Roeland Decorte, aki Belgiumban nőtt fel egy idősek otthonában, fiatalon megtanulta észrevenni a szellemi hanyatlás korai jeleit. Az ő élete drámai fordulatot vett, amikor 11 évesen apja, aki az otthon vezetője volt, éjjelente mellkasi fájdalmakkal és egy elkerülhetetlen végzet érzésével küzdött. Két orvos is megvizsgálta, de csak szorongást diagnosztizáltak, míg egy harmadik orvos, aki alaposabb vizsgálatokat végzett, felfedezte a problémát: egy apró lyuk volt a szív bal és jobb kamrája között. Ha ezt nem észlelik időben, az apja életébe kerülhetett volna.
Miután elkerülte a katasztrófát, Decorte a tanulmányaira tudott koncentrálni, és 17 évesen az University of Cambridge hallgatója lett, ezzel ő lett a legfiatalabb belga, aki elnyerte a helyet a neves intézményben. Az elkövetkező hét évben az ősi kódfejtésre specializálódott, de sosem felejtette el, mit élt át apja, és hogy az orvosi ellátás mennyivel korábban segíthetett volna.
Az AI forradalma az egészségügyben
2019-ben, orvosi képzés nélkül, de egy Oxbridge oktatás adta magabiztossággal, Decorte megalapította a Decorte Future Industries nevű céget, hogy egy új technológiai megoldást találjon, amely folyamatosan és pontosan monitorozza a testet. Kezdetben ruhákba próbált szenzorokat beépíteni, de hamar rájött, hogy a zaj megnehezíti a pontos méréseket. A koronavírus-járvány alatt találkozott Erika Bondareva PhD-hallgatóval, aki a COVID-19 diagnosztizálásáról publikált kutatást audio adatok elemzésével. Ezen ötletet bővítették az egyéb betegségekre, kezdve a szívbetegségekkel.
A projekt során Decorte felismerte, hogy a legjobb megoldás az audioérzékelők használata. Ma a cége a hangalapú forradalom élvonalában áll az egészségügyben. Az algoritmusok kiszűrik a háttérzajt, és a test gyenge jeleit értelmezik. Decorte célja, hogy a technológiája képes legyen diagnosztizálni szívproblémákat, gyomorrákot és akár a vércukorszintet is, mindezt a mikrofon segítségével, amely a felhasználó okostelefonjában található. A jövőbeli tervei között szerepel, hogy a felhasználók rendszeres időközönként értesítést kapjanak, hogy a mikrofont különböző testrészeikhez tartsák.
Decorte már milliókat gyűjtött össze a cégének fejlesztésére, és klinikai vizsgálatokat folytat Indiában, ahol egy helyi orvos eleinte átverésnek hitte a projektet, amíg meg nem hallgatta a felvételt, amelyen a saját hangját hallotta néhány perccel korábban. A technológiája 99,6%-os pontossággal egyezik az EKG-eredményekkel, de a páciensek otthon is elvégezhetik a méréseket.
Érdekesség: Az AI technológia fejlődése lehetővé teszi, hogy a jövőben akár otthoni környezetben is diagnosztizálják a szívbetegségeket, csökkentve ezzel a kórházi látogatások szükségességét.
Források: WIRED UK, Cambridge University, Decorte Future Industries