Mi történik valójában az iPhone-odon? Az igazság, amit nem akarnak, hogy megtudj!


AI energiaigénye problémákat okoz az Apple-nek

Az Apple világméretű fejlesztői konferenciáján bemutatta, hogyan kívánja integrálni az AI-t mindennapi életünkbe – de csak akkor, ha mindennapi életed része egy vadonatúj iPhone.

Az Apple új AI modellei az iPhone 15 Pro és Pro Max készülékeken futnak majd, amelyek az egyetlen olyan eszközök, amelyeket a cég az A17 processzorral szállított. A három évnél nem régebbi Mac-ek is élvezhetik a frissítést, feltéve, hogy M1, M2 vagy M3 chip van bennük, és ugyanez igaz az iPad Pro-kra is azonos belső hardverrel.

Az olcsóbb iPhone 15 modellek az A16 Bionic chipet használják, amely 2022-ben debütált. Ezeknek a készülékeknek 6GB memóriája van, szemben a drágább Pro testvéreik 8GB-jával, ami fontos különbséget jelenthet, mivel az M1 chipek, amelyek AI modelleket futtathatnak a Mac-en, 2020-as A14 iPhone processzorokkal egyenértékűek.

Számos modellszám, hogy alátámassza azt a tényt, hogy az AI funkciók nem futnak bármilyen régi telefonon. De a legfejlettebb AI modellek közül sok nem fut bármilyen telefonon – vagy legalábbis nem olyan sebességgel, ami a felhasználók számára elfogadható lenne. Ha az Apple AI technológiát akar kínálni, akkor adatközpontot kell használnia. És ez problémákat vet fel.

Az Apple AI-val kapcsolatos adatvédelmi biztosítékainak középpontjában új Private Cloud Compute technológiája áll. Az Apple arra törekszik, hogy az Apple Intelligence funkciók futtatásához szükséges számítógépes feldolgozást eszközökön végezze el. De azokhoz a funkciókhoz, amelyek több feldolgozást igényelnek, mint amit az eszköz kezelni tud, a cég a feldolgozást a felhőbe helyezi át, miközben „védi a felhasználói adatokat” – mondták az Apple vezetői hétfőn.

E cél elérése érdekében az Apple csak az adott kérés teljesítéséhez szükséges adatokat exportálja, további biztonsági intézkedéseket hoz az adatok körül minden végponton, és nem tárolja az adatokat határozatlan ideig. Az Apple nyilvánosan közzéteszi az összes, a privát felhőhöz kapcsolódó eszközt és szoftvert harmadik fél általi ellenőrzés céljából – mondták a vezetők.

Nem lehet teljes adatvédelmet nyújtani az AI lekérdezésekhez, ahogyan az online biztonsági mentések vagy üzenetküldő szolgáltatások esetében, mert az egész pont az, hogy a másik végén lévő szervernek tudnia kell, mi a kérdés, hogy megfelelő választ adhasson. De ez problémát jelent az Apple számára, amely évek óta azt állítja, hogy egy fontos különbség közte és vállalati riválisai, például a Facebook és a Google között az, hogy, idézve egy multimillió dolláros reklámkampányt: „Ami az iPhone-odon történik, az az iPhone-odon marad.”

A megoldás meglehetősen lenyűgöző. Az Apple egy saját adatközpontot fog működtetni, amelyet saját maga tervezett, és amely soha nem őriz meg semmilyen felhasználói adatot. Az Apple kiadja azokat a szoftvereket, amelyek ezekben a szerverekben futnak a biztonsági kutatók számára, akik képesek lesznek betölteni azokat, és megerősíteni, hogy azt teszik, amit a cég állít, és megkapják azokat az eszközöket, amelyek szükségesek annak ellenőrzéséhez, hogy a szerverekben futó szoftverek azonosak.

De a kérdés az: ez azt jelenti, hogy nem kell megbízni az Apple-ben? Legutóbb, amikor egy cég ilyen mértékben igyekezett bebizonyítani magát, az a Huawei volt, amely egy „kiberbiztonsági értékelő központot” indított, és majdnem egy évtizedig együttműködött a GCHQ-val, hogy megpróbálja tisztázni magát az állítólagos kínai állami kapcsolatoktól.

Nem működött. A Huawei nem tudta bemutatni a szükséges bizonyítékokat a tisztázáshoz – és valószínűleg soha nem is tudta volna. Ha nem bízol valakiben, nem szabad futtatnod az ő szoftverét, és szinte semmi sem tud meggyőzni az ellenkezőjéről. (Még a forráskód közzététele sem sokat segít.)

