Üzleti
Dyson Globális Átszervezése: Több Mint 1000 Munkahely Megszűnik az Egyesült Királyságban
A porszívó és légtisztító gyártó Dyson bejelentette, hogy az Egyesült Királyságban mintegy 1000 munkahelyet szüntet meg globális átszervezés részeként, ezáltal brit munkaerejét több mint egynegyedével csökkenti. A dolgozókat kedden tájékoztatták az elbocsátásokról, melyek a vállalat 15,000 fős globális munkaerejének csökkentését célozzák a költségcsökkentési intézkedések keretében.
A Dyson, amely legismertebb a porzsák nélküli porszívóiról, valamint kézszárítóiról és lapát nélküli ventilátorairól, az Egyesült Királyságban 3500 alkalmazottal rendelkezik, Wiltshire, Bristol és London területén. A döntéshez vezető felülvizsgálat még az általános választások májusi bejelentése előtt kezdődött.
Hanno Kirner, a vezérigazgató elmondta: „Gyorsan nőttünk, és mint minden vállalat, időről időre felülvizsgáljuk globális struktúráinkat, hogy felkészültek legyünk a jövőre. Ennek megfelelően változtatásokat javasolunk szervezetünkben, amelyek elbocsátásokhoz vezethetnek.”
Hozzátette: „A Dyson egyre élesebb és versenyképesebb globális piacokon működik, ahol az innováció és a változás üteme csak gyorsul. Tudjuk, hogy mindig vállalkozói szelleműnek és agilisnek kell lennünk.”
Kiemelte, hogy a munkahelyek megszüntetése „mindig hihetetlenül fájdalmas” és ígéretet tett arra, hogy a vállalat támogatni fogja az érintetteket.
A Dyson-t Sir James Dyson találta fel Malmesbury-ben, Wiltshire-ben, 1991-ben. Bár termékeinek nagy részét külföldön gyártja, a kutatás-fejlesztés és a termékek tervezése nagyrészt az Egyesült Királyságban zajlik, amely továbbra is a vállalat jelentős K+F központja marad.
Malmesbury otthona marad a Dyson Intézetnek, ahol 160 alapképzésben részt vevő mérnök dolgozik Dyson projekteken heti három napon át, és két napon tanul.
Ázsiában, Dyson legnagyobb piacán, a vállalat helyi riválisokkal szembesül, akik gyakran hasonló termékeket dobnak piacra röviddel a Dyson saját készülékeinek megjelenése után. Amikor a vállalat pro-Brexit alapítója 2019-ben Szingapúrba költöztette a csoport vállalati központját, az ázsiai ellátási láncok és ügyfelek növekvő jelentőségére hivatkozott.
Az elmúlt három évtizedben a Dyson a porszívóktól a hajszárítókig, ventilátorokig és légtisztítókig bővült. Egy elektromos járművön is dolgozott, amíg a projektet 2019-ben el nem hagyták.
Két évvel ezelőtt bemutatta első viselhető termékét: légszűrő Bluetooth fejhallgatókat egy védőálarccal. A cég a robotika iparágba is belépett, és reméli, hogy 2030-ra olyan gépeket mutathat be, amelyek képesek háztartási feladatok, például mosogatás elvégzésére.
Abban az évben a cég 1,2 milliárd font osztalékot fizetett alapítójának Szingapúrban székhellyel rendelkező holding cégének. Az osztalékot a Weybourne Holdings anyavállalatnak fizették ki, amely szintén a milliárdos családi irodájának, a Weybourne Groupnak és a brit föld- és biztosítási befektetések tulajdonosa. Az osztalék 1 milliárd fontról emelkedett 2021-ben, és az elmúlt öt évben Dyson technológiai cégéből összesen 4 milliárd fontot vontak ki.
James Dyson az Egyesült Királyság egyik leggazdagabb üzletembere, és vagyonát májusban 20,8 milliárd fontra becsülték a Sunday Times szerint.
Érdekesség: A Dyson által kifejlesztett légszűrő technológiák egy részét mesterséges intelligencia segítségével optimalizálták, hogy hatékonyabban szűrjék ki a levegőben lévő szennyeződéseket.
Források: The Guardian, Sunday Times