Európa kétségbeesetten küzd az AI korszakában: Vajon sikerül-e visszaszerezni a vezető szerepet?

Mesterséges intelligencia és a kulturális különbségek: miért fontos a regionális adat?

Amikor egy finn mesterséges intelligencia segítőhöz, például a ChatGPT-hez fordul, gyakran érezheti, hogy valami finoman nincs rendben. „Valóban úgy érzi az ember, hogy ez a beszélgetés nem olyan, amilyet Finnországban folytatna,” mondja Peter Sarlin. A finn emberek közismerten nyíltak a párbeszédben, míg a chatbotok általában túlzottan udvariasak. Ráadásul a legtöbb vezető chatbot és a mögöttük álló nagy nyelvi modellek az Egyesült Államokban fejlődnek és főként amerikai adatokon alapulnak. A legújabb mesterséges intelligencia termékek gyakran rendelkeznek egy alapvetően amerikai hangnemmel.

Az AI kulturális hatásai

Sarlin, a Helsinki székhelyű Silo AI alapítója és vezérigazgatója – amely Európa egyik legnagyobb független mesterséges intelligencia laboratóriuma – aggódik, hogy a ChatGPT korszakában Európa regionális társadalmi finomságai kezdenek eltűnni. Amint a chatbotok és a nagyméretű nyelvi modellek főként észak-amerikai adatokból származnak és mindenütt jelen vannak, az, hogy milyen egy normális beszélgetés, egy irányba konvergál.

Gazdasági következmények

Ez a kulturális egyengetés hatalmas következményekkel járhat, mivel a nagy nyelvi modellek nemcsak chatbotokat, hanem sok más digitális szolgáltatást és terméket is meghajtani kezdenek. Az amerikai modellek képesek lehetnek finn nyelven szöveget előállítani, de nem tudnak finn módon gondolkodni – vagy úgy tűnni, mintha finn módon gondolkodnának. „Ezeknek a modelleknek általában van egy úgynevezett érvelési képessége, és annak az érvelési képességnek ebből a régióból származó adatokból kellene származnia,” mondja Sarlin. „De ha megnézzük a legtöbb modellt odakinn, azok angol nyelvűek, és az angol az észak-amerikai régiót képviseli.”

Az AI szuverenitás jelentősége

Az aggodalom nem csupán kulturális, hanem gazdasági is. Ha az amerikai vállalatok által birtokolt zárt forráskódú modellek uralják Európát, azzal Sarlin szerint a gazdasági érték is oda áramlik. Az amerikai modellek dominanciája sokakban az AI szuverenitás koncepcióját veti fel Európában: annak biztosítását, hogy a mesterséges intelligencia bumm mögötti alapvető „digitális infrastruktúrát” ne teljes egészében a kontinensen kívüli magáncégek irányítsák. Európa keményen fektet be szuperszámítógépekbe és mesterséges intelligencia kutatásokba, hogy utolérje az Egyesült Államokat, és hazai bajnokokat hozzon létre. De Európa AI kihívói messze lemaradva indulnak. A kontinens messze lemarad az Egyesült Államok és Kína mögött a tőke és a számítási teljesítmény elérhetősége terén. És hiányoznak a nagy hazai tech cégek – mint a Microsoft, a Google és a Meta –, amelyek létfontosságú csatornákat jelentenek az AI termékek felhasználókhoz való eljuttatásában.

Amerikai technológiai dominancia

Az amerikai technológiai hatalommal kapcsolatos európai aggodalmak nem újak. Generációról generációra az új technológiákat nagy amerikai cégek dominálják, amelyek termékei beépültek Európa társadalmi és gazdasági infrastruktúrájába. Európa üzleti vállalkozásai a Microsoft Office-on és az Amazon Web Services-en futnak, mobil eszközei az Apple-ra és a Google-ra támaszkodnak, amelyek az alkalmazásboltokat is működtetik. Az európai politika a WhatsApp-on történik, a hírmédia a Facebookon, az Instagramon és a Twitteren. Még a franciák is a Netflixet nézik.

