Fei-Fei Li és a Világmodellek Jövője
Fei-Fei Li, a mesterséges intelligencia egyik legismertebb alakja, aki a „Mesterséges Intelligencia Istennőjeként” vált ismertté, új vállalkozásába kezdett. A Stanford Egyetemről részmunkaidős szabadságot vett ki, hogy megalapítsa a World Labs nevű céget, amely a térbeli intelligencia fejlesztésére összpontosít. Li célja, hogy olyan rendszereket hozzon létre, amelyek képesek teljes világokat építeni, a fizika, a logika és a részletes részletek alapján, amelyek a fizikai valóságunkkal összhangban állnak.
Bár sokan úgy vélik, hogy a mesterséges intelligencia fejlődése megfeneklett, Li és csapata 230 millió dollárnyi befektetést vonzott be, a cég értékét egyes források szerint egy milliárd dollárra becsülik. A World Labs várhatóan 2025-re bemutatja első termékét, amely a térbeli intelligencia fejlesztésére összpontosít.
Li úgy véli, hogy a mélytanulási modellek hasonló lökést igényelnek, mint amit az ImageNet biztosított a neurális hálózatok számára, hogy valódi világokat, akár reális szimulációkat, akár teljesen képzeletbeli univerzumba alkothassanak. „A fizikai világot a számítógépek kamerákon keresztül látják, és a kamerák mögött álló számítógép agyával,” mondja Li. „Ezeket a látásokat érveléssé, generációvá és végső interakcióvá kell alakítani, ami a fizikai struktúrák és dinamikák megértését igényli.”
A World Labs csapata egy sor tehetséges szakemberből áll, köztük Justin Johnson, Christoph Lassner és Ben Mildenhall, akik mindannyian komoly tapasztalattal rendelkeznek a mesterséges intelligencia és a virtuális valóság területén. A céljuk, hogy a világmodellek segítségével javítsák az autonóm járműveket, az automatizált gyárakat és akár a humanoid robotokat is.
Li, aki korábban a Stanford AI Lab igazgatója volt, tapasztalatait és személyes történetét is beépítette a The Worlds I See című könyvébe, amelyben a mesterséges intelligencia fejlődését és saját útját meséli el. „A legnehezebb világ, amit látunk, saját magunk,” mondja Li, utalva arra, hogy a technológia tükrözi, kik vagyunk.
Az ambiciózus célok ellenére a World Labs még sok ismeretlen kihívással néz szembe. A cég vezetői hangsúlyozták, hogy a munkájuk során számos határt kell áttörniük, és a pontos üzleti modellt még nem dolgozták ki. „Sok határvonalat kell átlépnünk,” mondja Li. „Természetesen mi vagyunk a legjobb csapat a világon, hogy ezeket az ismeretleneket feltárjuk.”
Érdekes tény: A mesterséges intelligencia fejlődése óta a szakemberek folyamatosan új területeket kutatnak, és a térbeli intelligencia lehetőségei között a robotika, a virtuális valóság és az autonóm rendszerek fejlesztése is szerepel.
Források: Wired, Stanford University, World Labs