Az Apple nem a Huawei, és sokak számára a cég megérdemelte a bizalmat, amit most el akar költeni. De bármennyire is próbálkozik, az Apple nem tud elmenekülni attól a ténytől, hogy az AI térnyerése arra kényszerítette, hogy kompromisszumot kössön az iPhone korszak egyik alapelvével. „Ami az iPhone-odon történik, az az iPhone-odon marad, kivéve, ha valamilyen Apple Intelligence funkciót használsz, ebben az esetben elhagyhatja az iPhone-odat, hogy egy, az Apple által ellenőrzött szerverre menjen, amely olyan szoftvert futtat, amely biztosítja, hogy a szerveren maradjon” szinte ugyanolyan adatvédelmi központú lehet, de biztosan nem fér el egy hirdetőtáblán.

Készen állok arra, hogy okostelefonról Light Phone-ra váltsak?

Állandóan lenyűgöznek azok a termékek, amelyek a smartphone világ perifériáján léteznek, a néhány olyan rést elfoglalva, amelyeket az Apple és a Google nem nyomott el. Az egyik végén ott vannak az AI eszközök, mint a Humane és a Rabbit – hardverek, amelyek még nem feleltek meg a magas elvárásoknak, ami arra utal, hogy a piac nyitott, mert még nem lehet kielégíteni azt.

A másik végén egyre növekvő típusú termékek találhatók, amelyeket antitelefonnak hívhatunk: olyan eszközök, amelyek azok számára készültek, akik nem akarnak teljes digitális méregtelenítést, de nem akarnak magukkal vinni egy 1000 fontos zavaró dobozt sem. Ilyen eszköz például a Light Phone III:

A Light Phone III egy felhasználó által testreszabható menürendszer köré épül, amely opcionális eszközöket tartalmaz. Az összes eszközt kifejezetten a LightOS számára tervezték, hogy biztosítsák az átgondolt élményt.

Jelenleg elérhető eszközök: Ébresztőóra, Számológép, Naptár, Telefonkönyv, Útvonaltervező, Hotspot, Zene, Jegyzetek/Hangjegyzet, Podcast vagy Időzítő

Nagy, ergonomikus fémbillentyűkkel rendelkezik, beleértve egy dedikált kétlépcsős kamera gombot, félig lenyomva fókuszál, teljesen lenyomva pedig fényképet készít.

Ez egy érdekes keresztmetszete a funkcióknak, amely megpróbálja kiegyensúlyozni az emberek kifejezett vágyát a zavarásmentességre és a digitális világ kényelmi szolgáltatásainak gyakorlati igényére. Néhány korlátozás nyilvánvaló és szándékos – például nincs web böngésző, ami azt jelenti, hogy még ha meg is töröd, és vágyakozol a közösségi média után, nem tudsz egyszerűen bejelentkezni az Instagram weboldalára.

Mások viszont arra utalnak, hogy nehéz lehet ebben a térben független vállalatként játszani. A „zene” alkalmazás szükségszerűen csak helyi fájlokat játszik le, mivel nem fér hozzá streaming szolgáltatásokhoz, mint a Spotify és az Apple Music, fejlesztői támogatás nélkül. A telefon le van vágva a titkosított üzenetküldő szolgáltatásoktól, mint a Signal és a WhatsApp, ugyanezen okból.

Minden alkalommal, amikor fontolgatom, hogy váltok egy olyan eszközre, mint a Light Phone, azt mondom magamnak, hogy a munkám és a családom élete miatt felelőtlen lenne így elzárkózni. De vajon ez csak egy kifogás? Valóban antitelefont akarok, vagy csak kevesebb igényt az életemre?

A szélesebb TechScape

Egy AI képversenyt egy emberi fotós nyert meg (a nyertes kép látható fent). Vita van arról, hogy ez „kutyaharapás” vagy „emberharapás” történet-e.

Egy amerikai politikai jelöltről készült hangfelvétel került elő, amelyben „incestuous” hármas szexet keresett. Azt mondta, hogy ez egy deepfake. A szakértők megkérdőjelezik ezt.

Az okos csengők megnehezítik a kampányolást, mert az emberek egyszerűen nem nyitják ki az ajtót, ha nem akarnak beszélgetni.

A Cohere valószínűleg a legnagyobb AI labor, amely még nem érte el a mainstream pillanatát, ezért érdekesnek találtam ezt az interjút a társalapítójával – egyike a Google áttörést jelentő „attention is all you need” tanulmányának társszerzői közül.

A Perplexity nevű forró AI keresőmotornak plágium problémája van.

A Wall Street Journal arról számol be, hogy Elon Musk női alkalmazottakkal való kapcsolatai szokatlanok.