Robotkutyák a Harctéren: A Jövő Hadserege
A kínai hadsereg nemrégiben bemutatott egy újfajta harci társát a katonáinak: egy „robotkutya”, amelynek hátára géppuskát szereltek. Az állami hírügynökség, a CCTV által közzétett videóban a Népi Felszabadító Hadsereg katonái láthatók, amint egy tesztpályán működnek együtt egy négylábú robottal, amelyen egy 5,8 x 42 mm-es QBZ-95 gépkarabély variánsa van felszerelve. Ez része volt a Kína és Kambodzsa közötti Arany Sárkány 24 közös katonai gyakorlatoknak a Thaiföldi-öbölben.
Egy jelenetben a kínai katonák egy ajtó két oldalán állnak, miközben a robotkutya belép az épületbe előttük; egy másikban a robot egy sorozatot lő ki, miközben egy célpont felé halad. „Új tagként szolgálhat városi harci műveleteinkben, helyettesítve tagjainkat felderítés és ellenséges célpontok azonosítása során a kiképzésünk alatt” – mondta egy kínai katona a CCTV-nek.
Az Első Fegyveres Robotkutyák
Ez nem az első alkalom, hogy a kínai hadiipar bemutatott egy fegyveres robotkutyát. 2022 októberében a kínai Kestrel Defense védelmi vállalat egy videót tett közzé, amelyben egy pilóta nélküli légi jármű egy négylábú földi járművet dob le egy városi hadviselési kísérlet során. A járműre egy 5,8 x 42 mm-es QBB-97 könnyű géppuska volt felszerelve. A vállalat korábban már bemutatott olyan robotkutyákat, amelyek különféle harci rendszerekkel voltak felszerelve, beleértve füstgránátokat és kóborlő lőszereket is. 2023 márciusában kínai kutatók azt állították, hogy egy 7,62 mm-es puskával felszerelt robotkutya tesztjei során a pontosságuk vetekedett a kiképzett kínai mesterlövészekével.
Nemzetközi Reakciók
Kína bemutatója felkavarta a nemzetközi megfigyelőket, és legalább egy amerikai törvényhozó felszólította az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumát, hogy készítsen jelentést a „fegyveres robotkutyákról” és azok lehetséges nemzetbiztonsági következményeiről. Azonban ha a kínai hadsereg úttörő szerepet játszik a robotkutyák felfegyverzésében, az Egyesült Államok hadserege sincs messze mögöttük.
Az elmúlt évben a Pentagon kísérletezett a négylábú földi robotok felszerelésével, beleértve az 5,56 x 45 mm-es M4A1 karabélyt, a 6,8 mm-es XM7 puskát és az M72 könnyű tankelhárító fegyvert is. A CCTV fegyveres robotkutyákról szóló felvételei közzététele előtt néhány héttel a Marine Corps Special Operations Command (MARSOC) bejelentette, hogy kísérletezik az Onyx mesterséges intelligenciával támogatott SENTRY távirányítású fegyverrendszerrel felszerelt robotkutyákkal.
Az Amerikai Hadsereg Kísérletei
Az amerikai védelmi tisztviselők hangsúlyozták, hogy a fegyveres robotkutyák fejlesztése jelenleg csak kísérleti jellegű, és célja, hogy a katonai tervezők „felfedezzék a lehetőségek birodalmát” a jövőbeni konfliktusokban. Azonban az amerikai katonák városi támadógyakorlatokat végeznek robotkutyákkal, és a Marine Corps is egyre inkább figyeli a mechanikus négylábúakat, hogy „intelligens robotikával” bővítse jövőbeli alakzatait.
„Miért lepődünk meg ezen? Ez annyira nyilvánvaló volt, hogy eljön” – mondta Peter W. Singer, a Washington DC-ben működő New America agytröszt vezető munkatársa és a fejlett katonai technológia szakértője. „Az első kerekes és lánctalpas [robbanószerkezet-mentesítő] robotok kamerákkal voltak felszerelve, hogy megvizsgálják az út széli bombákat, majd valaki fegyvereket szerelt rájuk; ugyanez történt a Predator drónnal is, amely kezdetben fegyvertelen volt, amíg a hadsereg rakétákat nem szerelt rá. A fegyveres robotika évek óta trend.”
