Apple elbukja az EU bírósági csatáját: 13 milliárd eurós adósság Írországban – A techóriás jövője a tét!

Apple 13 milliárd eurós adócsatája az Európai Bizottsággal

Apple elvesztette a figyelemre méltó, 13 milliárd eurós adóügyi csatáját Brüsszellel, amely megerősíti az Európai Bizottság erőfeszítéseit a multinacionális vállalatok számára kedvező, úgynevezett „édesház” adómegállapodások megszorítására. Az Európai Bíróság (EB) döntése, amelyre már régóta vártak, több éves jogi csatározások után született meg, és megállapította, hogy az Európai Bizottság helyesen követelte 2016-ban, hogy Apple 13 milliárd euró „illegális” adókedvezményt térítsen vissza, mivel ez méltánytalan előnyt biztosított az iPhone gyártónak.

Az EB megerősítette, hogy az Apple számára kedvező alsóbb bírósági döntést meg kell semmisíteni, és támogatta a bizottság 2016-os határozatát, amely kimondta, hogy Írország jogellenes támogatást nyújtott Apple-nek a profit külföldi adókezelésével kapcsolatban, amelyet Írország most köteles visszafizetni.

2020-ban a törvényszék, mint alsóbb bíróság, annulálta a bizottság 2016-os döntését, arra hivatkozva, hogy nem bizonyította eléggé, hogy az Apple leányvállalatai szelektív előnyben részesültek. Ezt a döntést most az EB semmisítette meg, megerősítve ezzel a bizottság 2016-os álláspontját.

A határozat győzelem a Margrethe Vestager, az EU versenyjogi biztosa számára, aki 2016-ban úgy ítélte meg, hogy az iPhone gyártója milliárdokat érő méltánytalan adókedvezményben részesült az ír kormánytól, és a döntést „nagy győzelemnek” nevezte az európai polgárok és az adóigazság számára.

Vestager, aki idén távozik a posztjáról, keményen fellépett a nagy multinacionális cégekkel, például a Fiat, az Amazon és a Starbucks ellen, azonban néhány ügy nem állta ki az idő próbáját, és a Fiat ellen 2022-ben hozott bírósági döntések később megdőltek.

Ez az ügy lezárja azokat az évek óta tartó pereskedéseket, amelyek 2016-ban kezdődtek, amikor a bizottság arra kötelezte Apple-t, hogy milliárd eurót fizessen a 2003 és 2014 közötti profitszint alatti adózás miatt. Az EU versenyhatósága megállapította, hogy az Apple az ír hatóságok adóhatározataiból profitált, amely 2014-ben gyakorlatilag 0,005%-os adókulcsot eredményezett.

Apple elutasította a vádakat, kijelentve, hogy nem kapott állami támogatást, és Tim Cook, a vezérigazgató, „politikai baromságnak” nevezte az állításokat.

Az Apple sikeresen megtámadta a bizottságot a törvényszéken, amely 2020 júliusában arra a következtetésre jutott, hogy Brüsszel nem tudta bizonyítani, hogy Apple jogellenes gazdasági előnyben részesült Írországban. A bizottság fellebbezett, és tavaly Giovanni Pitruzzella, az EB főtanácsadója, azt javasolta, hogy az EB semmisítse meg az alsóbb bíróság korábbi döntését.

Az EB döntése után Apple kijelentette: „Ez az ügy soha nem arról szólt, hogy mennyi adót fizetünk, hanem arról, hogy melyik kormánynak kell azt megfizetnünk. Mindig kifizetjük az összes adót, amit tartozunk, bárhol is működünk, és soha nem volt külön megállapodás.”

Vestager a döntést a „bizottság győzelmének” nevezte, és kijelentette, hogy a 13 milliárd eurót most az ír kormánynak kellene kiadni. Hozzátette, hogy az első mandátuma alatt elmozdulás volt tapasztalható a közvélemény hozzáállásában az „agresszív adótervezés” iránt, mivel néhány multinacionális vállalat Európában kevés adót fizetett.

Érdekesség: Az Apple adózási ügyei körüli jogi csatározások során kiderült, hogy az ír adóhatóságok által kibocsátott adóhatározatok lényegében papíralapúak voltak, valós tevékenységek nélkül.

Források: Európai Bíróság, Európai Bizottság, BBC News, Reuters.