és egyéb technológiákhoz használják fel őket.

2021 júliusa és 2022 decembere között, az invázió előtt két cég, amelyek ugyanazon hongkongi címen voltak bejegyezve, amerikai chipeket szállítottak Oroszországba. Az invázió után több exportőr regisztrált ezen a címen, és bővült az orosz importőrök hálózata, a kereskedelmi korlátozások ellenére.

Érdekesség: Az AI technológia fejlődése lehetővé tette a chipgyártás és szállítás nyomon követését, de a fedőcégek használata még mindig kihívást jelent a szabályozók számára.

Forrás: The New York Times