Az Első Robotkutyák
A négylábú robotok nem új fejlesztések a katonai technológia történetében. 2005-ben a Boston Dynamics robotikai vezető bemutatta a BigDog-ot, egy négylábú mechanikus „csomaghordót”, amelyet az amerikai csapatok számára terveztek, hogy fegyvereket és ellátmányt szállítson nehéz terepen. A Védelmi Fejlett Kutatási Projektek Ügynöksége (DARPA) által finanszírozott és a Marine Corps Warfighting Laboratory által elfogadott BigDog végül túl zajosnak bizonyult a gyakorlati használathoz, és egy évtized után, több mint 40 millió dolláros befektetéssel megszüntették a projektet.
A BigDog hiányosságai ellenére a rendszer mögötti kutatás végül a Spot nevű kisebb és csendesebb „robotkutya” létrehozásához vezetett, amelyet a Boston Dynamics 2015-ben mutatott be. Bár túl kicsi ahhoz, hogy felszereléseket és fegyvereket szállítson, a rendszer azonnal világos katonai alkalmazásokat mutatott be, beleértve a bázis peremvédelmét és a távoli helyszínek ellenőrzését. Azóta a Spot inspirálta mind a kollaborátorokat, mint például az Asylon Robotics DroneDog-ját, mind a versenytársakat, mint például a Ghost Robotics Vision 60-át, hogy versenyezzenek a Védelmi Minisztérium növekvő robotikai költségvetéséért.
A Robotkutyák Elterjedése
A Pentagon médiaterjesztési központjában, a Defense Visual Information Distribution Service (DVIDS) nyilvánosan elérhető médiája alapján a robotkutyák elfogadása az amerikai hadseregben 2020-ban kezdődött, amikor a Légierő néhány Ghost Robotics rendszert integrált egy „agilis harci alkalmazás” gyakorlatba a nevadai Nellis Légibázison. Az esemény során a légierő tagjai együtt dolgoztak új legjobb barátaikkal, hogy biztosítsák a repülőteret egy szimulált támadás ellen. Néhány hónappal később a floridai Tyndall Légibázis tisztviselői lettek az első amerikai katonai létesítmény a világon, amely bevezette a félautonóm robotkutyákat a bázis biztonsági rendszerébe.
„Ezek a kutyák extra szemet és fület jelentenek, miközben nagy mennyiségű adatot dolgoznak fel stratégiai helyeken a Tyndall Légibázison” – mondta Jordan Criss őrnagy, a 325. Biztonsági Erők Század parancsnoka a rendszerek első tesztelése során 2020 végén. „Óriási előrelépést jelentenek védőink számára, és rugalmasságot biztosítanak személyzetünk elhelyezésében és reagálásában.”
Az elmúlt években a robotkutyák egyre gyakoribbá váltak az amerikai hadseregben, túlmutatva az érzékeny létesítmények őrzésén. 2023 júliusában a Minot Légibázis Észak-Dakotában robotkutyákat vezetett be, hogy lehetővé tegye a légierő tagjainak, hogy reagáljanak kémiai, biológiai, radiológiai és nukleáris fenyegetésekre „anélkül, hogy veszélyeztetnék saját vagy mások biztonságát.” Augusztusban a floridai Patrick Űrbázis robotkutyákat adott hozzá a peremvédelmi rotációjához „további észlelési és riasztási képességek” érdekében. Ugyanebben a hónapban a Philadelphia Haditengerészeti Felszíni Hadviselési Központ bejelentette, hogy robotkutyákat alkalmaz a „3D hajómodellek építésére a philadelphiai haditengerészeti udvarban található leszerelt hajók fedélzetén.”
A Fegyveres Robotkutyák Kockázatai
A fegyveres robotkutyák közvélemény általi fogadtatása túlnyomórészt aggodalommal és kényelmetlenséggel van átitatva, különösen az autonóm vagy félautonóm fegyverrendszerek megjelenése miatt, amelyek önállóan követhetik és azonosíthatják a célpontokat. Még a Terminátor-inspirálta technológiai szorongás hagyományos felidézése mellett is, a robotkutyák kísértetiesen emlékeztetnek a Black Mirror fenyegető mechanikus kutyáira.
