A Generatív AI Hatása a Kreatív Iparra
Oliver Fiegel, a 47 éves müncheni fényképész nemrégiben egy német országos vasárnapi újságot lapozgatott, amikor egy furcsán torzított képet észlelt a címlapon. A kép egy fiút ábrázolt, aki focilabdát kergetett a pályán. Ám a fűben lévő vadvirágok szárai nélkül lebegtek, a kapu hálójának fele hiányzott, és a fiú keze is torz volt. Az alábbi felirat szerint a kép „generatív illusztráció” volt.
Fiegel csalódott: az mesterséges intelligencia használata egy emberi kreatív helyett szimbolizálta, hogy az általa éveken át tanult mesterség, amelyre annyi időt és energiát fektetett, alá van ásva és eltűnik a generatív AI eszközök megjelenésével, amelyek olcsóbbak és gyorsabbak, bár gyakran gyengébb eredményeket produkálnak. „Az AI a legpusztítóbb hatással van az iparágra” – mondta Fiegel, aki azon tucatnyi ember egyike, akik az Observernek elmondták, hogyan változik meg a munkájuk az AI eszközök elterjedésével.
„Nagyon gyorsan történik” – tette hozzá. Fiegel, aki körülbelül 18 éve dolgozik fényképészként, már nem tudott megélni a szakmájából, és kénytelen volt radikálisan diverzifikálni a bevételi forrásait. Jelenleg egy természetes borbár nyitását fontolgatja.
A fejlett gazdaságokban, mint az Egyesült Királyság, Németország és az Egyesült Államok, a munkahelyek körülbelül 60%-a ki van téve az AI hatásainak, ami egy Nemzetközi Valutaalap tanulmány megállapítása szerint tavaly készült. Az Egyesült Királyságban az AI akár 3 millió magánszektorbeli munkahelyet is eltüntethet, ahogy a Tony Blair Intézet a Globális Változásért megjegyezte, bár néhány munkahelyvesztést új szerepek ellensúlyozhatnak a megváltozott gazdaságban.
„Csak néhány fotográfust ismerek, akik még meg tudnak élni ebből a mesterségből” – mondta Fiegel. „Nem könnyű – egész életemben kreatívnak tartottam magam.”
Karl Kerner, aki 1994 óta dolgozik fordítóként angol, német és norvég nyelveken, szintén hasonló helyzetbe került. Ő a nem fikciós tudományos szövegekre összpontosít. „Most lényegében ki vagyok üzletileg kapcsolva” – mondta Kerner. „Ez az AI úgy jött, mint egy cunami.”
A nyelvi kultúra elvesztése hatalmas hatással volt rá. „Egy éjszaka alatt minden, amiért dolgoztam, értéktelenné vált. Ez valamit tesz veled, mert ez volt a szakmai identitásod.” Kerner, aki 64 éves, most mezőgazdasági tanácsadóként dolgozik. „Nem jó korban vagyok a munkaerőpiacon – nem volt könnyű” – tette hozzá.
Azonban a technológia segíti őt a megmaradt fordítási feladatokban. Az automatikus fordító szoftverek használatával drámaian csökkentheti a munkaidőt. „Nem vagyok technofób – lenyűgözőnek találom” – mondta.
Más munkavállalók viszont pozitív tapasztalatokról számoltak be, miközben integrálták az AI-t a napi munkájukba. Alexander Calvey, egy szabadúszó orvos Surrey-ben, elmondta, hogy az AI jegyzetíró használata időt takarít meg és javítja a jegyzetek minőségét. „Több időt tudok szentelni a betegeknek, mint a jegyzeteknek” – mondta.
Paul, egy 44 éves matematikai és filozófiai kutató Stockholmban, a ChatGPT chatbotot használja, hogy összefoglalja az irodalmat és ötleteket gyűjtsön a kutatási kérdésekhez. „Tud egy kicsit sok mindenről – tud olyan dolgokat, amikről fogalmam sincs” – magyarázta.
Jenny Turner, 33 éves szabadúszó illusztrátor az északkeleti Angliában, elmondta, hogy a megbízások iránti kereslet „nagyon hirtelen” csökkent, ami egybeesett az AI képgeneráló eszközök elterjedésével. „Már nem tudok versenyezni … ez olyan áron kelt el, amit soha nem tudnék megugrani” – mondta.
„Ha ez mindenhol így történik, hány ember nem fog munkát találni?” – tette fel a kérdést. Az AI által generált képek megjelenése komoly kihívásokat jelent a kreatív ipar számára.
Érdekesség: Az AI képes az emberi kreativitás egyes aspektusait is utánozni, de a mesterséges intelligencia által generált művek gyakran nem képesek az érzelmi mélységre, amit az emberi alkotók elérnek.
Források: The Observer, International Monetary Fund, Tony Blair Institute for Global Change