Az AI terén való lemaradás okai

Az amerikai technológiai cégek más léptékben működnek. A 10 legértékesebb európai nyilvános társaság közül csak kettő van a technológiai szektorban: a német üzleti szoftver szolgáltató SAP és a holland félvezető berendezés gyártó ASML. A világ 10 legértékesebb nyilvános társasága közül hat amerikai technológiai cég. Az Nvidia és a Microsoft, a két legnagyobb, egyenként több mint 15-ször annyit ér, mint az SAP.

európai válaszok és kihívások

Ez a hatalmi koncentráció kényelmetlen európai kormányok számára. Ez az európai cégeket a jövő downstream ügyfeleivé teszi, a legújabb szolgáltatások és technológia importálása cserébe a pénzért és az Atlanti-óceánon nyugatra küldött adatokért. És ezek az aggodalmak új sürgetőséget kaptak – részben azért, mert Brüsszelben néhányan egyre nagyobb értékrendbeli és hitbeli szakadékot érzékelnek a Szilícium-völgy és az átlagos EU polgár és választott képviselőik között; és részben azért, mert az AI nagyban megjelenik a kollektív képzeletben, mint a következő technológiai forradalom motorja.

Európai AI tervek és szabályozások

Európa AI-val kapcsolatos lemaradása a ChatGPT előtt is feltűnő volt. 2018-ban az Európai Bizottság kiadott egy AI tervet, amely az „Európában készült AI” létrehozását célozta, amely versenyezhet az Egyesült Államokkal és Kínával. De azon túl, hogy valamilyen ellenőrzést szeretnének a technológia alakítása felett, az AI szuverenitás operatív definíciója meglehetősen homályossá vált. „Néhány ember számára ez azt jelenti, hogy össze kell szednünk magunkat, hogy visszavágjunk a Nagy Tech ellen,” mondja Daniel Mügge, az Amszterdami Egyetem politikai számvitel professzora, aki az EU technológiai politikáját tanulmányozza. „Mások számára ez azt jelenti, hogy nincs semmi baj a Nagy Techkel, amíg az európai, tehát álljunk neki és csináljuk meg.”

Ezek az ellentétes prioritások bonyolítani kezdték az EU szabályozását. A blokk AI törvénye, amely márciusban áthaladt az Európai Parlamenten és valószínűleg ezen a nyáron törvény lesz, nagy hangsúlyt fektet a technológia potenciális ártalmainak és adatvédelmi aggályainak szabályozására. Azonban néhány tagállam, különösen Franciaország, egyértelművé tette a törvény tárgyalásai során, hogy attól tartanak, hogy a szabályozás megbéklyózhatja a feltörekvő AI cégeiket, amelyeket európai alternatíváknak remélnek az OpenAI-val szemben.

Bruno Le Maire, francia pénzügyminiszter a tavaly novemberi AI biztonsági csúcs előtt kijelentette, hogy Európának „innovatívabbnak kell lennie, mielőtt szabályozna”, és hogy a kontinensnek „európai szereplőkre van szüksége, akik uralják az AI-t”. Az AI törvény végleges szövege elkötelezettséget tartalmaz az EU „megbízható AI alkalmazásának vezető szerepéért”.

„Az olaszok és a németek és a franciák az utolsó pillanatban azt gondolták: ‘Nos, némi engedményt kell adnunk az európai cégeknek az alapmodellek terén,’” mondja Mügge. „Ez összefügg azzal az elképzeléssel, hogy Európának európai AI-ra van szüksége. Azóta úgy érzem, az emberek rájöttek, hogy ez valamivel nehezebb, mint amilyennek szerették volna.”

Európai AI lehetőségek és korlátok

Sarlin, aki mostanában európai fővárosokat látogatott, beleértve a brüsszeli politikai döntéshozókkal való találkozást is, azt mondja, hogy Európának vannak olyan elemei, amelyek szükségesek ahhoz, hogy versenyképes legyen. Ahhoz, hogy AI játékos legyen, adat, számítási teljesítmény, tehetség és tőke kell.

Az adatok meglehetősen széles körben elérhetők, teszi hozzá Sarlin, és Európának van AI tehetsége is, bár néha nehézségekbe ütközik annak megtartása. Az EU a nagy teljesítményű számítási erőforrásokba is befektet, egy paneurópai hálózatot építve a nagy teljesítményű számítástechnikai létesítményekből, és induló vállalkozásoknak kínál hozzáférést szuperszámítógépekhez az „AI Gyárak” kezdeményezés révén.

