Intel több mint 15 000 munkahelyet megszüntet, pedig milliárdokat kapott az amerikai kormánytól – miért van ez?

Az Intel ma bejelentette, hogy 15 százalékkal csökkenti munkavállalói létszámát, ami több mint 15 000 munkahely elvesztését jelenti, mivel a cég küzd a csalódást keltő eredmények helyreállításával. Márciusban az Egyesült Államok kormánya bejelentette, hogy nem kevesebb mint 8,5 milliárd dollárt nyújt az Intelnak az amerikai chippgyártási műveleteinek újjáépítésére.

Az Intel közölte, hogy bevételei az előző év azonos időszakához képest 1 százalékkal csökkentek a második negyedévben. “Nem vesszük ezt könnyedén, és gondosan mérlegeltük, hogy ez milyen hatással lesz az Intel családjára,” mondta Pat Gelsinger, a cég vezérigazgatója egy nyereségértekezleten. “Ezek nehéz, de szükséges döntések. Ezek a csökkentések nem befolyásolják a tervünk végrehajtásának képességét.”

A munkavállalói leépítések a cég különböző területeit érintik, beleértve az értékesítést, a marketinget és az adminisztrációs szerepeket, és részei egy általános költségcsökkentési tervnek. A lépések követik a tavaly bejelentett 5 százalékos létszámcsökkentést.

Az utólagos kereskedés során a cég részvényei több mint 17 százalékkal estek. “Sok munkahelyről van szó,” mondja Patrick Moorhead, a Moor Insights & Strategy vezető elemzője. Azonban Moorhead szerint pozitív jel, hogy a tervezett leépítések célozottak, és nem általánosak. “A leépítések nem mindig jelentenek problémát egy cégnél, de számomra ez a stratégia kérdése,” mondja.

Az Intel nehezen tudja végrehajtani a kihívásokkal teli fordulópontot, amely magában foglalja a chipek mások számára történő gyártására való fókuszálást és a fejlett gyártási módszerek gyorsabb alkalmazását. Februárban a cég bejelentette, hogy a csúcstechnológiás chipek gyártására vonatkozó felgyorsított ütemterve a tervek szerint halad, és ígéretet tett, hogy 2030-ra a világ második legnagyobb gyártója lesz.

A márciusban kapott pénz az Egyesült Államok kormányának legnagyobb támogatása, amelyet eddig a CHIPS törvény keretében ítéltek oda, amely 2022-ben 52,7 milliárd dollárt irányzott elő a chipgyártás újjáépítésére és a chipkutatás, valamint a munkaerő-képzés támogatására. A cég 25 százalékos adókedvezményt is kap 100 milliárd dolláros beruházásokra, és jogosult lesz akár 11 milliárd dolláros szövetségi kölcsönre.

Az Intel által kapott 8,5 milliárd dollár az arizonai, új-mexikói, ohiói és oregoni üzemek építésére fordítódik. Az Intel közölte, hogy a chipgyártó üzemekbe történő beruházások több mint 10 000 munkahelyet, 20 000 építőipari munkát és több ezer további szerepet hoznak létre a támogató iparágakban. “A pénz, amit az Intel hozott, gyárak építésére fordítódik,” mondja Moorhead.

Érdekes tény: Az AI-alapú alkalmazások iránti kereslet növekedése miatt a chipgyártás piaca várhatóan 2030-ra meghaladja az 1 trillió dollárt.

Források: WIRED, McKinsey, Moor Insights & Strategy