Pavel Durov letartóztatása: A Telegram alapítója a francia hatóságok célkeresztjében
A francia igazságügyi hatóságok vasárnap meghosszabbították a Telegram orosz származású alapítójának, Pavel Durovnak a letartóztatását, miután őt egy párizsi repülőtéren fogták el a csevegő alkalmazással kapcsolatos állítólagos bűncselekmények miatt. Durov letartóztatása része egy olyan nyomozásnak, amely a csalás, kábítószer-kereskedelem, szervezett bűnözés, terrorizmus népszerűsítése és kiberbullying vádjaira terjed ki.
Durov, aki francia állampolgársággal is rendelkezik, miközben az Egyesült Arab Emírségek, Saint Kitts és Nevis, valamint Oroszország állampolgára is, a magánrepülőgépéről lépett le, miután Bakuból érkezett. A Telegram vasárnap közleményt adott ki, amelyben hangsúlyozta:
- ⚖️ A Telegram betartja az EU törvényeit, beleértve a Digitális Szolgáltatások Törvényét – a moderálásuk ipari szabványoknak megfelelő és folyamatosan fejlődik.
- ✈️ Durovnak nincs rejtegetnivalója, és gyakran utazik Európában.
- 😵💫 Absurd dolog azt állítani, hogy egy platform vagy annak tulajdonosa felelős a platform visszaéléseinek kezeléséért.
Hétfőn a francia hatóságok bejelentették, hogy Durov letartóztatása a kiberbűnözés nyomozásának része. A párizsi ügyész, Laure Beccuau elmondta, hogy a nyomozás a jogellenes tranzakciókkal, gyermekpornográfiával, csalással és az információk hatóságoknak való közlésének megtagadásával kapcsolatos bűncselekményekre vonatkozik.
Durov letartóztatása éles eltérést mutat a normától, hiszen a kormányok eddig inkább szavakban fejezték ki elégedetlenségüket a csevegőplatformokkal szemben, letartóztatásokra viszont ritkán került sor. A Telegram hosszú ideje alacsony moderálási szinttel működik, részben a csevegőalkalmazásként való eredete miatt, részben Durov tapasztalatai miatt az orosz cenzúrával, és sokan állítják, hogy egyszerűen olcsóbb, ha kevesebb moderátor dolgozik, és kevesebb a közvetlen ellenőrzés.
Érdemes megjegyezni, hogy a Telegram nem végponttól végpontig titkosított szolgáltatás, ami megkülönbözteti a WhatsApp-tól és a Signal-tól. Míg az utóbbiak megakadályozzák, hogy bárki más, mint a címzett, elolvassa az üzeneteket, a Telegram alapértelmezés szerint nem nyújt ilyen szintű védelmet.
Érdekes tény: A Telegram titkosított csevegéseket kínál, de ezeket az „titkos csevegések” opcióval kell aktiválni, amelyet a felhasználók ritkán használnak.
Források: Jennifer Rankin, The Guardian