Az Internet Archive jogi harca a szerzői jogokért
A COVID-19 világjárvány kezdetén, amikor az ország könyvtárai ideiglenesen bezártak, az Internet Archive, egy olyan szervezet, amely digitalizálja és archíválja az anyagokat, úgy döntött, hogy ingyenesen elérhetővé teszi a digitalizált könyvek gyűjteményét egy online adatbázisban. Ez a lépés azonban jogi vitát indított el, amely azóta is tart.
Az ügy 2020-ban kezdődött, amikor a nagy könyvkiadók pert indítottak az Internet Archive ellen, arra hivatkozva, hogy a szervezet a szerzői jogokat megsértve terjesztette a könyveket engedély nélkül. Az ügy kedden egy újabb fontos döntéssel zárult, amikor a New York-i Második Körzeti Fellebbviteli Bíróság megerősítette, hogy az Internet Archive valóban megsértette a szerzői jogi törvényeket.
Maria A. Pallante, az Amerikai Kiadók Szövetségének elnöke, aki az iparági válasz koordinálásában segédkezett, így nyilatkozott: “A vádlott megpróbálta azt tenni, amit még senki nem tett, azaz az engedély nélküli könyvterjesztést ‘kölcsönzésnek’ nevezni.” Pallante hozzáfűzte, hogy a döntés örömteli számukra.
A szövetségi bíróság már 2023 márciusában is elutasította az Internet Archive fellebbezését, amelynek következtében a szervezet számos művet eltávolított online könyvtárából. Az Internet Archive szeptemberben fellebbezett a döntés ellen, és a végső fellebbezés lehetősége még mindig fennáll, akár a Legfelsőbb Bíróság előtt is.
Az Internet Archive egy nyilatkozatban közölte, hogy “felülvizsgálja a bíróság véleményét, és továbbra is védi a könyvtárak jogait a könyvek birtoklására, kölcsönzésére és megőrzésére.”
Érdekesség: Az Internet Archive több mint 40 millió könyvet és egyéb dokumentumokat tárol digitálisan, ami hatalmas forrást jelent a kutatók és az érdeklődők számára.
Források: U.S. Court of Appeals, Association of American Publishers, Internet Archive