Az Igazságügyi Minisztérium keresetet nyújtott be a RealPage ellen
A RealPage ingatlan szoftvercég ellen az Igazságügyi Minisztérium versenyellenes keresetet nyújtott be pénteken, amelyben azzal vádolják, hogy illegális árképzési rendszert hozott létre, amely lehetővé tette a bérbeadók számára, hogy a bérleti díjakat az Egyesült Államok-szerte emeljék.
A keresetet Észak-Karolina, Kalifornia, Colorado, Connecticut, Minnesota, Oregon, Tennessee és Washington államok is támogatják, és azzal vádolják a RealPage-t, hogy segítette a bérleti díjak mesterséges emelését célzó árkartell létrejöttét, amely milliók számára tette magasabbá a bérleti díjakat a piaci erőkön túl.
Az Igazságügyi Minisztérium tisztviselői elmondták, hogy ez az első jelentős polgári versenyellenes kereset, amelyben az algoritmus szerepe központi kérdés a ármanipulációban.
Merrick Garland főügyész nyilatkozatában hangsúlyozta: “Az amerikaiaknak nem kellene magasabb bérleti díjat fizetniük, mert egy cég új módszert talált ki arra, hogy a bérbeadókkal együttműködve megsértse a törvényt.”
A RealPage szóvivője, Jennifer Bowcock közölte, hogy a cég “energikusan” védekezik a kereset ellen, és hogy jövedelemkezelő szoftverük “tudatosan úgy lett megépítve, hogy jogilag megfeleljen.”
A kereset fokozza a kormány erőfeszítéseit a technológia helytelen használatának szabályozására. Az állami hivatalok keresetet nyújtottak be a Google, az Amazon, a Meta és az Apple ellen is, amelyek monopolista magatartást tanúsítottak, amely károsítja a fogyasztókat.
A RealPage YieldStar szoftvere gyűjti az ingatlanra vonatkozó bizalmas információkat, és ez áll a kormány aggodalmának középpontjában. A bérbeadók, akik fizetnek a szoftver használatáért, információkat osztanak meg a bérleti díjakról és a kihasználtsági arányokról, amelyek egyébként bizalmasak lennének. Ezen adatok alapján egy algoritmus javaslatokat generál arra vonatkozóan, hogy mennyit kellene kérniük a bérlőktől, és ezek az összegek gyakran meghaladják a versenyképes piacon elérhető árakat.
Érdekesség: Az algoritmusok által vezérelt árképzés már régóta része a piaci stratégiáknak, de a jogi keretek közt való alkalmazásuk még mindig vitatott kérdés a technológiai szektorban.
Források: Igazságügyi Minisztérium nyilatkozatai, helyi állami hivatalok.