Elon musk ‘választási integritás közössége’ az X-en tele van megalapozatlan állításokkal.

Elon Musk és a Választási Integritás Kérdései

Elon Musk, a X, korábban Twitter, tulajdonosa, nemrégiben komoly kérdésekkel nézett szembe a választási integritás kapcsán. Míg ő maga nem jelent meg egy kötelező bírósági meghallgatáson Philadelphia-ban, Musk követőit arra kérte, hogy figyeljék és jelentsék a „potenciális szavazási csalások és rendellenességek” esetét. Az általa létrehozott közösség tele van megalapozatlan állításokkal, amelyek szavazási csalásként vannak feltüntetve.

Az elnökválasztás közeledtével Musk létrehozott egy külön közösségi teret a X-en, ahol a felhasználók megoszthatják a választások során észlelt problémákat. Az „választási integritás közösség” elnevezésű fórumon a felhasználók gyorsan elkezdték megosztani, amit csalásnak és választási beavatkozásnak tartanak. Olyan tweetek érkeztek, amelyekben mindenféle esetet bemutattak, mint például a sérült szavazólapok, egy ABC hírszolgáltató rendszerellenőrzése, és egy postai dolgozó, aki éppen a szavazásra szánt leveleket hozott be.

Az ilyen típusú bejegyzések között sok olyan videó is szerepel, amelyeken a felhasználók gyanúsnak ítélt személyeket próbálnak azonosítani, anélkül hogy bármilyen bizonyítékot tudnának felmutatni. Az egyik bejegyzés, amelyet 14,000 alkalommal osztottak meg és 31,000 lájkot kapott, egy postai dolgozót mutatott be, aki szavazólapokat vitt be egy Northampton megyei szavazóhelyiségbe. A videót széles körben megosztották a X-en és más fórumokon, és jobboldali befolyásos személyek, mint például Alex Jones, is retweelték.

Az ilyen jellegű közösségi tevékenységek szakértők szerint a 2020-as választások után elindult online fórumok stratégiáját követik, amelyek a választások manipulálásának állításait táplálták. A „Stop the Steal” Facebook csoport, a Telegram csoportok és az alt-right közösségi platform, a Parler hasonló elveket követték, amelyek során a résztvevők megalapozatlan történeteket osztottak meg.

Renee DiResta, a Georgetown Egyetem docense és a Stanford Internet Observatory korábbi kutatásvezetője elmondta, hogy „valós pletykákról van szó, amelyeket valós emberek terjesztenek, és amelyeket egy propaganda gépezet használ fel”. A közösség, amelynek már több mint 50,000 tagja van, most ismét a választások manipulálásának gondolatát terjeszti, és Musk is megosztotta a közösségben megjelenő aggályokat a saját oldalán.

Az általa terjesztett narratívák között szerepel egy Musk kedvelt összeesküvés-elmélete, miszerint a Biden-adminisztráció „választókat importál”, „ellenőrizetlen illegális bevándorlók” formájában. A közelmúltban egy Musk által finanszírozott szuper PAC hamis pro-Kamala Harris kampányt indított, amely álhirdetéseket tett közzé és sms-eket küldött választóknak.

Érdekes tény, hogy a közösségi média algoritmusai gyakran felerősítik a megalapozatlan állításokat, ezzel hozzájárulva a hamis információk terjedéséhez a választási időszakok során.

Források: NBC News, Election Integrity Partnership, Georgetown University.