Különleges égi látványban lehet része annak, aki hajlandó felkelni hétfő hajnalban, ugyanis hat bolygó jelenik meg egy vonalban az égbolton. Néhány bolygó szabad szemmel is látható lesz, de a fényszórás miatt érdemes távcsővel is készülni.
A csillagászoknak különleges égi csemegére lesz esélyük hétfőn, ugyanis hat bolygó jelenik meg egy vonalban. A Merkúr, a Mars, a Jupiter, a Szaturnusz, a Neptunusz és az Uránusz is részt vesz a különleges csillagászati eseményben, amely akkor következik be, amikor a bolygók a Nap ugyanazon oldalán gyűlnek össze.
A Warwicki Egyetem professzora, Danny Steeghs szerint az eseménynek, amelynek az egész világon láthatónak kell lennie, napkelte körül viszonylag alacsonyan kellene bekövetkeznie, de a maximális élmény érdekében szükség lesz némi felszerelésre. Az Uránusz és a Neptunusz halvány lesz, ezért a nézőknek jó távcsőre lesz szükségük ahhoz, hogy láthassák őket. A Jupiter és a Merkúr Naphoz való közelsége korlátozza a kilátást.
Néhány bolygó szabad szemmel is látható lehet, bár a fényszórás okozhat némi nehézséget. „A Mars és a Szaturnusz lesz a legkönnyebben megtekinthető, láthatjuk őket a többi bolygó előtt emelkedni, egy kicsit magasabban az égen” – emelte ki Steeghs. Felhívta a figyelmet arra is, hogy mobilalkalmazások segíthetnek megmutatni, hogy mikor és hol kell felnézni.
A bolygók átlós elrendezésben jelennek meg az égen, legmagasabban a Szaturnusz, majd a Neptunusz, aztán a Mars, az Uránusz és a Merkúr. A Jupiter jelenik meg a horizonthoz a legközelebb.
Grant Kennedy, a Warwicki Egyetem munkatársa elmondta, hogy „mindkét féltekén látjuk a Napot, a bolygók pedig nincsenek túl messze a Naptól, így a déliek hasonló esélyekkel látják a bolygókat”.
A csillagászati felvonulás várhatóan több napig tart, de aki lemarad, annak sem kell aggódnia, mivel az elkövetkező években lehet még hasonló látványban részünk. 2025 januárjában és augusztusában ugyanezek a bolygók, de más sorrendben lesznek láthatók, míg jövő februárban hét bolygót tekinthetünk meg. Jó néhány hasonló esemény lesz a következő néhány évben, mert a külső bolygók meglehetősen lassan, a Föld pedig meglehetősen gyorsan mozog – mondta Kennedy, majd hozzátette, hogy „ha arra várnánk, hogy ez a speciális csillagkép eltűnjön, és újra visszatérjen, sokkal tovább kellene várni”.
Valóban, bár a csillagászok szerint 2080-ban hat bolygó ugyancsak felsorakozik egymás után, a Neptunusz helyett a Vénuszt láthatjuk majd. „Miután az Uránusz és a Neptunusz továbbhaladt a pályáján, és már nincs közel hozzánk, a Vénusz fogja helyettesíteni őket” – magyarázta Kennedy.