Proton: A Biztonságos Email Szolgáltatás Nonprofit Alapítvánnyá Alakul
A Proton, a biztonságra fókuszáló email és produktivitási csomag, nonprofit alapítvánnyá alakul, de nem szeretné, ha úgy gondolnánk rá, mint más ismert adatvédelmi és webes alapítványokra.
„Úgy véljük, hogy ha nagy léptékű változást akarunk elérni, a Proton nem lehet milliárdosok által támogatott (mint a Signal), Google által támogatott (mint a Mozilla), kormány által támogatott (mint a Tor), adományokból támogatott (mint a Wikipedia), vagy akár spekulációból támogatott (mint a számos kripto ‘alapítvány”),” írta Andy Yen, a Proton vezérigazgatója egy blogbejegyzésben, amelyben bejelentette az átmenetet. „Ehelyett a Protonnak egy nyereséges és egészséges üzleti modellnek kell lennie a középpontjában.”
A bejelentés pontosan 10 évvel azután érkezett, hogy egy közösségi finanszírozási kampány során 10,000 ember több mint 500,000 dollárt adott a Proton Mail elindításához. Ennek megvalósítása érdekében Yen, társalapító Jason Stockman és az első alkalmazott Dingchao Lu néhány részvényüket a Proton Alapítványnak adományozták. A Proton Alapítvány most a Proton üzleti vállalkozás elsődleges részvényese, amely Yen szerint „visszavonhatatlanná teszi azt a kívánságunkat, hogy a Proton örökké olyan szervezet maradjon, amely az embereket helyezi a profit elé.” Az Alapítvány igazgatótanácsának egyik tagja Sir Tim Berners-Lee, a HTML, HTTP és szinte minden más webes technológia feltalálója.
Különösen fontos, hogy a Proton és a Proton Alapítvány Svájcban található: mint Yen megjegyezte, a svájci alapítványoknak nincsenek részvényesei, és kötelesek „az alapításuk céljával összhangban cselekedni.” Míg a nyereséges entitás, a Proton AG, továbbra is kínálhat részvényopciókat az új alkalmazottaknak, sőt, tőkét is gyűjthet magánpiacokon, az Alapítvány védőhálót biztosít, hogy ne térjenek el túlságosan a Proton alapító küldetésétől.
Proton Szolgáltatások Bővítése
Manapság már sokkal több Proton-szolgáltatás létezik, amelyeket védeni kell. A Proton egyetlen email szolgáltatásból széles körű szolgáltatási palettává nőtte ki magát, amelyek közül sok kifejezetten a más cégek (főként: Google) gyakran invazív ajánlatait célozza. Most már áthelyezheti felhő fájljait, jelszavait és naptárait a Protonhoz, és használhatja VPN szolgáltatásait, amelyek többsége végponttól végpontig terjedő titkosítást és nyílt forráskódú szoftvert kínál, amelyeket Svájcban, a szigorú adatvédelmi törvényeiről ismert országban, tárolnak.
Ez nem garantálja, hogy egy svájci bíróság nem kényszerítheti ki bizonyos formájú együttműködést a Protrontól, ahogy az 2021-ben történt. De a legtöbb szolgáltatóval összehasonlítva a Proton sokkal világosabb és könnyebben érthető adatvédelmi modellt kínál: nem látja az adatait, és csak előfizetésekből származó bevételekkel működik.
Természetesen az alapítványok csak annyira erősek, amennyire az őket irányító emberek, és a látszólag tűzfallal elválasztott nyereséges/nem nyereséges modellek is változhatnak. Az idő megmutatja, hogy a Proton új modellje képes-e lépést tartani a változó piacokkal és emberekkel.
Érdekesség: Tudta, hogy Sir Tim Berners-Lee, a Proton Alapítvány igazgatótanácsának tagja, nemcsak a HTML és HTTP feltalálója, hanem a World Wide Web alapító atyja is? Az ő munkássága nélkül ma nem létezne az internet, ahogyan ismerjük.