Kínai tech cégek ígérik: lecsapnak az online gyűlöletbeszédre a késelés után


Extrém nacionalizmus elleni fellépés a kínai interneten

Kína két legnagyobb internetszolgáltató cége, a Tencent és a NetEase bejelentette, hogy fellépnek az online „extrém nacionalizmus” ellen, különösen az Japán-ellenes érzelmekkel szemben, miután egy kínai nőt halálosan megkéseltek, miközben egy japán anyát és gyermekét védelmezte Suzhou-ban.

A Tencent közleménye szerint, amely a WeChat üzenetküldő alkalmazás tulajdonosa, a Jiangsu tartományban történt incidens „a közvélemény figyelmét felkeltette”, és „egyes internetezők konfliktust szítottak Kína és Japán között [és] provokálták az extrém nacionalizmust”. Egy munkanélküli férfit, Zhou néven, letartóztattak a japán anya és gyermek megkéseléséért egy buszmegállóban, egy japán iskola előtt Suzhou-ban, egy Kelet-Kínai városban. Hu Youping, a kínai nő, aki közbelépett a késes támadás során, belehalt sérüléseibe.

Hu-t hősiességéért és bátorságáért dicsérték az online megemlékezések során, és Japán zászlaját félárbocra eresztették Japán nagykövetségén Kínában, de más helyeken extrém nacionalista reakciók is megjelentek.

A Weibo, egy Twitter-szerű platform, amelynek 588 millió aktív felhasználója van havonta, közölte, hogy a késes támadás után egyes felhasználók „extrém megjegyzéseket tettek közzé, amelyek nacionalista érzelmeket szítottak, csoportos gyűlöletet propagáltak, és még bűncselekményekért is tapsoltak a hazafiság nevében”. A Douyin, egy TikTok-szerű rövidvideós alkalmazás, azt mondta, hogy kivizsgálja az „extrém xenofóbiát”, amely bizonyos fiókokon megjelent, beleértve a japán iskolákkal kapcsolatos kémkedési spekulációkat Kínában.

A nacionalista érzelmek, amelyek gyakran Japán iránti gyűlöletként nyilvánulnak meg, az utóbbi években virágoztak a szigorúan ellenőrzött kínai interneten, kevés beavatkozással a hatóságok vagy az internetszolgáltató cégek részéről, amelyek gyorsan cenzúráznak minden olyan tartalmat, amely kritikus az hivatalos kormányzati narratívákkal szemben.

Különösen népszerűek a japán iskolákat gúnyoló videók, egy online jelenetben például kínai iskolások harcolnak a rasszista japán oktatók ellen. Számos közösségi média felhasználó összefüggést látott az online xenofóbia és a valós támadások között a suzhou-i késelés után. „A véletlen támadások véletlenszerűen történnek, de az idegengyűlöletet szító közösségi média videókat, amelyek mindennapi emberek és vállalkozások ellen irányulnak, ellenőrizni kellene,” írta egy Weibo felhasználó, az USA-alapú hírportál, a China Digital Times által összegyűjtött kommentárok szerint.

A Weibo közölte, hogy 759 illegális tartalmat távolított el, míg a Tencent 836 posztot kezelt, amelyek megsértették a szabályaikat. Mindkét platform közölte, hogy több fiókot is blokkoltak. Néhányan elégedetlenek voltak az internetszolgáltató cégek terveivel az Japán-ellenes tartalom visszaszorítására. Egy kommentelő a NetEase-en azzal vádolta a platformot, hogy „a kínaiak ellensége”.

A kínai hatóságok közölték, hogy a késes támadás, amely két héttel azután történt, hogy négy amerikai oktatót megkéseltek egy parkban Északkelet-Kínában, Jilin tartományban, elszigetelt eset volt.

Érdekesség: A mesterséges intelligencia jelentős szerepet játszik a közösségi média platformokon megjelenő tartalmak figyelemmel kísérésében és moderálásában, lehetővé téve a gyors reagálást a szabálysértő tartalmakra.

Források: China Digital Times, Tencent, NetEase, Weibo