Rossz Szoftverfrissítés Globális Káoszt Okozott
Repülőjáratok maradtak a földön. A 911-es vonalak kezelői nem tudtak válaszolni a vészhívásokra. Kórházak törölték a műtéteket. Üzletek bezártak egy napra. Minden esemény egy hibás számítógépes kódra vezethető vissza.
Egy kevéssé ismert kiberbiztonsági cég hibás szoftverfrissítése pénteken globális káoszt és zűrzavart okozott. Az Austinban, Texasban székhellyel rendelkező CrowdStrike szoftvert gyárt, amelyet multinacionális vállalatok, kormányzati ügynökségek és számos más szervezet használ a hackerek és online betolakodók elleni védekezéshez. De amikor a CrowdStrike csütörtökön kiadta frissítését azoknak az ügyfeleknek, akik Microsoft Windows szoftvert futtatnak, a számítógépek elkezdtek összeomlani.
A következmények azonnaliak és elkerülhetetlenek voltak, rávilágítva a globális technológiai infrastruktúra törékenységére. A világ egyre inkább függ a Microsofttól és egy maroknyi kiberbiztonsági cégtől, mint a CrowdStrike. Így amikor egyetlen hibás szoftver kerül az internetre, az szinte azonnal kárt okozhat számtalan vállalatnak és szervezetnek, amelyek mindennapi üzleti tevékenységük részeként támaszkodnak a technológiára.
„Ez egy nagyon-nagyon kényelmetlen illusztrációja a világ fő internetes infrastruktúrájának törékenységének” – mondta Ciaran Martin, a brit Nemzeti Kiberbiztonsági Központ korábbi vezérigazgatója és az Oxfordi Egyetem Blavatnik Kormányzati Iskola professzora.
A széles körű leállást nem egy kibertámadás okozta, de a pénteki események megmutatták, milyen pusztító lehet a kár, amikor a globális technológiai rendszer egyik fő artériája megszakad. Felvetődtek szélesebb kérdések a CrowdStrike tesztelési folyamataival kapcsolatban, és hogy milyen következményekkel kellene szembenézniük az ilyen szoftvercégeknek, amikor hibáik jelentős zavarokat okoznak.
Hogyan Okozott Világszerte Problémát Egy Szoftverfrissítés
Hogyan Terjedt El a Légi Járatok Törlése (és Időzónákon Keresztül)
Ez egy vizuális magyarázat arra, hogyan bénított meg egy hibás szoftverfrissítés gépeket.
Érdekesség: Az AI-k, mint például a ChatGPT, képesek az ilyen események gyors elemzésére és megértésére, segítve a szakembereket a hasonló problémák gyorsabb megoldásában.
Források: The New York Times, Flightradar24, LSEG Data & Analytics