A Meta tartalommoderálási bizottsága és a „From the River to the Sea” kifejezés
A Meta tartalommoderálási bizottsága támogatta a cég döntését, hogy a Facebookon engedélyezze a „From the River to the Sea” kifejezést tartalmazó bejegyzéseket. A bizottság megállapította, hogy a kifejezés általános tilalma gátolná a szabad véleménynyilvánítást.
A Felügyeleti Tanács három olyan esetet vizsgált meg, amelyekben a kifejezés szerepelt, és arra a következtetésre jutott, hogy az nem sérti a Meta gyűlöletbeszédre és incitálásra vonatkozó szabályait. Az egyértelmű tilalom a kifejezésre „elfogadhatatlan módon” befolyásolná a politikai beszédet.
A döntést a tagok többsége támogatja, és a bizottság kijelentette, hogy a tartalom a palesztinokkal való szolidaritást fejezi ki, de nem hív fel erőszakra vagy kizárásra. A bizottság, amelynek döntései kötelező érvényűek, hangsúlyozta, hogy a kifejezésnek több jelentése van, és különböző szándékokkal használják.
Bár a kifejezés antiszemitizmusra és Izrael eltüntetésére is utalhat, a bizottság megjegyezte, hogy azt a palesztinokkal való szolidaritás példájaként is használják. „A szabadon álló kifejezés nem értelmezhető erőszakra való felhívásként egy védett karakterisztika alapján álló csoport ellen” – mondta a ruling.
A bizottság többsége kifejtette, hogy a Hamasz által használt kifejezés – amely kizárt a Meta platformjairól és amelyet az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok terrorszervezetnek minősít – nem teszi a kifejezést alapvetően erőszakossá vagy gyűlöletessé.
Egy kisebbség azonban érvelt amellett, hogy mivel a kifejezés szerepel a Hamasz 2017-es chartájában, és a Hamasz által végrehajtott, október 7-i támadások miatt a kifejezés használatát egy bejegyzésben úgy kellene tekinteni, mint egy tiltott entitás dicsőítését.
A „From the river to the sea, Palestine will be free” kifejezés a Jordán folyó és a Földközi-tenger közötti területre utal, amely Kelet-Izrael határán helyezkedik el. A szlogen kritikusai azt állítják, hogy ez Izrael eltüntetésére szólít fel, míg támogatói, köztük Yousef Munayyer palesztin-amerikai író, azt állítják, hogy a palesztinok szabad és egyenlő állampolgárokként való életét támogatja „saját hazájukban”.
A ruling hozzátette: „Mivel a kifejezésnek nincs egyetlen jelentése, a kifejezés használatára vonatkozó általános tilalom, a tartalom eltávolítására vonatkozó alapértelmezett szabály, vagy akár ennek használata a végrehajtás vagy felülvizsgálat jeleként elfogadhatatlan módon gátolná a védett politikai beszédet.”
Az első esetben egy felhasználó „FromTheRiverToTheSea” hashtag formájában reagált egy másik által közzétett videóra. A megjegyzést 3000 alkalommal nézték meg. A második esetben a „Palestine will be free” kifejezés – amely a teljes folyótól a tengerig szlogen része – egy lebegő görögdinnye szeletek képe formájában jelent meg, amelyet 8 millió alkalommal néztek meg.
A harmadik eset egy kanadai közösségi szervezet bejegyzése volt, amely szintén elítélte a „cionista izraeli megszállókat”, és kevesebb mint 1000 nézettséggel bírt. A Meta, amely az Instagram és a Threads platformokat is birtokolja, szóvivője elmondta: „Üdvözöljük a bizottság áttekintését e kérdésben. Míg az összes politikánkat a biztonság szempontjából fejlesztjük ki, tudjuk, hogy ezek globális kihívásokkal járnak, és rendszeresen kérjük külső szakértők, köztük a Felügyeleti Tanács, véleményét.”
Érdekesség: A Meta Felügyeleti Tanácsa 2020 óta működik, és célja a platform politikáinak független felülvizsgálata.
Források: Meta Oversight Board, BBC News, The Guardian