Generatív mesterséges intelligencia: a lehetőségek és korlátok világa
Láttad már, hogy mennyi mindenre képesek a generatív mesterséges intelligencia-modellek? 2023-ban a ChatGPT és a képgenerátorok, mint például a DALL-E 2, a Stable Diffusion és a Midjourney, tényleg berobbantak a köztudatba. Rengeteg ember kíváncsi arra, hogyan lehet a tervező fejében „megrajzolt” elképzeléshez a lehető legjobban hasonlító kimenetet generálni.
A generatív AI korlátai
De azt tudtad, hogy ezeknek a modelleknek is vannak korlátaik? Annak ellenére, hogy hatalmas adatbázisok és számítási erőforrások állnak rendelkezésükre, nem minden területen tudnak helytállni. Például, nem képezték ki őket arra, hogy igaz, megbízható, alapos vagy eredeti tartalmakat generáljanak. Gyakran hiányzik belőlük a józan ész és az alapvető világismeret, ezért nem ritkán hibás vagy értelmetlen tartalmat is létrehozhatnak.
Azonban ne aggódj, mert van megoldás! A prompt tervezés kulcsfontosságú ahhoz, hogy kiaknázzuk a generatív AI-modellekben rejlő lehetőségeket. Nem kell ehhez különleges technikai tudás, csak némi kreativitás és kitartó próbálkozás (meg persze néhány fontos szempont, amit érdemes szem előtt tartani). Tehát, ha szeretnéd a legtöbbet kihozni a generatív AI-ból, akkor ne felejtsd el az alapokat!
Hogyan érjük el a legjobb eredményeket?
Először is, hadd mutassam be, hogy a ChatGPT-vel hogyan tudjuk a számunkra megfelelő szövegkimeneteket létrehozni. Ez a mesterséges intelligencia-modell képes esszék, számítógépes kódok, üzleti tervek, kísérőlevelek, versek, viccek és még sok más írásos tartalom generálására.
A prompt tervezés művészete
A legjobb eredmény elérése érdekében a prompt tervezésénél a következőkre érdemes odafigyelni:
Tartalmi összefoglaló készítése: Készítsünk egy tartalmi összefoglalót, ami hasonlít ahhoz, amiket egy profi szövegíró is kapna a feladat előtt. Az alapvető cél, hogy minél több információt és kontextust adjunk át, és konkrét, részletes nyelvezetet használjunk. Ajánlott a tartalmi összefoglalónkat pontokba szedni, így könnyebben áttekinthetővé válik a feladat a program számára. Ez az elsődleges kulcs ahhoz, hogy hatékonyan működjön a prompt tervezés.
Pontos fókusz és formátum meghatározása: Nagyon fontos, hogy a promptban pontosan megadjuk a kívánt fókuszt, formátumot, stílust, célközönséget és szöveghosszt. Ez segít abban, hogy a ChatGPT pontosan olyan hangvételű tartalmat állítson elő, amellyel elégedettek vagyunk.
Speciális követelmények tisztázása: Mindig érdemes tisztázni, hogy vannak-e speciális követelményeink a szöveggel kapcsolatban, például a szakzsargon hiánya.
Lépésenkénti szövegkimenet
Ha hosszabb szövegkimenetet szeretnénk létrehozni, akkor érdemes lépésenként generáltatni a kívánt szöveget. Először csak néhány bekezdéssel kezdjük, majd kérjük meg a ChatGPT-t, hogy folytassa a következő részben. Ha valamelyik rész nem tetszik nekünk, kérhetjük a szöveg átírását az új utasításoknak megfelelően.
AI hallucinációk
Azonban fontos tudni, hogy bármennyire is finomítjuk az utasításokat, a ChatGPT még mindig hajlamos lehet pontatlanságokra, illetve dolgok kitalálására vagy hallucinációkra. Az alábbi szöveget például teljes egészében kitalálta a program, gyakorlatilag egy szó sem igaz belőle:
„A ChatGPT, mint minden mesterséges intelligencia-modell, hajlamos a tévedésre. A generatív AI rendszerek gyakran hibás és értelmetlen tartalmat generálnak, amelyek nem felelnek meg a valóságnak. Ez a probléma különösen akkor jelentkezik, ha a rendszernek nincs megfelelően kidolgozott utasítása, vagy ha az utasítások nem pontosak.”
A ChatGPT fejlesztői folyamatosan dolgoznak azon, hogy csökkentsék a hibák és a tévesztések számát. Az újabb verziók az előzőekhez képest egyre pontosabbak és megbízhatóbbak. Emellett a fejlesztők nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy javítsák a rendszer alapjait, és még több adatot és kontextust adjanak át a modellnek, hogy segítsék a jobb minőségű eredmények előállítását.