Az ókori Babilónia tudósai a baljós égi jeleket figyelték, hogy elkerüljék a csapásokat. A közelmúltban kutatók sikeresen megfejtették a 4000 éves agyagtáblák szövegét, amelyek Babilóniából származnak. A táblák 1892 és 1914 között kerültek a British Museum birtokába. Az Eufrátesz partján fekvő egykori Sippar városban íródott szövegek különböző csapások bekövetkezését jelezték előre.
Az ősi ékírást a Londoni Egyetem professzora, Andrew George, és a független kutató Tanigucsi Junko közösen fejtették meg. Jelenleg ez a holdfogyatkozásokat feljegyző legrégibb ismert szöveg, amely a fogyatkozással egybeeső rossz eseményeket rögzíti. A holdfogyatkozás akkor következik be, amikor a Hold és a Nap között áthaladó Föld árnyéka áthalad a Holdon. Az ókori babilóniaiak nagy jelentőséget tulajdonítottak a látványos kozmikus eseményeknek, és a Hold alakja, az árnyékok hossza és mozgása alapján próbálták megjósolni a jövőt.
A jóslatok és következményeik
Az egykori uralkodók a korabeli csúcstechnológiának számító asztrológiai megfigyelések alapján próbáltak a jövőre felkészülni. A kutatók szerint az asztrológusok agyagtáblái olyan kézikönyvek voltak, amelyek a holdfogyatkozások tulajdonságait baljós előjelként értékelték, és a velük időben egybeeső negatív eseményeket vagy a fiktív eseményeket lajstromozták.
Összesen 61 ómen íródott le „ha X történik, akkor Y fog történni” formában – az X ebben az esetben a holdfogyatkozás dátumától és az árnyékok mozgásától függ. A következmények szinte minden esetben rosszak voltak: árvíz, éhínség, és az emberek ezüstért eladták gyerekeiket, vagy éppen általános káosz uralkodott az országban.
A jól értesült királynak egy holdfogyatkozás esetén az volt a teendője, hogy tanácskozott papjaival, akik bélből jósolva különböző rituálékat írtak elő a csapások elkerülése érdekében. Úgy hitték, hogy a megfelelő szertartásokkal elháríthatják a gonosz erőket, és elkerülhetik a Hold által előre jelzett jövőt.
Érdekes tény: Az asztrológiai megfigyelések nem csupán Babilóniában voltak népszerűek; a világ számos kultúrájában, például az ókori Egyiptomban és Kínában is fontos szerepet játszottak a jövő előrejelzésében.
Források: ArtNet, LiveScience