A Török Kori Buda Újraéledése: Látványos Kisfilmmel Készül a Történelmi Animációs Egyesület
A bécsi kapu, a mai Szentháromság tér, Luxemburgi Zsigmond palotájának romjai, a Dísz tér és a Táncsics utcai nagyzsinagóga is feltűnik abban a kisfilmben, melyben a török kori Buda elevenedik meg a szemünk előtt. A videó egy nagyobb projekt része, ugyanis szeptemberben érkezik egy 50 perces ismeretterjesztő film, ami a török kori Pest-Budát mutatja be.
Újraéledő Történelem
Látványos videón mutatta be a Történelmi Animációs Egyesület a hódoltság kori Budát. Baltavári Tamással, az egyesület elnökével a Mandiner készített interjút, melyben részletesen beszélt az előző projektjeikről és a jövőbeli tervekről is. Az új videó koncepciójáról elárulta, hogy a kisfilmmel a céljuk nemcsak egy építészettörténeti rekonstrukció, hanem a kor és a hely hangulatának a megragadása is.
Valósághű Rekonstrukció
Nagy hangsúlyt fektettek arra is, hogy a környezetet valósághűvé tegyék. Ennek érdekében kisebb helyszíneket, tereket rendeztek be használati tárgyakkal, élettel töltötték meg az utcákat és a tereket. Elmondása szerint a kisfilmbe tetszés szerint válogattak a tipikus budavári helyszínekből. Feltűnik a bécsi kapu, a mai Szentháromság tér, Luxemburgi Zsigmond palotájának romjai, a Dísz tér és a Táncsics utcai nagyzsinagóga is.
Beszédes Részletek
Olyan apró, de beszédes történelmi részletekre is hangsúlyt helyeznek, mint a bécsi kapura aggatott őslénycsontok, vagy az egyetlen szobor, melynek a török megkegyelmezett, vagy az öszvérekből álló élő futószalag, ami a vár vízellátását biztosította – mondta Baltavári Tamás a lapnak.
Nagyobb Projekt Része
A kisfilm egyébként egy nagyobb projekt része, szeptemberben érkezik egy 50 perces ismeretterjesztő film, ami a török kori Pest-Budát mutatja be. A Történelmi Animációs Egyesület nem először vállalkozik ilyen grandiózus projektre. Korábbi munkáik között szerepel a középkori Magyarország és a honfoglalás korának bemutatása is, melyek hasonlóan nagy sikert arattak.
Új Perspektíva a Múltból
Baltavári Tamás és csapata célja, hogy a nézők ne csak szemlélői legyenek a történelemnek, hanem át is érezzék annak hangulatát, mindennapjait. Az egyesület elnöke szerint a történelmi rekonstrukciók nemcsak az iskolai tananyag kiegészítésére szolgálnak, hanem arra is, hogy a nagyközönség számára is élvezhetővé és érthetővé tegyék a múlt eseményeit.
Technológiai Újdonságok
A kisfilm elkészítése során a legmodernebb technológiákat használták, hogy a lehető legélethűbb képet adják a török kori Budáról. A számítógépes animációk és a valósághű modellezés segítségével a nézők szinte visszautazhatnak az időben, és saját szemükkel láthatják, hogyan nézett ki a város a hódoltság idején.
Interaktív Élmény
A projekt nem áll meg a kisfilmnél és az ismeretterjesztő filmnél. A Történelmi Animációs Egyesület tervei között szerepel egy interaktív kiállítás létrehozása is, ahol a látogatók saját maguk fedezhetik fel a török kori Buda rejtelmeit. A kiállítás során különböző virtuális valóság eszközöket is bevetnek majd, hogy a látogatók még inkább átélhessék a történelmet.
Helyi Közösségek Bevonása
A projekt során nagy hangsúlyt fektetnek a helyi közösségek bevonására is. Az egyesület számos helyi iskolával és kulturális intézménnyel együttműködik, hogy minél szélesebb körben elérjék a történelmi ismeretek terjesztését. Az iskolai programok keretében a diákok nemcsak nézőként, hanem aktív résztvevőként is bekapcsolódhatnak a történelmi rekonstrukciókba.
Jövőbeli Tervek
Baltavári Tamás elmondta, hogy a jövőben további történelmi korszakokat is szeretnének bemutatni hasonló módon. Terveik között szerepel a reneszánsz kori Magyarország, valamint a reformkor időszakának feldolgozása is. Az egyesület célja, hogy a magyar történelem minél több szeletét bemutassa a nagyközönség számára.
Érdekesség a Török Korról
Tudta, hogy a török kori Budán létezett egy élő futószalag öszvérekből, amely a vár vízellátását biztosította? Ez az apró, de fontos részlet is megjelenik a Történelmi Animációs Egyesület új kisfilmjében, amely szeptemberben kerül bemutatásra.