Fejlesztés
Az Egyesült Királyság aláírta a világ első nemzetközi mesterséges intelligencia szerződését
Az Egyesült Királyság, az Európai Unió, az Egyesült Államok és hét másik ország, köztük Andorra, Izland és Norvégia, aláírta a világ első nemzetközi mesterséges intelligencia (MI) szerződését. A megállapodás célja, hogy **biztosítsa** az MI használatának összhangját az emberi jogokkal, a demokráciával és a törvényekkel.
A Keretszerződés a Mesterséges Intelligenciáról, az Emberi Jogokról, a Demokráciáról és a Jogállamiságról elnevezésű dokumentumot a 2023. szeptember 5-én, Litvániában megrendezett Európa Tanács Igazságügyi Minisztereinek konferenciáján nyitották meg aláírásra.
Lord Chancellor Shabana Mahmood kijelentette: “A mesterséges intelligencia képes radikálisan javítani a közszolgáltatások reagálóképességét és hatékonyságát, valamint felgyorsítani a gazdasági növekedést. Azonban nem engedhetjük, hogy az MI minket formáljon – nekünk kell formálnunk az MI-t.”
A szerződés követelményei
A keretszerződés megköveteli az aláíró államoktól, hogy:
- Biztosítsák, hogy az MI rendszerek tiszteletben tartsák az emberi méltóságot, autonómiát, egyenlőséget, diszkrimináció-mentességet, magánéletet, átláthatóságot, elszámoltathatóságot és megbízhatóságot.
- Információt nyújtsanak az MI általi döntésekről, és lehetőséget adjanak az embereknek, hogy vitassák a döntéseket vagy magát az MI használatát.
- Folyamatos kockázatértékeléseket végezzenek az emberi jogokra gyakorolt hatásokra vonatkozóan, és védelmi intézkedéseket állítsanak fel.
- Lehetővé tegyék a hatóságok számára, hogy szükség esetén betiltsanak vagy felfüggesszenek bizonyos MI alkalmazásokat.
A szerződés az állami hatóságok, például az NHS, és a felek joghatóságán belül működő magánvállalatok MI rendszereire vonatkozik.
A jövőbeni lépések
A keretszerződés ratifikálásához öt aláíró, köztük legalább három Európa Tanács tagállam szükséges. A ratifikációt követően a szerződés három hónapon belül lép hatályba.
Az Egyesült Királyság kormánya igyekszik egyensúlyt találni az MI fejlődése és a biztonságos használat között. A közelmúltban bejelentették, hogy létrehozzák az első nemzeti MI Biztonsági Intézetet, amely az MI rendszerek értékelésére és biztonságos kutatások végzésére összpontosít.
Az Egyesült Királyság szándéka, hogy a közelgő MI törvény nem lesz túlságosan korlátozó, és a kormány ígérete szerint a technológiai vállalatok számára kedvező környezetet kíván biztosítani.
Érdekes tény, hogy az MI alakulásának vizsgálata 2019-ben kezdődött, és a keretszerződés kidolgozása 2022-ben indult el.
Források: Council of Europe, UK Government Press Release, The Guardian