Az új kvantumfölény-rekorder szenzáció! Legyőzte a Google gépét!


Az energiaéhes szuperszámítógépeket búcsúztató új korszak nyitánya

Az új korszak hajnalát látja a Quantinuum, amikor a 56 qubites H2-1 kvantumszámítógép 100-szoros teljesítményt nyújtva megjavította a Google Sycamore történelmi kvantumfölény-rekordját. A kvantumszámítógépek különleges tulajdonságai révén nagyságrendekkel bonyolultabb számításokat végezhetnek, amit egy klasszikus számítógép nem tud ésszerű időn belül elvégezni. Ezt nevezzük kvantumfölénynek.

Kvantumfölény és a Sycamore rekord

A Google Sycamore 2019-ben beállított kvantumfölény rekordja 200 másodperc alatt végzett el egy olyan számítást, ami egy klasszikus szuperszámítógépnek tízezer évbe telt volna. Az IBM akkoriban közölte, hogy nem is tízezer év, hanem két és fél nap lett volna az idő, de a Sycamore teljesítménye így is figyelemre méltó volt. Erre vert most rá a H2-1.

A Quantinuum felépítése

A Quantinuum 2021-ben alakult két kvantumszámítógépes csapat összeolvadásából. Az egykori Honeywell Quantum Solutions tagjai hozták a hardver szakértelmet, míg a Cambridge Quantum Computing a kvantumszoftveres szaktudást. Az új cég a Microsofttal együttműködésben iparkodik a fejlesztésen.

Hibatűrés és zajelnyomás

A Quantinuumnál elérték, hogy folyamatosan képesek javítani a qubitekbe beszivárgó zajt. A kvantuminformációt hordozó qubiteket technikailag szupravezetőkkel, fotonikusan vagy ioncsapdákkal oldják meg, de a kvantumállapotok még kriogén hűtés mellett is nagyon sérülékenyek. A H2-1 eredményei a kvantum-entrópiát mérő cross entropy benchmark (XEB) tesztek során is kiemelkedőek voltak.

A klasszikus és kvantum számítások jövője

Az új korszak, amelyben leköszönhetnek a hagyományos szuperszámítógépek, már küszöbön áll, de ehhez még jobb fizikai hibakorrekció, több logikai qubit, nagyobb órajel és hálózati működés szükséges. A H2-1 így nem csak százszor gyorsabb volt a Random Circuit Sampling algoritmus számításában, de harmincezred annyi energiát is fogyasztott, mint egy klasszikus szuperszámítógép.

Érdekesség: Tudtad, hogy a kvantumszámítógépek fejlesztése során az egyik legnagyobb kihívás a zaj és a hibák elhárítása?

(Cybernews, LiveScience, TechSpot)