Mérgező könyvek a múltból: A könyvkötések rejtett veszélyei
A Francia Nemzeti Könyvtár áprilisi döntése, amely négy, Nagy-Britanniából származó könyv eltávolítását eredményezte a polcairól, felhívta a figyelmet a régi könyvek mérgező anyagaira. A borítók magas arzéntartalma különösen aggasztó, hiszen a viktoriánus korban széles körben használt élénkzöld festékek sokszor tartalmaztak toxikus vegyületeket.
A Delaware-i Egyetem által vezetett Poison Book Project célja, hogy feltérképezze a potenciálisan mérgező antik könyvek adatait. Ezek a könyvek nem csupán esztétikai értékükkel bírnak, hanem komoly egészségügyi kockázatokat is rejtenek, amelyeket a kémiai analízis során felfedeznek.
Az ipari forradalom idején a könyvkötések színes megjelenése komoly marketingértéket képviselt, ezért sokféle új festéket alkalmaztak, köztük ólom- és arzéntartalmú anyagokat. A smaragdzöld szín, amelyet Carl Wilhelm Scheele állított elő, rendkívül népszerű volt, de mára már ismertté vált, hogy mérgező hatású.
Az egészségügyi határértékek szerint a sárga borítók mérgező anyagok koncentrációja akár hatszoros is lehet, ám a krómos sárga festék nehezen szívódik fel, míg a smaragdzöld viszonylag könnyen porlik, és így a szervezetbe jutva komoly problémákat okozhat.
A szakemberek folyamatosan dolgoznak a mérgező könyvek azonosításán, és eddig 313 ilyen példányt találtak. A szakértők javasolják, hogy a potenciálisan mérgező könyvekhez kesztyűben nyúljunk, és kerüljük a közvetlen bőrrel való érintkezést.
Érdekesség: A régi könyvek festékeinek kémiai összetétele nem csupán veszélyt jelent az olvasókra, hanem a könyvek restaurálása során is komoly kihívásokat támaszt a szakemberek számára.
Források: Ars Technica, The Conversation