Bill Gates szerint: az mesterséges intelligencia a klímaváltozás elleni küzdelem kulcsa lesz, nem akadály


Bill Gates: Az AI Segíthet a Klímacélok Elérésében

Bill Gates kijelentette, hogy a mesterséges intelligencia inkább segítség, mintsem akadály lesz a klímacélok elérésében, annak ellenére, hogy egyre nagyobb aggodalmak merülnek fel az új adatközpontok zöld energia készletekre gyakorolt hatásával kapcsolatban.

A filantróp és a Microsoft társalapítója újságíróknak elmondta, hogy az AI lehetővé teszi az országok számára kevesebb energia felhasználását, még akkor is, ha több adatközpontra van szükség, mivel a technológia és az elektromos hálózatok hatékonyabbá válhatnak.

Gates elbagatellizálta az AI klímára gyakorolt hatásával kapcsolatos félelmeket, miközben egyre nagyobb aggodalmak merülnek fel, hogy a technológiai áttörés az energiaigény növekedéséhez vezethet, és ennek következtében több fosszilis tüzelőanyag szükséges.

„Ne essünk túlzásba ezzel kapcsolatban,” mondta Gates. „Az adatközpontok, a legextrémebb esetben is, 6%-os növekedést jelentenek az energiaigényben, de valószínűleg csak 2% és 2,5% között. A kérdés az, hogy az AI felgyorsítja-e a több mint 6%-os csökkenést? És a válasz: biztosan.”

Egy mesterséges intelligencia chatbot eszköz, például a ChatGPT lekérdezése közel tízszer annyi áramot igényel, mint egy Google keresés, a Goldman Sachs becslései szerint, ami azt jelentheti, hogy az adatközpontok szén-dioxid-kibocsátása megduplázódhat 2022 és 2030 között.

Néhány szakértői becslés szerint az AI adatközpontok számának növekedése akár 10%-os növekedéshez is vezethet a fejlett országok áramigényében, miután az energiahatékonyság növekedésének köszönhetően évekig csökkent az energiafelhasználás.

Gates a londoni konferencián, amelyet a Breakthrough Energy nevű kockázatitőke-alap szervezett, azt mondta, hogy az AI adatközpontok által teremtett többletkeresletet valószínűleg új beruházásokkal zöld energiába fogják ellensúlyozni, mivel a technológiai vállalatok komolyan hajlandók többet fizetni a tiszta energiaforrások használatáért, hogy kijelenthessék, zöld energiát használnak.

„A technológiai vállalatok azok, akik hajlandók prémiumot fizetni, és segítenek a zöld energia kapacitásának kiépítésében,” tette hozzá.

A Breakthrough Energy több mint 100 vállalatba fektetett be, amelyek az energiaátmenetben vesznek részt. Gates az AI-ba is nagy befektető a Gates Foundation Trust révén, amely vagyonának körülbelül egyharmadát, 77 milliárd dollárt, a Microsoftba fekteti. A Microsoft a legnagyobb külső befektető a ChatGPT készítője, az OpenAI, és az AI eszközöket épített be Windows operációs rendszerébe a Copilot márkanév alatt.

Gates hite abban, hogy az AI végső soron csökkentheti a szén-dioxid-kibocsátást, nem szokatlan. Februárban egy lektorált tanulmány a Nature Scientific Reports-ban azt állította, hogy a generatív AI 130 és 2900-szor kevesebb CO2-t termel egyszerű írási és illusztrációs feladatok elvégzésekor, mintha egy ember végezné el azokat.

A mesterséges intelligencia technológia közvetlenebbül is befolyásolta a kibocsátásokat. 2016-ban, néhány évvel azután, hogy megvásárolta a brit AI laboratóriumot, a DeepMind-ot, a Google bejelentette, hogy képes volt a laboratórium kezdeti mélytanulási technológiáját használni, hogy adatközpontjainak hűtési költségeit 40%-kal csökkentse. Egy csapásra, a Google szerint, adatközpontjainak 15%-kal kevesebb áramra volt szüksége minden nem IT-feladat elvégzéséhez.

Az adatközpontok áramfelhasználása azonban csak egy része az AI szén-dioxid-hatásával kapcsolatos aggodalmaknak. A Microsoft saját kibocsátási jelentése szerint a vállalat „scope three”, vagyis közvetett kibocsátásai rossz irányba haladnak, részben az új adatközpontok világszerte történő építésének hatása miatt – egy feladat, amelyet még nem lehet megújuló energiával elvégezni.

Az „on-device” AI előretörése, amelyet a Microsoft az új Copilot+ PC-kkel és az Apple az „Apple Intelligence” Siri fejlesztéssel mutatott be, szintén bonyolítja a helyzetet: nagy vállalatok elkötelezhetik magukat, hogy minden áramot megújuló forrásokból vásárolnak, de nem tehetik ugyanezt ügyfeleik számára, akik új eszközei jelentősen energiaigényesebbek lehetnek, mint korábban.

Gates figyelmeztetett, hogy az AI és a zöld energia technológia előrehaladása ellenére a világ valószínűleg akár 15 évvel is lemarad a 2050-es klímacélok eléréséről, mivel a fosszilis tüzelőanyagok kiváltásához szükséges zöld energia mennyisége nem jelenik meg elég gyorsan.

„Aggódom, hogy az átmenethez szükséges zöld energia mennyisége nem fog elég gyorsan megjelenni,” mondta Gates. „Ha megpróbáljuk feltérképezni és azt mondani: ‘Jussunk el 2050-re nullára,’ akkor ‘Még 10 vagy 15 év lehet reálisabb.’ Nagyon nehéz látni. Nem fogunk eljutni nullára 2050-re, azt hiszem,” tette hozzá.

Gates figyelmeztetése egy héttel azután hangzott el, hogy egy globális jelentés megállapította, hogy a 2023-as rekord zöldenergia-növekedés ellenére, a fosszilis tüzelőanyagok fogyasztása is új rekordmagasságba emelkedett a folyamatosan növekvő kereslet következtében.

Érdekes tény: A Google DeepMind technológiája 40%-kal csökkentette az adatközpontok hűtési költségeit, ami 15%-os általános áramfelhasználás-csökkenést eredményezett.

Forrás: Breakthrough Energy, Nature Scientific Reports, Microsoft, Goldman Sachs