Google kibocsátásai közel 50%-kal nőttek öt év alatt az AI energiaigényének köszönhetően


Google klímacéljai veszélyben az AI adatközpontok energiaéhsége miatt

Google célja a klímalábnyomának csökkentése veszélyben van, mivel egyre több energiaigényes adatközpontra támaszkodik új mesterséges intelligencia termékeinek működtetéséhez. A tech óriás kedden közölte, hogy üvegházhatású gázkibocsátása 48%-kal nőtt az elmúlt öt évben. A Google szerint az adatközpontok áramfogyasztása és a beszállítói lánc kibocsátásai voltak a növekedés elsődleges okai.

A vállalat éves környezeti jelentésében azt is felfedte, hogy 2023-ban kibocsátása 13%-kal nőtt az előző évhez képest, elérve a 14,3 millió tonna metrikus CO2-t. A tech cég, amely jelentős összegeket fektetett be az AI-ba, azt mondta, hogy „rendkívül ambiciózus” célja, hogy 2030-ra elérje a nettó nulla kibocsátást, „nem lesz könnyű”. Azt is hozzátette, hogy „jelentős bizonytalanság” van a cél elérésével kapcsolatban, beleértve az AI jövőbeli környezeti hatásait, amelyek összetettek és nehezen előrejelezhetők.

A Google kibocsátása közel 50%-kal nőtt 2019 óta, amely az alapév a cég nettó nulla céljának eléréséhez, ami azt jelenti, hogy a vállalatnak annyi CO2-t kell eltávolítania, amennyit kibocsát. A Nemzetközi Energiaügynökség becslései szerint az adatközpontok teljes áramfogyasztása megduplázódhat 2022-es szintről 1,000 TWh-ra (terawattóra) 2026-ra, ami Japán áramigényének szintjét jelenti. Az AI eredményeként az adatközpontok a globális energiafelhasználás 4,5%-át fogják felhasználni 2030-ra, a SemiAnalysis kutatócég számításai szerint.

Az adatközpontok kulcsszerepet játszanak az AI modellek, mint a Google Gemini és az OpenAI GPT-4, amelyek a ChatGPT chatbotot működtetik, képzésében és működtetésében. A Microsoft idén elismerte, hogy adatközpontjaik energiafelhasználása veszélyezteti „holdraszállás” célját, hogy 2030-ra szén-negatív legyen. Brad Smith, a Microsoft elnöke májusban bevallotta, hogy „a hold elmozdult” a cég AI stratégiája miatt.

Bill Gates, a Microsoft társalapítója a múlt héten azt mondta, hogy az AI segíteni fog a klímaválság leküzdésében, mert a nagy tech cégek „komolyan hajlandóak” többet fizetni, hogy tiszta áramforrásokat használjanak, annak érdekében, hogy „elmondhassák, hogy zöld energiát használnak”.

A nagy tech cégek jelentős vásárlóivá váltak a megújuló energiának, hogy elérjék klímacéljaikat. Azonban a CO2 kibocsátás csökkentésére tett ígéretek most szembejönnek az AI termékekbe történő jelentős beruházásokkal, amelyek jelentős mennyiségű energiát igényelnek az adatközpontokban történő képzéshez és működtetéshez, valamint a számítógépes szerverek és chipek gyártásával és szállításával kapcsolatos széndioxid-kibocsátásokkal.

A vízfelhasználás egy másik környezeti tényező az AI boom során, egy tanulmány szerint az AI akár 6,6 milliárd köbméter vízfelhasználást is elérhet 2027-re – ami Anglia éves fogyasztásának közel kétharmada.

Érdekesség: Tudta, hogy a mesterséges intelligencia fejlesztésének egyes területei, például a mélytanulás, annyi energiát fogyaszthatnak, mint egy kisebb város?

Információk forrásai: Google, Nemzetközi Energiaügynökség, SemiAnalysis, Microsoft