Kiemelt Extradíció: Kim Dotcom Küzdelme az Egyesült Államokkal
Kim Dotcom, a Megaupload fájlmegosztó weboldal meghiúsult ügyeivel kapcsolatos bűncselekmények miatt eljárás alatt áll, és extradícióját az Egyesült Államokba elrendelte Új-Zéland igazságügyi minisztere. Ez a döntés több mint egy évtizednyi jogi huzavonát zárhat le.
Dotcom, aki német származású és Új-Zélandon rendelkezik tartózkodási engedéllyel, 2012 óta küzd az extradíció ellen, miután az FBI megbízásából razziát tartottak az aucklandi villájában. Az új-zélandi legfelsőbb bíróság 2020-ban megerősítette az extradíciót, de megnyitotta az utat egy újabb jogi felülvizsgálat előtt.
Paul Goldsmith igazságügyi miniszter csütörtökön jelentette be, hogy aláírta Dotcom extradíciós rendeletét. „Minden információt alaposan mérlegeltem, és úgy döntöttem, hogy Dotcomot ki kell adni az Egyesült Államoknak, hogy ott bíróság elé állhasson” – mondta Goldsmith. Hozzátette, hogy Dotcomnak lehetősége van rövid időn belül mérlegelni a döntését és tanácsot kérni.
Dotcom kedden a X közösségi médián posztolt: „Az engedelmes amerikai gyarmat a Csendes-óceán déli részén most úgy döntött, hogy kiad engem azért, amit a felhasználók feltöltöttek a Megauploadra.” A poszt a kiadatási rendeletre utalhatott, de nem válaszolt további megkeresésekre.
Dotcom a szerzői jog megsértése mellett súlyosabb vádpontokkal is szembesül, beleértve a pénzmosást és a bandahálózat működtetését. Hosszú ideje érvel amellett, hogy nem vonható felelősségre a szerzői jogi megsértésekért, amelyeket a weboldala használatával követtek el.
„Az új-zélandi szerzői jogi törvény (92b) világosan kimondja, hogy az internetszolgáltatók nem vonhatók büntetőjogi felelősségre a felhasználóik cselekedeteiért” – nyilatkozta Dotcom 2017-ben, miután a legfelsőbb bíróság első ízben ellene döntött. „Kivéve, ha te Kim Dotcom vagy?” A legfelsőbb bíróság azonban nem értett egyet ezzel, arra hivatkozva, hogy az új-zélandi törvények alapján a cselekmény csalásnak minősülhet, ami lehetővé tette Dotcom kiadatását.
Az Egyesült Államok hatóságai szerint Dotcom és három másik Megaupload vezető több mint 500 millió dolláros kárt okozott a filmes stúdióknak és lemezkiadóknak azáltal, hogy arra ösztönözték a felhasználóikat, hogy szerzői joggal védett anyagokat tároljanak és osszanak meg, ezzel több mint 175 millió dollár bevételt generálva a weboldal számára.
A Megaupload hivatalosan Hongkongban volt bejegyezve, amíg 2012-ben az Egyesült Államok el nem foglalta a domain neveket, és le nem zárta a weboldalt. A Megaupload azonban 2013-ban újraindult Mega néven, új-zélandi domain névvel. Dotcom 2015 óta nem vesz részt a cég működésében; a Mega most „online adatvédelmi” szolgáltatásként hirdeti magát, és egy új-zélandi, Shane Te Pou (más néven Shane Phillips) irányítása alatt áll.
Érdekes tény: A Megaupload üzemeltetése és működése alatt a weboldal több mint 100 millió felhasználót vonzott világszerte.
Források: BBC News, The Guardian, Reuters