Ez a fülhallgató rázós helyzetben sem fog kiesni – teszten a huawei freearc.

Újdonság a fülhallgatók világában: Huawei FreeArc

Nem mindenki szereti az agyba dugós füleseket, sőt: vannak olyanok is, akiknél ez nem kedv kérdése, egyszerűen irritálják a füleit. Ezek a felhasználók az elmúlt években olyasmi helyzetbe kerültek, mint azok, akik a vezetékes fülhallgatókra esküsznek. Van számukra elérhető opció a piacon, de közel sem válogathatnak annyiféle eszközből, mint a vezeték nélküli és fülbe mélyen bedugós kütyük kedvelői.

Azért vannak, akik az open-fit (azaz hagyományos) kialakítású fülesek fejlesztésére is figyelmet fordítanak. Tapasztalataink szerint az utóbbi évek egyik legjobb darabja a Huawei FreeBuds 4 volt, nyitott kialakításához képest egészen hatékony zajszűréssel. Annak közvetlen utódja a különös formavilágú FreeBuds 5 lett, tavaly pedig a még különösebb FreeClippel ismerkedhetett a piac. Így értünk el az idei FreeArc fülhallgatóhoz.

Miért néz így ki a FreeArc?

A FreeClipet a fülre kell akasztani, az újdonságot azonban már a fül köré akasztja az ember. A szóban forgó eszköz esetében több mint tízezer ember fülformájának, fülkagylójának elemzése után finomhangolt dizájnt C-bridge-ként emlegetik, miután a kütyü C-alakban kerül a fülre, fül mögé. A hagyományos fülesek után első ránézésre külön feladatnak tűnhet a felhelyezés, a gyakorlatban viszont nagyon adja magát, egy gyorsan megszokható mozdulat. Bár hozzá kell tennünk: szemüvegesek hátrányban.

Huawei FreeArc fülhallgató

Ez a megoldás nem holmi divatozás, és akinek volt már hasonló fülhallgatója, az ezzel jó eséllyel tisztában van, talán éppen ezért választotta. A stabil, biztonságos viseletet elsősorban az aktív életmódot élők fogják értékelni: a Huawei FreeArc intenzívebb mozgás közben is a helyén marad. Ezt mi intenzív fejrázással is teszteltük – otthon ne próbálja ki: a mutatvány közben a környezete érzi majd magát rosszul, utána pedig ön –, de valamivel életszerűbb esetekben futás, bicajozás, jógázás és akár ugrálás fókuszú fitnesztevékenység esetében fokozza az élményt, hogy nem kell folyton igazgatni a fülest.

Hogyan szól a Huawei FreeArc? Mit tud még?

A Huawei 17 x 12 mm-es hangszórókról beszél, mi pedig arról, hogy a FreeArc hangzása rendben van. Itt érdemes megállni egy pillanatra: mit is jelent az, hogy jól? Aki fülbedugós fülhallgatókon szocializálódott az elmúlt években, élvezte azok sokszor igen hatékony zajszűrését és el volt ámulva a hangzástól, az a FreeArc esetében nem biztos, hogy el lesz. De ez nem a tervező vagy a gyártás hibája, egyszerűen a „valamit valamiért” klasszikus esete. Egy open-fit füles – legalábbis a tudomány jelen állása mellett – sosem fog olyan jól szólni, mint azok az eszközök, melyeknél a külvilág és annak zajai egy gumidarabbal hermetikusan el vannak zárva a felhasználótól.

Érdekesség, hogy a kínai vállalat mérnökei nemcsak a felhasználóra gondoltak, aki zenét szeretne hallgatni, hanem a környezetében lévőkre is, akik viszont nagyon nem kíváncsiak rá. A nyitott kialakítású fülhallgatók értelemszerűen nemcsak a külvilág zaját nem tartják távol, hanem a belőlük szóló hangokat is könnyen kiengedik a külvilágba. A hangszivárgást ellen-hanghullámokkal igyekszik csökkenteni a FreeArc.

Fontos fejlesztés az az antennadizájn, melynek köszönhetően nem kell attól félni, hogy amikor kimegy az ember a konyhába egy kávéért, a telefonja viszont az íróasztala mellett marad, akkor megszakad a hívás. A vállalat beltéren 100 méteres Bluetooth-kapcsolatot ígér, a legtöbb otthonban ezzel nem lesz gond. Kültéren, falak nélkül 400 méteres hatótávról szól az ígéret, ami sportolás közben jöhet jól.

Üzemidő, töltés, tok

Az IP57-es minősítés azt jelenti, hogy esőben is bátran használható a füles, az izzadságtól sem kell tartani mozgás közben. A FreeArc lemerülésétől pedig hat-hét órán át nem kell félni, ami például egy hosszabb repülőút közben is elég lehet. A tokkal együtt 28 órát ígér a gyártó, és ezt nagyjából hozza is az újdonság. Ha lemerül, USB-C kábellel tölthető.

És ha már a tokról esik szó, elérkeztünk egy olyan ponthoz, ami miatt vásárlás előtt érdemes lehet bemenni a legközelebbi elektronikai nagyáruházba, és kézbe venni egy kiállított FreeArc fülest, tokkal-vonóval. Ez nagy. Érdekes helyzet, de a probléma nem elméleti: van olyan, aki a méretes tok miatt nem szeretné majd használni a fülhallgatót. Ami pedig egyébként kényelmesen hordható – amint kikerül a dobozából.

A fehérben, feketében és zöldben elérhető Huawei FreeArc 40 ezer forint körüli áron szerezhető be a hazai üzletekben is.

Érdekesség: A Huawei FreeArc hangzását a vállalat mérnökei az AI technológiák felhasználásával optimalizálták, így a fülhallgató képes alkalmazkodni a felhasználó környezetéhez.

Források: HVG, Huawei hivatalos weboldala