Doomscrolling összefüggésbe hozható egzisztenciális szorongással, bizalmatlansággal, gyanakvással és kétségbeeséssel, állítja egy tanulmány


Az Okostelefon Görgetésének Egzisztenciális Krízise

Az okostelefonon való görgetés egzisztenciális krízist okoz? Ezt a kérdést vizsgálta egy nemzetközi szakértői csapat egy tanulmányban, amelyet a Journal of Computers in Human Behavior Reports publikált. A kutatók 800 egyetemi hallgatót kérdeztek meg az Egyesült Államokból és Iránból, és megállapították, hogy a negatív hírek túlzott fogyasztása – vagyis a „doomscrolling” – összefüggésbe hozható az egzisztenciális szorongással, bizalmatlansággal és mások iránti gyanakvással, valamint a kétségbeeséssel.

Reza Shabahang, a Flinders Egyetem Oktatási, Pszichológiai és Szociális Munka Karának kutatója és a tanulmány vezető szerzője elmondta, hogy a negatív hírek folyamatos kitettsége egyfajta „helyettesítő trauma” forrásává vált, amely károsan hat az emberekre annak ellenére, hogy nem tapasztalják meg közvetlenül a traumát.

„Amikor folyamatosan negatív híreknek és információknak vagyunk kitéve az interneten, az veszélyeztetheti az életünkkel és az életünk feletti kontrollal kapcsolatos hiedelmeinket” – mondta. A kutatók megállapították, hogy a negatív hírek folyamatos kitettsége olyan gondolatokkal társult, mint például „az élet törékeny és korlátozott, az emberek alapvetően egyedül vannak, és az egyéneknek nincs teljes irányításuk az életük felett”.

Az iráni hallgatók esetében a doomscrolling a mizantropiával, azaz az emberiség iránti mély gyűlölettel és bizalmatlansággal is összefüggésben volt. A kutatók feltételezték, hogy a negatív hírek folyamatos kitettsége megerősítette azt az elképzelést, hogy „az emberiség tökéletlen, és nincs igazság a világban”. Megállapították, hogy az ilyen emlékeztetők megkérdőjelezték az emberek „alapvető feltételezéseit a világ igazságosságáról és jóindulatáról”.

Azonban megjegyezték, hogy a mintavétel „kényelmi” alapon történt, vagyis a résztvevők hozzáférhetősége alapján választották ki őket. Emellett a minta nagysága „nem volt alkalmas arra, hogy egyértelmű következtetéseket vonjanak le e kapcsolat természetéről”.

Helen Christensen professzor, a mentális egészség szakértője az UNSW-n és a Black Dog Institute igazgatósági tagja szerint a kutatás érdekes előzetes tanulmány, de az eredmények torzíthatók a minta mérete miatt. Hozzátette, hogy a doomscrolling összefügghet a szorongással, de ez csak akkor lehet igaz, amikor a résztvevők éppen doomscrollingot végeznek. Azt mondta, lehetetlen megmondani, hogy a doomscrolling okozza-e az egzisztenciális szorongást vagy mizantropiát, vagy hogy „a doomscrolling és a szorongás más okból kapcsolódnak egymáshoz”.

Dr. Joanne Orlando, a Nyugat-Sydney Egyetem digitális viselkedés szakértője szerint az eredmények „nem meglepőek”, és javasolta, hogy ezek minden korosztályra alkalmazhatók. A doomscrolling hosszú távú hatása az ember mentális egészségére hasonlítható ahhoz, mintha „egy szobában lennénk, ahol folyamatosan kiabálnak velünk” – mondta Orlando. „Valóban befolyásolja, hogyan értjük meg a világot és helyünket benne.”

Érdekes tény: Az AI technológia már képes felismerni a felhasználók érzelmi állapotát, és egyes alkalmazások segítségével javaslatokat tehet a mentális jólét javítására.

Források: Journal of Computers in Human Behavior Reports, UNSW, Black Dog Institute, Flinders University, University of Western Sydney