Az Egyesült Királyság aláírta első nemzetközi megállapodását az AI biztonsági intézkedések bevezetésére – a mesterséges intelligencia jövője most egy új korszakba lép!

Az Egyesült Királyság aláírta az első nemzetközi mesterséges intelligencia egyezményt

Az Egyesült Királyság kormánya aláírta az első nemzetközi mesterséges intelligenciával kapcsolatos egyezményt, amelynek célja a technológia visszaéléseinek megelőzése, például a hamis információk terjesztése vagy a elfogult adatok felhasználása a döntéshozatal során. A jogilag kötelező érvényű megállapodás értelmében az államoknak védelmi intézkedéseket kell bevezetniük az AI által az emberi jogokra, a demokráciára és a jogállamiságra gyakorolt fenyegetések ellen.

Az egyezményt, amely a mesterséges intelligenciával kapcsolatos keretmegállapodás néven ismert, az Európa Tanács, egy nemzetközi emberi jogi szervezet készítette elő, és csütörtökön írta alá az EU, az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok és Izrael.

Shabana Mahmood igazságügyi miniszter kijelentette, hogy az AI „radikálisan javíthatja” a közszolgáltatásokat és „turbocharged” gazdasági növekedést eredményezhet, de ezt az alapvető emberi jogok sérelme nélkül kell alkalmazni.

„Ez a konvenció jelentős lépés annak biztosítására, hogy ezek az új technológiák kihasználhatók legyenek anélkül, hogy aláásnák a legősibb értékeinket, mint az emberi jogok és a jogállamiság” – mondta.

Az egyezmény célja

Az Európa Tanács szerint a célja, hogy „kitöltse azokat a jogi réseket, amelyek a gyors technológiai fejlődés következtében keletkezhetnek”. Az AI legutóbbi áttörései – amelyek olyan számítógépes rendszereket jelentenek, amelyek képesek az intelligens lényekhez általában társított feladatok elvégzésére, mint a tanulás és a problémamegoldás – világszerte szabályozási zűrzavart idéztek elő a technológia lehetséges hibáinak mérséklésére.

Ez azt jelenti, hogy a technológia körüli szabályozások és megállapodások patchworkje alakult ki, az EU AI törvényétől kezdve a tavalyi Bletchley nyilatkozatig, amelyet a globális AI biztonsági csúcs első alkalommal tartottak. A csütörtöki megállapodás egy globális keret létrehozására irányul.

A megállapodás tartalma

A szerződés kimondja, hogy az AI rendszereknek meg kell felelniük egy sor elvnek, beleértve: a személyes adatok védelmét, a diszkrimináció-mentességet, a biztonságos fejlesztést és az emberi méltóságot. Ennek következtében a kormányoknak védelmi intézkedéseket kell bevezetniük, mint például az AI által generált hamis információk megakadályozása és a rendszerek elfogult adatokkal való betanításának megelőzése, ami számos helyzetben, például munka- vagy juttatásigénylések esetén téves döntésekhez vezethet.

Ki tartozik az egyezmény hatálya alá?

Az egyezmény az AI használatára vonatkozik a közszolgáltatások és a magánszektor terén. Bármely vállalatnak vagy szervezetnek, amely releváns AI rendszereket használ, fel kell mérnie azok lehetséges hatását az emberi jogokra, a demokráciára és a jogállamiságra – és ezt az információt a nyilvánosság számára elérhetővé kell tennie. Az embereknek lehetőségük kell, hogy legyen megkérdőjelezni az AI rendszerek által hozott döntéseket, és panaszt tenniük a hatóságoknál. Az AI rendszerek felhasználóinak értesítést kell kapniuk arról, hogy AI-val, nem pedig emberrel állnak kapcsolatban.

Megvalósítás az Egyesült Királyságban

Az Egyesült Királyságnak most meg kell vizsgálnia, hogy a különböző rendelkezések lefedettek-e a meglévő jogszabályok által – mint például az Európai Emberi Jogi Bíróság és más emberi jogi törvények. A kormány egy új AI törvényről szóló konzultációt készít elő.

„Miután az egyezményt ratifikálták és hatályba lépett az Egyesült Királyságban, a meglévő törvények és intézkedések megerősítésre kerülnek” – mondta a kormány.

A szankciók kiszabásával kapcsolatban a konvenció utal arra, hogy a hatóságok bizonyos AI használatokat betilthatnak. Például az EU AI törvénye betiltja az arcfelismerő adatbázisok használatát, amelyek CCTV-ből vagy az internetről lettek összegyűjtve. Emellett betiltja azokat a rendszereket is, amelyek az embereket társadalmi viselkedésük alapján kategorizálják.

Érdekesség: Az AI rendszerek képesek önállóan tanulni, ami lehetővé teszi számukra, hogy folyamatosan fejlődjenek és javuljanak a feladatok elvégzésében.

Források: Európa Tanács, BBC News, The Guardian