A nanoműanyagok egészségügyi kockázatai
A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói együttműködve a Cambridge-i és az Ulmi Egyetem szakembereivel vizsgálják a nanoműanyagok egészségügyi kockázatait. Az apró műanyag részecskék komoly hatással lehetnek a különböző sejtfunkciókra, beleértve a termékenységet, valamint a légúti és emésztőtraktusban található sejteket.
Jelenleg megbízható adatok állnak rendelkezésre a nanoműanyagok hatásairól, azonban ezek egyelőre korlátozottak. A 2027 végéig tartó projekt célja annak feltárása, hogy a nanoműanyag-szennyeződés milyen hatásokat gyakorol egy élő szervezetre. A kutatók arra is kíváncsiak, hogy a lehetséges hatások függenek-e a nanoműanyagok mennyiségétől, a kitettség időtartamától, vagy az anyagok összetételétől és szerkezetétől.
Az emésztőrendszeren belül, ahol a bélfal átjárhatósága megnő – például gyulladásos bélbetegségek esetén – a nanoműanyagok akár a betegségek súlyosbodását is okozhatják.
Multidiszciplináris megközelítés
A projekt multidiszciplináris jellegű, hiszen több tudományterületet is érint. Az SZTE kémiai és fizikai intézetének munkatársai a nanoműanyagok biológiai mintákból való kimutatására szolgáló módszerek fejlesztésén dolgoznak. Ezen kívül a Gyógyszerésztudományi Karon a különböző bejutási kapuk – mint a légutak és az emésztőrendszer – átjárhatóságát is tanulmányozzák.
Az SZTE Állam- és Jogtudományi Karának munkatársai a meglévő szabályozások és az új információk egységes áttekintésével javaslatokat állítanak össze a szabályozási környezet javítására, hogy a közegészségügy védelme érdekében támogassák a döntéshozó hatóságok munkáját.
Nemzetközi együttműködés
A Cambridge-i Egyetem élen jár a nanotartomány precíz vizsgálatához szükséges szuperrezolúciós mikroszkópiás technikák alkalmazásában, és a brit szakemberek segítik a szegedi kutatókat a vizsgálati technológia fejlesztésében. Az Ulmi Egyetem Organoid Kutatási Központja szintén fontos szerepet játszik, hiszen háromdimenziós, organoid sejtkultúrákon dolgozik, amelyek közelebb állnak az egyes szervek működéséhez, mint a kétdimenziós sejtkultúrák.
Érdekes tény: A nanoműanyagok vizsgálata nem csupán a biológiai hatásokat célozza, hanem a környezeti hatásokra is kiterjed, mivel ezek az anyagok széles körben elterjedtek a természetben.
Források: SZTE sajtóközlemény, HVG Tech rovat.