Az Apple súlyos akadályba ütközik, mivel az EU célba veszi az App Store-t

Apple az első nagy tech cég, amely megsérti az EU digitális piacok szabályait

Az Apple lett az első nagy tech cég, amelyet az Európai Unió új digitális piacok szabályainak megszegésével vádolják, három nappal azután, hogy a tech óriás bejelentette, hogy az EU-ban nem fogja elérhetővé tenni mesterséges intelligenciáját a szabályozás miatt.

Hétfőn az Európai Bizottság közölte, hogy az Apple App Store-ja megakadályozza a fejlesztőket abban, hogy közvetlenül kommunikáljanak a felhasználóikkal és közvetlen ajánlatokat tegyenek nekik, ezt a gyakorlatot anti-steeringnek nevezik. „Előzetes álláspontunk az, hogy az Apple nem teljes mértékben engedélyezi az irányítást. Az irányítás kulcsfontosságú annak biztosításához, hogy az alkalmazásfejlesztők kevésbé függjenek a kapuőrök alkalmazásboltjaitól, és hogy a fogyasztók tudatában legyenek a jobb ajánlatoknak,” mondta Margrethe Vestager, az EU versenyügyi vezetője egy közleményben.

X-en Thierry Breton, az európai belső piacért felelős biztos, még keményebb értékelést adott. „Túl sokáig szorította ki az Apple az innovatív cégeket, megtagadva a fogyasztóktól új lehetőségeket és választásokat,” mondta.

Az EU hétfői vádjait „előzetes megállapításoknak” nevezte. Az Apple most lehetőséget kapott, hogy válaszoljon a vádakra, és ha nem születik megállapodás, a blokk akár a cég globális forgalmának 10 százalékát is elérő bírságokat szabhat ki 2025 márciusáig.

Az Apple és az EU közötti feszültségek hónapok óta növekszenek. Brüsszel márciusban indított vizsgálatot az okostelefon gyártó ellen, mert nem tartotta be a blokk versenyszabályait. Bár vizsgálatokat indítottak a Meta és a Google anyavállalata, az Alphabet ellen is, az Apple és az európai fejlesztők közötti kapcsolat régóta Brüsszel fókuszában áll.

Márciusban az Európai Parlament egyik tagja, aki tárgyalta a Digitális Piacok Törvényét, azt mondta a WIRED-nek, hogy az Apple logikus első célpont az új szabályok számára, és a céget „alacsonyan csüngő gyümölcsnek” nevezte. A DMA értelmében illegális a nagy tech cégek számára, hogy saját szolgáltatásaikat előnyben részesítsék a riválisokéval szemben.

A fejlesztők felháborodtak az Apple által rájuk kényszerített új üzleti feltételek miatt, a cég politikáját „visszaélésnek”, „zsarolásnak” és „nevetségesen büntetőnek” nevezték.

Az Apple szóvivője, Rob Saunders hétfőn azt mondta, hogy biztos abban, hogy a cég megfelel a törvénynek. „Az EU-ban az App Store-on üzletelő összes fejlesztőnek lehetősége van kihasználni az általunk bevezetett képességeket, beleértve az alkalmazás felhasználóinak irányítását a webre, hogy nagyon versenyképes áron fejezzék be a vásárlásokat,” mondta.

Pénteken az Apple bejelentette, hogy idén nem fogja kiadni mesterséges intelligencia funkcióit az EU-ban az úgynevezett „szabályozási bizonytalanságok” miatt. „Különösen aggódunk amiatt, hogy a DMA interoperabilitási követelményei arra kényszeríthetnek minket, hogy olyan módon kompromittáljuk termékeink integritását, amely kockázatot jelent a felhasználói magánéletre és adatbiztonságra,” mondta Saunders egy közleményben. Az érintett funkciók közé tartozik az iPhone Mirroring, a SharePlay képernyőmegosztás fejlesztései és az Apple első lépése a generatív AI területén, az Apple Intelligence.

Az Apple nem az egyetlen cég, amely az új EU szabályokat okolja az új funkciók bevezetésének késleltetése miatt. Tavaly a Google késleltette a ChatGPT versenytársa, Bard bevezetését az EU-ban, és június elején a Meta felfüggesztette az AI képzésének tervét az európaiak személyes Facebook és Instagram adatairól a magánéletvédelmi hatóságokkal folytatott megbeszélések után. „Ez egy lépés hátra az európai innováció, az AI fejlesztés versenye és az AI előnyeinek az európai emberekhez való eljuttatása terén,” mondta a cég akkor.

Érdekes tény: A mesterséges intelligencia fejlődése az elmúlt évtizedben olyan gyors volt, hogy egyes szakértők szerint az AI képességei minden 18 hónapban megduplázódnak, ami hasonló a számítógépes teljesítmény Moore törvényéhez.

Források: European Commission, WIRED, Reuters