Az Asus Vivobook S 15 OLED: A Jövő Laptopja
Több mint egy hónapja már, hogy a Microsoft hivatalosan is bejelentette a windowsos laptopok új generációját, amelyekre a vállalat egyszerűen csak Copilot+ PC-ként hivatkozik. Ezek különlegessége, hogy belsejükben már nem Intel, hanem ARM-architektúrájú Snapdragon X Elite chipek ketyegnek, aminek köszönhetően hatalmasat nőtt a laptopok teljesítménye, miközben a fogyasztásuk csökkent, tehát sokkal tovább bírják egy töltéssel. Mindez igaz az Asus első ilyen laptopjára, a Vivobook S 15-re is, ami a vállalat portfólióján belül elsőként hozza el a Copilot+ élményét a hazai piacra. A készüléket lehetőségünk volt még a megjelenés előtt kipróbálni – mutatjuk is, mit érdemes tudni az Asus legújabb készülékéről.
Az Elérhetőség és a Prémium Funkciók Kombinációja
A Vivobook termékcsalád mindig is az elérhetőséget ötvözte a hordozható kialakítással és a prémiumfunkciókkal, aminek köszönhetően a Vivobookok hamar az Asus egyik legnépszerűbb laptopjai lettek. Éppen ezért nem meglepő, hogy ezt a modellt választotta az Asus arra, hogy elsőként mutassák meg, mire lehetnek képesek az ARM-alapú chipek – de erről majd később. A 2024-es Vivobook S 15 OLED egy ismerős külsőt kapott: a szürke alumíniumborítás következtében adott a prémiumérzet, a kecses kialakításnak köszönhetően szinte bármilyen hátizsákban elfér, az 1,42 kilogrammos súly miatt pedig már-már észrevétlenül hordozható.
Pluszpont, hogy a laptop numerikus résszel ellátott, magyar kiosztású billentyűzetet kapott, tehát az Enter felett megtaláljuk az „ű”, míg a Shift mellett az „í” gombot. A touchpad windowsos laptopokhoz mérten hatalmas, azonban funkcionalitásában sajnos továbbra sem képes megközelíteni azt, mint amit egy MacBookban találhatunk. Visszatérve a billentyűzetre: adott a háttérvilágítás, méghozzá több színben is, az Alt Gr billentyű mellett pedig már ott figyel a beépített Copilot gomb is, ami egyelőre csak a keresőt hívja elő, a jövőben azonban a windowsos asszisztenst fogja felébreszteni.
Mesterséges Intelligencia és Teljesítmény
Ennek ellenére MI-adta funkciókat már most is találni az előretelepített Windows 11-ben: a Paintben például a Cocreator kiegészíti, szebbé varázsolja a rajzainkat, de lehetőségünk van a videókat automatikusan feliratozni, videóhívások közben pedig különböző kreatív filtereket használhatunk.
Érdekesség, hogy az Asus egyáltalán nem titkolja, hogy a készülékkel az Apple-féle MacBook Aireknek mennének neki – papíron például gyakorlatilag minden szegmensben jobban teljesít a Vivobook, mint az M3-chipes Air, a gyakorlatban azonban már közel sem ennyire fekete-fehér a helyzet.
Az Új Generáció
Ahogy említettük, a Vivobook S 15 legnagyobb különlegessége, hogy abban már nem Intel vagy AMD, hanem Snapdragon chip ketyeg – hasonló azokhoz, mint amiket az androidos mobilokban találni, csupán ez sokkal nagyobb teljesítményre képes. A készülékben a Snapdragon X Elite lapka kapott helyet, ami magában foglalja a CPU-t, a GPU-t és az NPU-t is. Utóbbi talán kevesek számára csenghet ismerősen, ami nem véletlen, ez ugyanis egy kifejezetten új fogalom, az NPU a Neural Processing Unit szavakból tevődik össze, feladata pedig a mesterséges intelligenciát vagy gépi tanulást igénylő feladatok mihamarabbi elvégzése.
A chipnek köszönhetően a Vivobook S 15 még nagyobb erőforrást igénylő alkalmazások futtatása közben is képes szinte teljesen némán üzemelni, úgy, hogy alig melegszik fel. Ha pedig ez nem lett volna elég, még az energiát sem zabálja. Ennek okán nem ritka, hogy 15-16 órás üzemidőt is kihúzhatunk a készülékből, ami azt jelenti, hogy – napi nyolc órás használattal számolva – akár két munkanapot is végigdolgozhatunk egyetlen töltéssel. Ilyenre korábban a nagy átlagot nézve egyszerűen nem voltak képesek a windowsos laptopok, de még a MacBookok közül sem mindegyik. Azonban a Snapdragon X Elite energiahatékonyságának köszönhetően ez most valósággá vált.
Ugyancsak említésre méltó, hogy a készülékben nem kevesebb, mint 32 gigabyte memóriát és 1 terabyte tárhelyet találunk – tehát ebből a szempontból is bőven el vagyunk látva nyers erővel.
Persze az ARM-re váltásnak megvannak az árnyoldalai is: bár a készülékek szállításakor már számos alkalmazás optimalizálva lett az új architektúrára, még bőven találkozni olyan programokkal, amelyek nem tudják kihasználni a lapka adta lehetőségeket. Ezek az egyelőre még X86-os alkalmazások a Microsoft PRISM nevezetű windowsos emulátorán keresztül futnak, aminek köszönhetően teljesítményük jelentősen rosszabb a natív programokkal szemben – de legalább elindulnak.
Emiatt a felhasználói élmény egyelőre nem tökéletes, az emulátoron keresztül futó appok például váratlanul összemolhatnak, a játékok teljesítménye pedig egyelőre jellemzően nem éppen fényes – ez azonban idővel mind változni fog. Hasonló folyamat ment végbe 3,5 évvel ezelőtt az Apple háza táján is, amikor a vállalat átállt az M-szériás lapkákra, és hónapokon keresztül lehetett még olyan appokkal találkozni, amelyek nem rendelkeztek natív verzióval – mostanra azonban sokkal jobbá vált a helyzet.
Kompromisszumok tehát még vannak, a Snapragon X Elite chip nyújtotta előnyök azonban egyből érezhetők, azok pedig olyanok, amelyek könnyen segítenek szemet hunyni az esetleges kezdeti fennakadások felett.
Tudtad? A mesterséges intelligencia már a ’60-as években létezett, de csak az utóbbi évtizedekben vált igazán népszerűvé és elérhetővé a széles közönség számára. Források: Index, Microsoft, Asus