Google forradalmi mesterséges intelligenciája: Így menthetjük meg a korallzátonyokat!

SurfPerch: Új mesterséges intelligencia a korallzátonyok védelmében

A Google új, mesterséges intelligencián (MI) alapuló eszközt fejlesztett, amely a tengerbiológusok munkáját segíti a korallzátonyok egészségének követésében. A technológiai óriás szerint a SurfPerch egy olyan, MI által vezérelt rendszer, amely gyorsabbá és könnyebbé teszi a tengerkutatók számára, hogy választ kapjanak a korallzátonyokkal kapcsolatban bizonyos ökológiai kérdésekre – írja a HVG.

A korallzátonyok az óceánok felszínének mindössze 0,1 százalékát borítják, azonban a tengeri fajok negyedének adnak otthont. Olyan fenyegetésekkel kell szembenézniük, mint a túlhalászás, a betegségek és az éghajlatváltozás, így fontos, hogy a szakemberek tisztában legyenek az állapotukkal.

Mint írják, a Google Research és a DeepMind együttműködésével létrehozott eszköz több ezer órányi víz alatt készült hanganyagot képes automatikusan feldolgozni, így tud új ismereteket alkotni a korallzátonyokról. Ráadásul az állatok sokféleségét és viselkedési mintáit hallgatva nemcsak a zátonyokon belülről lehet meghatározni a zátonyok egészségét, de nyomon lehet követni az éjszakai aktivitást, valamint a mély és zavaros vizekben is fel lehet mérni a zátonyokat.

A számtalan órányi víz alatti hang elemzése ezidáig manuálisan történt, amivel a tudósok képtelenek voltak lépést tartani. A mesterséges intelligencia viszont változtathat ezen. Az eszköz betanításához több mint 400 órányi korallzátony-hangot elemeztek önkéntesek, így új zátonyhangok észlelésére is lesz lehetőség. Mindemellett, az eredmények rengeteg új halhangot is szolgáltattak, amelyeket a SurfPerch finomhangolására használtak a szakemberek.

A SurfPerchet szigorúan tesztelték, hogy olyan modellt hozzon létre, amely gyorsan betanítható bármilyen új zátonyhang észlelésére, csupán néhány példa segítségével. Ez lehetővé teszi, hogy az új adatkészleteket a korábbinál sokkal hatékonyabban elemezzék, így nincs szükség a drága GPU-processzorokra való képzésre, és új lehetőségek nyílnak meg a zátonyközösségek megértésére és ezek megőrzésére.

Érdekesség: A mesterséges intelligencia már képes felismerni és kategorizálni a különböző korallzátony hangokat, ami korábban órákig tartott volna egy emberi szakértőnek.

Forrás: HVG.hu