A félelem egy része az „ismeretlen völgy” jelenségéből ered, amely egy pszichológiai jelenség, amikor a robotok, amelyek majdnem, de nem teljesen természetesnek tűnnek és viselkednek, nyugtalanítják emberi megfigyelőiket. „A mérnöki oldalon ezek a robotok a természetből merítenek ihletet, mivel a valódi kutyák az evolúció során nagyon jól alkalmazkodtak a terepen való működéshez” – mondja Singer. „Ennek eredményeként az ilyen típusú lényekről alkotott hiedelmeinket ezekre a ‘bioinspirált’ robotokra vetítjük, és minél inkább életszerűen, de nem teljesen életszerűen viselkedik valami, annál inkább reagálunk félelemmel vagy undorral.”
Az amerikai hadsereg és az amerikai robotikai cégek is óvatosságra intettek az autonóm fegyverrendszerek fejlesztésével kapcsolatban. A SPUR bemutatásakor a Ghost Robotics néhai vezérigazgatója, Jiren Parikh hangsúlyozta, hogy a fegyveres robot mindig egy operátor irányítása alatt áll, és nincs benne AI vagy autonóm rendszerek, amelyek szélsőséges körülmények között meghibásodhatnának. Míg a MARSOC által állítólag tesztelt SENTRY torony AI-t használ a célpontok felderítésére és azonosítására, a vállalat hangsúlyozta, hogy a fegyverrendszer bevetésének döntése teljes mértékben emberi operátortól függ.
A Jövő Csataterei
A robotkutyák növekvő szerepével kapcsolatos aggodalmak ellenére a jövőbeli csatatereken való alkalmazásukról szóló félelmek talán túlzottak, mondja Sam Bendett, a virginiai Center for Naval Analyses agytröszt elemzője, aki a robotikára és a pilóta nélküli rendszerekre szakosodott. Bár a fegyveres robotkutyákról készült felvételek riaszthatják az átlagos megfigyelőt, ezek a rendszerek jelenleg messze nem elég agilisak vagy sokoldalúak ahhoz, hogy gyakorlati értelmet nyerjenek a kaotikus csatatereken.
„Lehetőségem volt egy robotkutya irányítására egy AI konferencián Hollandiában tavaly, és nem rendelkezik azzal a mozgékonysággal, amit egy négylábútól várnánk” – mondja Bendett. „Nem annyira mozgékony, rugalmas vagy gyors a működése. A csatatér tele van emberi és természetes akadályokkal. Ez nem jelenti azt, hogy az USA és Kína nem próbálja ki, de csak korlátozott kapacitásban.”
A kínai katonai gyakorlat, amelyet a CCTV kiemelt, aggasztónak tűnhet, de még mindig egy ellenőrzött gyakorlat egy kezelt, viszonylag stabil környezetben, mondja Bendett. Amíg a robotkutyák nem mutatják meg, hogy képesek navigálni a „csatatér törmelékein” kevésbé ideális körülmények között, addig csak mechanikus érdekességek maradnak a katonai tervezők számára.
„Igen, menők, de mutass nekem egy videót egy csapatról, amely önállóan mozog egy erdőn keresztül, nem csak lépkedve minden lépésnél, hanem valóban futva a fák között, ahogy én tenném egy kutyával. Akkor eljutunk odáig, hogy ezek valódi harci kutyák lesznek.”
Nem világos, hogy milyen lesz a robotkutyák jövője az amerikai vagy akár a kínai hadsereg soraiban. Bár hasznosnak bizonyultak a bázisbiztonság és a veszélyes műveletek, például a robbanószerkezet-mentesítés terén, harci alkalmazásuk potenciálja érthetően homályos marad. De az amerikai és kínai katonai tervezők folyamatos kísérletei alapján a fegyveres robotkutyákkal a jövő háborúi nemcsak a tankok lánctalpainak zúgásával és a helikopterek rotorjainak dübörgésével járhatnak, hanem a távoli csatatereken áthaladó négylábú halál fémes kopogásával is.
Érdekes információ: Egyes katonai szakértők szerint a robotkutyák jövőbeli fejlesztései akár a mesterséges intelligencia által vezérelt önálló döntéshozatali képességekkel is rendelkezhetnek, ami alapvetően megváltoztathatja a modern hadviselés dinamikáját.