Tőke és terjesztési kihívások

A nagy AI projektek és cégek felépítéséhez szükséges tőke elérése is kihívást jelent, és jelentős szakadék tátong az Egyesült Államok és mindenki más között. A Stanford Egyetem AI Index jelentése szerint a magánbefektetések az amerikai AI cégekbe 2023-ban meghaladták a 67 milliárd dollárt, amely több mint 35-szöröse a Németországban vagy Franciaországban befektetett összegnek. Az Accel Partners kutatása szerint 2023-ban az amerikai generatív AI cégek hét legnagyobb magánbefektetési köre összesen 14 milliárd dollárt ért el. Európában a legnagyobb hét összesen kevesebb mint 1 milliárd dollárt ért el.

Sarlin egy még nagyobb szakadékot lát az európai cégek számára, amikor készen állnak egy AI termék piacra dobására. „Nagyon jó alapjaink vannak Európában az adatok, a számítástechnika és a tehetség terén,” mondja. „De ez nem elég, terjesztésre van szükség. És ez általában szoftvertermékeken, szoftverplatformokon keresztül történik.”

Az OpenAI partnersége a Microsoft-tal több terjesztési pontot biztosít számukra, a kódtároló platform GitHubon, a Copilot asszisztenseken keresztül, amelyek beépülnek a produktivitási eszközökbe, a Windows-ba és a Bing-be. Új megállapodásuk van az Apple-lel, amely még több módot biztosít az emberek számára, hogy AI szolgáltatásaikkal kapcsolatba lépjenek. „Minden egyes interakció jobb modellt ad, jobb terméket ad, ami több felhasználót érint, ami ismét jobb modellt ad,” mondja Sarlin.

Itt mutatkoznak meg az európai AI szuverenitás határai. A francia kormánytisztviselők, beleértve Emmanuel Macron elnököt is, dicsérték a párizsi székhelyű Mistral AI startupot interjúkban és beszédekben, és hazai alternatívaként üdvözölték az amerikai cégekhez képest. Macron, aki vacsorára fogadta a Mistral vezérigazgatóját az Élysée-palotában, „francia zsenialitás” példájaként nevezte a startupot. A vállalatot 2023 áprilisában alapították, és már névlegesen körülbelül 5 milliárd euró (5,4 milliárd dollár) értékű. De februárban a Mistral bejelentett egy partnerséget a Microsoft-tal. Az amerikai cég 16 millió eurót fektetett be a startupba, és elérhetővé teszi modelljeit saját ügyfelei számára. A Mistral a Microsoft szerverein fogja nagy nyelvi modelljeit betanítani. A brüsszeli válasz csalódottság volt, mivel úgy tűnt, hogy aláássa azokat az érveket, amelyeket – beleértve magát a Mistral-t is – az erősebb alapmodellek szabályozásának elkerülése mellett hoztak fel, hogy az európai AI bajnokok virágozhassanak. A versenyhatóságok már vizsgálják az üzletet.

A Carnegie Európa kutatója, Raluca Csernatoni szerint a Mistral és a Microsoft közötti megállapodások azt mutatják, hogy az a fajta „tiszta” AI szuverenitás, amelyet sokan Európában elképzelnek, egyszerűen nem praktikus. „Az AI törvény tárgyalásai során a Mistral AI-t nagyon sokan európai technológiai szuverenitási bajnokként emlegették, de természetesen a tárgyalások sokkal árnyaltabbak voltak ennél, mert nem lehet autarkiát létrehozni,” mondja. „Egyensúlyt kell teremteni az együttműködések és partnerségek között [olyan cégekkel, mint] a Microsoft, hogy nyereségesek lehessünk.”

Az EU-nak egyszerűen nincsenek olyan platformcégei, amelyek mérete és elérhetősége egy Microsoft vagy egy Google szintjén lenne. Az AI terén való versenyhez vissza kellene térni néhány generációval korábbra, hogy megoldjuk egy régebbi problémát. „Marc Andreessen mondta 2011-ben, hogy a szoftverek megeszik a világot, a szoftverek megeszik a hagyományos iparágakat… Az AI ezt felgyorsítja,” mondja Sarlin. „Hacsak nem biztosítjuk, hogy legyenek ezek a Nagy Tech, méretes szoftvertermék-cégek Európában, nem fogunk tudni értéket teremteni Európában az AI-val.”

Az AI modellek, mint a ChatGPT mögött álló technológia, nemcsak nyelvet, hanem kulturális és társadalmi kontextust is tanulnak. Az adatok sokfélesége és regionális jellemzői befolyásolják a mesterséges intelligencia pontosságát és érzékenységét különböző kultúrák és közösségek iránt.

Forrás: Wired, Carnegie Europe, Stanford University AI Index, Accel Partners