A WHO visszavonja a PFAS határértékek tervezett irányelveit
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemrég bejelentette, hogy visszavonja az ivóvizekben található perfluor- és polifluor-tartalmú alkil anyagok (PFAS-ok) egészségügyi határértékeivel kapcsolatos tervezett irányelveit. A döntés hátterében álló okok között szerepel, hogy független kutatók arra hívták fel a figyelmet, hogy a perfluor-oktán-szulfonát (PFOS) és a perfluor-oktánsav (PFOA) esetében a megállapított határértékek messze meghaladják a hatályos amerikai és európai szabályozásokat. A tervezett irányelvek befolyásolásának szándéka a szabályok enyhítése volt.
A PFAS-ok szintetikus fluortartalmú polimerekből álló csoport, amely mintegy tizenötezer anyagot foglal magába. Használatuk a teflon 1938-as feltalálását követően terjedt el, köszönhetően hőálló, vízálló és olajtaszító tulajdonságaiknak. Ezen anyagok széleskörű alkalmazásuk miatt, a bútoroktól kezdve a kozmetikai termékeken át, egészen az élelmiszerek csomagolásáig, a modern élet szerves részévé váltak.
Azonban a PFAS-ok örökvegyszereknek is nevezhetők, mivel több száz vagy ezer év alatt bomlanak le, és már az ivóvizekben és az esővízben is kimutathatók. Az emberi szervezetbe akár bőrön keresztül is bejuthatnak, felhalmozódva különböző egészségügyi problémákat okozva. Számos PFAS-anyagnál már karcinogén hatást is megállapítottak, ami vese-, prosztata- és hererák kialakulásához köthető. Ezen kívül pajzsmirigybetegséget, immunrendszeri gyengeséget, csökkenő termékenységet és hormonális zavarokat is okozhatnak.
Az Egészségügyi Világszervezet döntése a botrány nyomán feloszlatta a tudósokból álló szakcsoportokat, és elölről kezdi a teljes tudományos irodalom értékelését. Az újonnan alakított testületekbe kevesebb vegyipari cégek által delegált tudós kerül, a helyüket a szabályozó hatóságok munkatársai veszik át. Betsy Southerland, az Egyesült Államok környezetvédelmi hatóságának (EPA) képviselője, példátlan kritikaként értékelte a WHO döntését.
A botrányban érintett dokumentumokban 17 alkalommal merült fel Michael Dourson neve, akit 2017-ben jelöltek az EPA vegyszerbiztonsági osztályának vezetésére, de végül nem kapta meg a pozíciót a szakmai ellenállás miatt.
Érdekesség, hogy a PFAS-ok megjelenése óta a tudósok több mint 7000 különböző tanulmányban foglalkoztak a vegyszerek egészségügyi hatásaival.
Források: The Guardian