Alphabet túlszárnyalta az elemzői várakozásokat a második negyedévben
Google anyavállalata, az Alphabet, kedden meghaladta az elemzői várakozásokat, amikor bejelentette a második negyedéves eredményeit, amelyek részvényenkénti eredménye 1,89 dollár volt, ugyanannyi, mint az első negyedévben.
Sundar Pichai, az Alphabet vezérigazgatója, az eredményeket a vállalat különböző technológiai birodalmakba való befektetéseinek pozitív visszatérésének bizonyítékaként emelte ki. „Erős teljesítményünk ebben a negyedévben a Keresés folyamatos erejét és a Felhő lendületét hangsúlyozza. Minden rétegében újítunk az AI-rétegnek” – nyilatkozta Pichai az eredményjelentésben. „Hosszú távú infrastruktúra-vezetésünk és saját kutatócsapataink jól pozícionálnak minket, ahogy a technológia fejlődik, és ahogy a sok lehetőséget keressük a jövőben.”
A vállalat 84,7 milliárd dolláros bevételt jelentett, ami 14%-os növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest, amit Ruth Porat, a vállalat pénzügyi igazgatója a Keresés és a Felhő szolgáltatások növekedésének tulajdonított.
Kedden korábban egy régóta tárgyalt megállapodás az Alphabet és a kiberbiztonsági cég Wiz között meghiúsult. Az Alphabet tárgyalásokat folytatott az izraeli cég 23 milliárd dollárért történő felvásárlásáról, de a Wiz úgy döntött, hogy elutasítja a felvásárlási ajánlatot és nyilvános tőzsdei ajánlatot keres. Az üzlet az Alphabet legnagyobb felvásárlása lett volna, és arra irányult, hogy versenytársává váljon az Amazon és a Microsoft felhőalapú szolgáltatásainak.
A Google pozitív eredményeket jelentett az első negyedévben is, valamint egy 70 milliárd dolláros részvény-visszavásárlást, ami növelte a befektetők bizalmát a tech óriás iránt. Annak ellenére, hogy több elbocsátási kört hajtottak végre és egy döntés közelgő a Jogi Minisztérium mérföldkőnek számító trösztellenes perében, az Alphabet részvényének árfolyama körülbelül 24%-kal emelkedett az év első hat hónapjában.
A vállalat legnagyobb árfolyamcsökkenése idén a Gemini AI kép-generátor eszköz sikertelen bevezetése után következett be, ami befektetői félelmeket keltett a Google mesterséges intelligencia termékeibe való befektetéseivel kapcsolatban. A Gemini kép eszköze heves visszautasítást váltott ki, és arra kényszerítette a felső vezetőket, hogy visszakozzanak, miután a felhasználók felfedezték, hogy az eszköz színes bőrű embereket helyezett ahistorikus helyzetekbe, például német második világháborús katonákként ábrázolva őket.
A Gemini botlásai ellenére a Google duplázott az AI-ba való befektetések bemutatásában éves fejlesztői konferenciáján májusban. A vállalat számos AI-val kapcsolatos funkciót és eszközt mutatott be, leginkább a Google Keresés átalakítására tett kísérletét az AI Összefoglalók széles körű kiadásával – rövid szövegek, amelyek összefoglalják a cikkeket és keresési eredményeket. Az AI Összefoglalók visszautasítást váltottak ki mind a kiadóktól, akik azzal érveltek, hogy csökkenti a forgalmat a webhelyeikre, mind a felhasználóktól, akik számos vadul pontatlan eredményt találtak, például tanácsot, hogy az emberek egyenek köveket.
Kedden az eredményhívás során Pichai dicsérte a vállalat mesterséges intelligencia felé tett lépéseit, és kijelentette, hogy a vállalat „egyedülállóan jól pozícionált az előtte álló AI lehetőségre”. Hozzátette, hogy az AI Összefoglalók feletti vagy alatti hirdetések pozitív elköteleződést mutattak, miközben azt mondta, hogy a vállalat tovább fog támaszkodni az AI által vezérelt keresési szolgáltatásokra.
Érdekesség: A mesterséges intelligencia alapjait az 1950-es években fektették le, amikor Alan Turing brit matematikus megalkotta a híres Turing-tesztet, amely azt vizsgálja, hogy egy gép képes-e emberhez hasonló intelligens viselkedést tanúsítani.
Források: Earnings report, Sundar Pichai nyilatkozatai, Alphabet és Wiz megállapodás, Ruth Porat pénzügyi jelentés.